Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » 36. ročník film-iálového inter-kino-vizního festivalu Finále Plzeň odhaluje soutěžní filmy

36. ročník film-iálového inter-kino-vizního festivalu Finále Plzeň odhaluje soutěžní filmy

36. ročník film-iálového inter-kino-vizního festivalu Finále Plzeň odhaluje soutěžní filmy

Film-iálový inter-kino-vizní festival. Jen Finále nabízí průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které se objevily v kině, v televizi nebo na internetu. 36. ročník festivalu se bude konat od 22. do 27. září v Plzni. Festivalovým děním provede návštěvníky již osvědčená moderátorská dvojice Ester Geislerová a Petr Vančura.

Finále má novou uměleckou ředitelku

O skladbu festivalového programu a kurátorský výběr toho nejlepšího, co se (nejen) v české kinematografii natočilo, se nově bude starat Lenka Tyrpáková. Od roku 2005 pracovala pro MFF Karlovy Vary, kde do letošního roku působila v programovém oddělení jako dramaturgyně a členka výběrové komise, se zaměřením na kinematografii střední  a východní Evropy. Na MFF KV se podílela také na výběru projektů pro industry platformu Eastern Promises. Od roku 2008 pracuje jako dramaturgyně filmového festivalu Pragueshorts. V letech 2022-23 byla členkou výběrové komise LUX Audience Award při Evropském parlamentu. Spolupracuje s Českým filmovým centrem na výběru krátkých filmů kolekce Czech Shorts a nominací na Cenu Magnesia. Je členkou odborné komise pro minoritní projekty při slovenském Audiovizuálním fondu. Na festivalu Finále se od roku 2021 podílela na výběru krátkých filmů. Zasedala v porotách řady mezinárodních festivalů a je členkou Evropské filmové akademie.

Zahajovacím filmem je Úsvit

Z napjatě očekávaných českých filmů se divákům představí Úsvit, ambiciózní dobové drama s výrazně aktuálním vyzněním a s pečlivě odstíněným hereckým výkonem Elišky Křenkové  v hlavní roli. Film talentovaného režiséra Matěje Chlupáčka Finále 22. září večer slavnostně zahájí. „Úsvit byl pro zahajovací film jasnou volbou. Jedná se sice o dobové drama, ale obrazovou podobou i tématy, které zpracovává, je nesmírně současné. Navíc je to snímek, který velmi dobře obstojí v mezinárodní konkurenci,” uvádí k výběru filmu umělecká ředitelka Lenka Tyrpáková.

Přehled filmů, které se utkají o Zlatého ledňáčka

Filmy v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. „Celkově se do soutěžního klání příhlásilo 171 snímků, o hlavní cenu Zlatého ledňáčka jich bude bojovat 38,” upřesnila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a doplnila: „Finále však není jen přehlídka soutěžních filmů – desítky dalších budou k vidění v dalších sekcích, jako je například přehlídka toho nejlepšího z audiovizuální tvorby za uplynulý rok V síti, ochutnávka premiér a předpremiér První úlovek, či uvedení snímků, na kterých se nějakou formou podíleli čeští filmoví profesionálové a profesionálky, České stopy.”

 Soutěž celovečerních hraných a animovaných filmů

 • Brutální vedro (režie Albert Hospodářský)
 • Citlivý člověk (režie Tomáš Klein)
 • Hadí plyn (režie David Jařab)
 • Moc (režie Matyáš Prikler)
 • Nekonečná hranice (režie Abbas Amini)
 • Přišla v noci (režie Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar)
 • Tonda, Slávka a kouzelné světlo (režie Filip Pošivač)
 • Úsvit (režie Matěj Chlupáček)

Soutěž dokumentárních filmů

 • Adam Ondra: Posunout hranice (režie Jan Šimánek, Petr Záruba)
 • Generace A: Ať si každej dělá, co chce (režie Kryštof Zvolánek)
 • More Miko (režie Robin Kvapil)
 • Návštěvníci (režie Veronika Lišková)
 • Šťastně až na věky (režie Jana Počtová)
 • Velké nic (režie Marika Pecháčková, Vít Klusák)
 • Všechno dobře dopadne (režie Miroslav Janek)
 • Všichni lidé budou bratři (režie Robert Kirchoff)
 • Vyšetřovatel (režie Viktor Portel)

Soutěž TV a internetové tvorby – seriálová tvorba

 • Dobré ráno, Brno! 1. díl (režie Jan Prušinovský)
 • Pět let 1. díl (režie Damián Vondrášek)
 • Sex O’Clock 8. díl (režie Jan Bártek, Karolina Zalabáková)
 • Volha 3. díl (režie Jan Pachl)

Soutěž TV a internetové tvorby – film a minisérie

 • Bezva zuby na zásnuby (režie Jiří Vejdělek)
 • Iveta 2. série, 2. díl (režie Michal Samir)
 • Krakonošovo tajemství (režie Peter Bebjak)
 • Král Šumavy 1. díl (režie David Ondříček, Damián Vondrášek)
 • Matematika zločinu 1. díl (režie Peter Bebjak)
 • Tajemství pana M. (režie Pavel Šimák)

Soutěž krátkých studentských snímků

 • Asterión (režie Francesco Montagner)
 • Atestace (režie Jan Hecht)
 • Deniska umřela (režie Philippe Kastner)
 • Electra (režie Daria Kashcheeva)
 • Metro (režie Petr Vlček, Mikuláš Hrdlička)
 • Metrosen (režie Olga Srstková)
 • Osamocený (režie David Lekeš)
 • Osmý den (režie Petr Pylypčuk)
 • Ostrov svobody (režie Petr Januschka)
 • PRSA (režie Martina Malinová)
 • Rituály (režie Damián Vondrášek)

Exkluzivní premiéry a předpremiéry

Festivaloví návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vidět v české premiéře například nové drama Hranice Agnieszky Holland, režisérky třikrát nominované na Oscara. Film měl před několika dny světovou premiéru na prestižním filmovém festivalu v Benátkách, kde získal Zvláštní cenu poroty. Do českých kin vstoupí až 19. října. Těsně po distribuční premiéře bude na Finále uvedeno pozoruhodné sci-fi Bod obnovy, režiséra Roberta Hloze. Nejmenší diváky pak do kina přiláká animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Davida Pošivače oceněný na mezinárodní festivalu v Annecy. V programu je také ochutnávka nové špionážní minisérie Extraktoři platformy Voyo, na jejímž scénáři se podílel i investigativní reportér Jaroslav Kmenta. V hlavních rolích se představí Jakub Štáfek nebo Jan Révai.

Diváci se mohou také těšit na groteskně-alegorickou road-movie Citlivý člověk, adaptaci stejnojmenného románu Jáchyma Topola s výrazným režijním rukopisem Tomáše Kleina a pozoruhodnými hereckými výkony Davida Prachaře či Taťány Dykové. Dalšími exkluzivními předpremiérami budou filmy Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara, pohybující se na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu, Hadí plyn, filmová odysea na motivy novely Josepha Conrada Srdce temnoty, jejíž režie se ujal David Jařab, který tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace či televizní kriminální thriller režiséra Jiřího Svobody Cesta do tmy s Matějem Hádkem v hlavní roli.

Programové tipy z nesoutěžních sekcí

Netradiční divácký zážitek slibuje projekce animovaného krátkého filmu Ondřeje Moravce Tmání, prvního českého filmu vytvořeného ve virtuální realitě.

Mezi více než stovkou projekcí diváci najdou kromě nejnovějších českých či koprodukčních filmových lahůdek již tradičně výběr nejzajímavějších titulů z Německa. Výběr filmů do sekce Německé kino je připravován ve spolupráci s německým filmovým festivalem v Chotěbuzi.

V sekci ZOOM, která každoročně představuje pozoruhodné filmy ze střední a východní Evropy, bude uvedena trojice festivalově úspěšných snímků z Ukrajiny. Částečně autobiografická komedie režiséra a scenáristy Antonia Lukiče Lucemburk, Lucemburk která měla premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, se na Ukrajině stala diváckým hitem, a její tvůrce se na Finále ujme i role člena mezinárodní poroty. Diváci budou mít také možnost zhlédnout celovečerní dokument Vitalije Manského a Jevhena Titarenka Východní fronta, uvedený na prestižním festivalu Berlinale. Snímek zobrazuje válku očima obyčejných lidí, jež odešli bránit své domovy.

Snímek Zem je láva režisérky Kateryny Gornostaj, oceněný na festivalu Berlinale, jedinečným způsobem kombinuje dokumentární záběry se scénami psanými nehercům přímo na tělo.

Vstupenky stále za 100 Kč

Vstupenky na jednotlivé festivalové projekce stále stojí 100 Kč. Děti do 6 let bez vlastního sedadla mají vstup zdarma. Akreditace je možné pořídit buď na víkend (Weekend Pass, 500 Kč) nebo na celý festival (Festival Pass, 800 Kč). Předprodej vstupenek a akreditací byl zahájen 8. září 2023, více informací najdete na www.festivalfinale.cz. A protože se v Plzni od 22. do 23. září koná Mezinárodní knižní festival a veletrh Svět knihy, finálová akreditace na něj zajistí vstup zdarma.

Finále pro neslyšící

Novinkou letošního ročníku je sekce pro neslyšící. Vybrané filmy budou opatřeny speciálními titulky, a úvodní slova i následné diskuse budou tlumočeny do českého znakového jazyka. Neslyšící včetně doprovodu mají vstupenky zdarma, stačí si jen předem rezervovat místa.

Výběr z bohatého doprovodného programu

Festival není tradičně jen o sledování filmů, do Plzně zamíří řada hvězdných hostů, kteří uvedou svá díla a diváci se s nimi budou moci osobně setkat. Kromě toho festivalový víkend zpříjemní Festival vína, který se odehraje před Měšťanskou besedou.

Na své si přijdou i nejmenší diváci, ti se mohou těšit na tematické workshopy k dětským filmům z festivalového programu a na promítání nových Večerníčků v dětském koutku  v Měšťanské besedě.

V pátek 22. září se od 17 hodin uskuteční přednáška Bohdana Heblíka na téma vývoje českých filmových plakátů.

V sobotu 23. září od 15 hodin se ve Festivalovém centru uskuteční živé nahrávání podcastu PITCH.CZ: Naživo v Pitchi, jehož hostem bude talentovaný režisér Robert Hloz. Jeho celovečerní debut Bod obnovy jde po devíti letech práce do kin, a tak s ním moderátoři podcastu tuto dlouhou a napínavou cestu rozeberou krok po kroku.

V neděli 24. září v 18 hodin jsou všichni odvážlivci zváni do Kopeckého sadů, kde je pro ně díky spolupráci Voyo.cz připraven zábavný program – živé vydání oblíbené vědomostní a strategické televizní show Na lovu live.

V rámci Finále proběhne také 26. září ve Studijní a vědecké knihovna Plzeňského kraje přednáška #plzeňskézločiny: Útok kyselinou. Přednáška je součástí unikátní true crime série #plzeňskézločiny, která vznikla ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Plzeňského kraje a Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Kapitánka Michaela Nosková a její kolega kapitán František Müller v ní představují kauzy, na nichž v uplynulých letech pracovala plzeňská kriminálka. Výtěžek ze vstupného bude věnován organizaci Burn Fighters. Navíc během večera proběhne křest knihy Skutečné zločiny na Plzeňsku z pera kapitána Františka Müllera.

Celý festival v kapse díky festivalové aplikaci

Festivalová aplikace Finále Plzeň nabízí kompletní a přehledný program, anotace ke všem filmům, seznamy delegací, nákup vstupenek bez front a čekání, vlastní seznam vašich preferovaných filmů, QR kód místo papírové vstupenky, novinky z aktuálního festivalového dění a všechny festivalové noviny. Funguje i offline, takže špatný signál nebo nedostatek dat vás nezaskočí. A také pomůžete tisknout mnohem méně vstupenek, které by jinak brzy směřovaly do koše. Aplikace je ke stažení pro Android i iOS. Vstupenky si mohou návštěvníci ale také stále vytisknout doma či na festivalové pokladně, například když nevlastní chytrý telefon.

Ozvěny Finále Plzeň na Dafilms

„Eurosoftware jako hlavní partner festivalu tuto akci podporuje nejen finančně. Jako dlouholetému partnerovi nám samozřejmě také záleží na rozvoji tohoto festivalu. Při návštěvách jeho akcí nás napadají různé možnosti, jak by se mohl ještě vylepšit. Poté o nich diskutujeme s vedením festivalu. Například už nám bylo splněno přání, abychom se mohli na filmy podívat i online. Je to možné díky spolupráci s Dafilms. V rámci festivalových ozvěn bude od 28. září do 15. října online na platformě Dafilms ke zhlédnutí výběr letošních hraných filmů a dokumentů,“ uvedl Stephan Kronmüller, CEO Eurosoftware, s.r.o.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru