Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Za měsíc začíná 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice. Festival nese téma hranice

Za měsíc začíná 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice. Festival nese téma hranice

Za měsíc začíná 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice. Festival nese téma hranice

Od 25. do 27. srpna proběhne 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice – FIFELI. Přehlídka aktuální, experimentální i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí je jedinou ucelenou událostí svého druhu na severu Čech. Festival nabídne ve třech dnech přes 20 projekcí včetně 35 mm kopie, odborné úvody a debaty s tvůrci či koncert kapel Dva a Mutanti hledaj východisko. Festivalovým dějištěm bude jako již tradičně Kino Máj, letní kino na Střeleckém ostrově a Divadlo K. H. Máchy. Tématem letošního ročníku jsou hranice.

Téma hranice jsme se rozhodli prezentovat nejen v naváznosti na události posledního roku a půl. Společnost si prochází náročným obdobím, které ovlivňují vnější okolnosti, ale i vnitřní nastavení každého z nás. Všechny tyto události mají společného jmenovatele, hranice, jejich porušování, nedodržování, překračování anebo neustálé posouvání – ať už se jedná o hranice geopolitické, hranice lidské pohodlnosti a nebo hranice osobního prostoru. Nejviditelnějšími příklady současnosti je válka na Ukrajině či klimatická krize. Hranice jsou tématem individuálním i univerzálním, psychologickým i praktickým. Je pro nás zajímavé je zkoumat ve filmu i mimo něj. Chtěli jsme proto téma hranic reflektovat v programu letošního ročníku. Věříme, že se s ním diváci a divačky ztotožní nebo je naopak vyprovokují,” říká k tématu festivalu jeho ředitelka Hana Galiová.

Program festivalu, který propojuje převážně nedistribuční tituly s festivalovými novinkami, letos nabídne například sugestivní polsko-ukrajinské drama z prostředí Donbasu Klondike, francouzské mysteriózní fantasy romance režiséra Jacquese Rivetta Příběh Marie a Juliena, taiwanskou novou vlnu v podobě audiovizuálně opojného snímku o životě mladých Millennium Mambo či řecký poetický příběh o hledání lidské identity Věčnost a den. Co se festivalových novinek týče, návštěvníci se mohou těšit na intimní dokumentární portrét Je nalezena tím, koho hledá o překladatelce Anně Kareninové, která festival osobně navštíví spolu s režisérem snímku Petrem Michalem, či na hraný debut Alberta Hospodářského Brutální vedro, který získal Zvláštní uznání poroty soutěže Proxima na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Jeho uvedení doprovodí delegace tvůrců a film bude závěrečnou tečkou letošního FIFELI.

Nebudou chybět snímky pro děti, například animovaný film Titina, psí polárnice či Až přijde kocour. I v letošním roce festival promítne film z 35mm kopie, německý snímek Láska na grilu, na diváky tak čeká dnes již nevšední zážitek klasického filmového promítání. Festival nezapomíná ani na tvorbu nastupující generace filmových tvůrkyň a tvůrců, nabídne pásmo oceňovaných studentských filmů FAMU uvádí FAMU včetně nového filmu Dariji Kaščejevy Electra, který se dostal do finále cen BAFTA a byl uvedený v Cannes, nebo Vinland Martina Kuby; vítěze ceny Magnesia za nejlepší studentský film udělovaný v rámci Českého lva.

Sobotní noc 26. srpna v litoměřickém letním kině na Střeleckém ostrově zahraje v rámci festivalu kapely Dva a Mutanti hledaj východisko. Součástí doprovodného programu budou DJ sety, výstavy, performance a diskuze s tvůrci a tvůrkyněmi.

Letošním obohacením je před samotným festivalem možnost navštívit v letním kině na Střeleckém ostrově koncert Pam Rabbit a projekci kultovního filmu Larse von Triera Idioti, který byl na Filmovém festivalu v Litoměřicích s velkým diváckým ohlasem uveden v roce 2002.

Program festival průběžně zveřejňuje na svých webových stránkách www.fifeli.cz

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru