Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Kino Brasil v listopadu oslaví 10 let existence

Kino Brasil v listopadu oslaví 10 let existence

Kino Brasil v listopadu oslaví 10 let existence

Kino Brasil slaví! V letošním roce oslaví pražský festival brazilského filmu deset let. Těšit se na něj můžete od 1. do 5. listopadu pražském Biu Oko.

Vyjádření organizátorů:

Koncem roku 2013 jsme se do projektu pouštěli s tím, že snad se nám na podzim dalšího roku podaří zorganizovat pár zajímavých projekcí a přinést trochu brazilského temperamentu do pošmourného pražského podzimu. To, že by se festival Kino Brasil mohl stát důležitým pilířem setkávání se portugalsky mluvící komunity i spřízněných duší, stejně tak jako osvěžením a posléze stálicí pražské kulturní scény, bylo jen naším tajným přáním! Za deset let existence se přání stalo realitou! A tak letos budeme oslavovat, čeho jsme s vaší přízní již dosáhli, i to, že jsme stále svěží a máme spousty energie alespoň do další desetiletky!

Za uplynulých 9 ročníků jsme vám představili již 58 celovečerních a 8 krátkometrážních filmů, a přesto se letošním kulatým ročníkem pokusíme všechny předchozí ročníky překonat! Opět chystáme pro naše diváky také bohatý doprovodný program – i zde se můžete těšit na svěží novinky!

A co máme letos na programu?

  • Představíme vizuálně úchvatný snímek Paloma, příběh ženy, která se narodila jako muž a jejím největším snem je svatba v kostele.
  • Film Řeka touhy nás zavede do Amazonie, kde se odehraje drama plné vášně s osudovostí řecké tragédie o třech bratrech, kteří milují stejnou ženu.
  • Sportovní drama a psychologický thriller Tinnitus nás přenese do São Paula mezi vrcholové sportovkyně v synchronizovaných skocích a ukáže nám, jaký je život s nevyléčitelným pískotem v uších.
  • Nebude chybět animovaný film pro celou rodinu: Animák Perlimpové o dvou zvláštních agentech ze znepřátelených království, kteří si vyberou cestu smíru, aby splnily společnou misi – zachránit Kouzelný les. Po projekci filmu bude následovat dětská dílna.
  • Film Květ Burití sleduje posledních 80 let od masakru spáchaného na indiánech Krahô ze strany farmářů, mísí dokumentární pojetí s poetikou pralesního života a odhaluje bezpráví i vytrvalost, se kterou indiáni brání svá území.
  • Snímek Dřevěné uhlí nemilosrdně odkryje rozklad společnosti, když jedna rodina souhlasí s ďábelským plánem ukrýt drogového mafiána pod svou střechou.
  • Zcela nezávislý film Mistr kouře je akčňák a zároveň zhulenecká komedie. Dva bratři musí čelit čínské mafii a jejich jedinou nadějí je proniknout do tajemství vzácného učení Mistra Kouře.
  • Kromě filmů jsme si připravili pro diváky i bohatý doprovodný program. Mezi filmy si mohou odskočit třeba na přednášku brazilskeho skláře Ricarda Hoineffa nebo poslechnout si energický hlas a hudbu Adriana Trinidade v Reduta Jazz Clubu. Po vybraných projekcích budou následovat debaty o aktuálních tématech brazilské společnosti – o problematice postavení domorodých obyvatel od odbornice Šárky Grauové nebo o současném přístupu k LGBTQ+ menšinám od vedoucí Oddělení portugalistiky Univerzity Karlovy Karoliny Válové. Při cestě do kinosálu navíc čeká diváky výstava brazilského kulturního dědictví UNESCO a nabídka brazilského občerstvení.

UVÁDĚNÉ FILMY

Paloma (režie: Marcelo Gomes, 2022)
Vizuálně úchvatný snímek ostříleného brazilského režiséra Marcela Gomese vypráví nevšední příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Paloma se narodila jako muž, ale je žena. Žije se svým druhem a šestiletou dcerou na venkově, má tmavou pleť a díky tvrdé práci na papájové plantáži šetří na svůj největší sen – svatbu v kostele. Nehostinné prostředí se postupně odhaluje v okrajích záběrů a ve zvucích, ona se však nad zlostné projevy povznáší. Čím více se ale blíží k naplnění svého snu o nejkrásnějším dni a příchodu k oltáři, tím více se svět kolem ní uchyluje k absurdní krutosti. Snímek zprostředkovává divákovi útlak, který Paloma zažívá, ale i její vášnivou lásku, nevinnost a vlídnost. Ukazuje jemného člověka v brutálním světě, který přes všechna příkoří a nespravedlnost nepřestává hledět vpřed. Režisér vše natočil s velkým respektem, bolest zde není vystavována na odiv. Filmový zážitek navíc umocňuje výkon představitelky hlavní postavy Kiky Seny, trans herečky, pro kterou je tato role první zkušenost s filmem. Postavě se zcela oddala a do snímku pronikla natolik, že tvůrci se rozhodli název filmu změnit z Vestido branco, véu e grinalda (Bílé šaty, závoj a věneček) na Paloma.
Středa 1. 11. od 20:30 (slavnostní zahájení festivalu)
Sobota 4. 11. od 17:15 (projekce zakončena debatou o současné situaci menšin v Brazílii)

Mistr kouře (režie: Andre Sigwalt, Augusto Soares, 2022)
Mistr kouře je akčňák inspirovaný hongkongským filmem 60. let a zároveň zhulenecká komedie ve stylu amerických alternativních filmů konce minulého století. Dva bratři a jejich přátelé kungfisti musejí čelit čínské mafii a ukončit prokletí své rodiny “třígenerační pomstou”. Zdá se, že jejich jedinou nadějí je proniknout do tajemství vzácného učení Mistra Kouře. Jeho jedinečný bojový styl se zakládá v řádném plnění plic kouřem cannabis. Kdo se ho naučí, je nepřekonatelný. Neobvyklá kombinace kung-fu a kouření trávy s tvrdými bojovými scénami i marleyovským poselstvím dobra. Zcela nezávislá brazilská produkce napsaná a zrealizovaná režijním duem André Sigwalt a Augusto Soares. Tento film s Brazilcem Danielem Rochou a Číňanem Tonym Lee v hlavních rolích získal za poslední rok několik ocenění po celém světě.
Pátek 3. 11. od 18:00

Řeka touhy (režie: Sergio Machado, 2022)
Amazonské drama plné vášně s osudovostí řecké tragédie. Anaíra a Dalberto se do sebe zamilují a láska promění jejich životy. Koupí loď, s níž vydělávají převážením cestujících po řece a žijí v domě společně s Dalbertovými dvěma bratry. Když je však Dalberto nucen odplout za nekalým obchodem, který jim má přinést dostatek peněz do budoucna, začnou se vynořovat zakázané touhy. V jeho nepřítomnosti se projevuje náklonnost bratrů k okouzlující Anaíře. Vizuální stránka filmu zde přebírá hlavní úlohu vypravěče ve chvílích ticha, náznaků a nevyřčených, ale pohlcujících emocí. Scenérie zasazená do Amazonie a její nezkrotné živočišnosti jde ruku v ruce se stupňující touhou, kterou lze stěží skrýt. Příběh však není závislý na časoprostoru, udává se hlavně v nitru postav. Jak může skončit příběh tří bratrů, kteří milují stejnou ženu?
Pátek 3. 11. od 20:30

Perlimpové (režie: Alê Abreu, 2022)
Další animační počin z dílny talentovaného a uznávaného Alê Abreu (autora úspěšného snímku Chlapec a svět). Perlimpové opět dokazují, že dobrá animovaná pohádka, včetně závěrečného poučení, nemusí být jen pro děti. V Perlimpech se nám představují postavy Claé a Bruó, které putují Kouzelným lesem a snaží se najít „perlimpy“, magické bytosti, které pomáhají těm lidským uniknout před zlými obry. Obě hlavní postavy jsou stylizovány do role agentů, jejichž tajná mise je zachránit les. Claé pochází z Království Slunce a Bruó z Království Měsíce. Claé připomíná lišku, která je velmi pokroková a technicky zdatná, oproti tomu Bruó, který připomíná medvídka, představuje spirituální a pohádkové atributy. Nádherné scenérie jsou obrovskou devízou tohoto snímku animovaného “po brazilsku”. Metafora světa rozděleného na dvě nepřátelské poloviny, které si k sobě musejí složitě hledat cestu, míří na současnou rozpolcenost (nejen) brazilské společnosti a prostřednictvím dvou hlavních hrdinů ukazuje, jak důležité jsou v našich každodenních životech hodnoty jako je vzájemné porozumění, spolupráce, přátelství a nekončící naděje na život v míru. Snímek zároveň hraje na ekologickou notu a zobrazuje odvrácenou stranu technického pokroku, když dochází k ničení Kouzelného lesa.
Sobota 4. 11. od 14:45 (projekce doplněna o tematický výtvarný workshop pro děti)

Tinnitus (režie: Gregorio Graziosi, 2022)
Příběh Mariny, které se právě rozbíhá slibná sportovní kariéra v synchronizovaném skákání do vody. Náhle ji však začnou postihovat záchvaty tinnitu. Nesnesitelné zvuky v uších se jí rozezní v celé hlavě a vyřadí ji z mezinárodní soutěže a ze skokanského můstku ji uvrhnou do akvária, kde pro veřejnost vystupuje jako mořská víla. Během léčby se seznamuje s lékařem, se kterým se rozhodne založit rodinu, ačkoliv myšlenky na pokračování ve skocích ji neopouštějí. Snímek kombinuje sportovní drama s psychologickým thrillerem. Především se ale jedná o „tělesný“ horor, ve kterém největší strach pramení z něčeho neznámého, co je ukryto v lidském těle. Nepříjemný zvuk nejen, že vyřadí Marinu z brazilské reprezentace, ale také neustále narušuje její psychickou integritu. Filmová scenérie v dokonalých geometrických obrazcích je lemovaná syrovým pohledem na hlučnou metropoli São Paula, obzvlášť potom neony zdobené ulice čtvrti Liberdade, kam se hlavní hrdinka snaží uniknout před svou nemocí. Film měl světovou premiéru na festivalu v Karlových Varech.
Sobota 4. 11. od 20:45

Květ Burití (režie: Renée Nader Messora, João Salaviza, 2023)
Květ Burití sleduje posledních 80 let v životech členů kmene Krahô v brazilském státě Tocantins. Zachycuje události od masakru, který se stal v roce 1940, spáchaném dvěma farmáři z regionu, při němž zemřely desítky domorodců. Film zkoumá, jak zmíněné násilí stále rezonuje v paměti nových generací. Mísí dokumentární pojetí s poetikou a klade důraz na současná palčivá témata domorodých obyvatel v Brazílii, především útoky agrobyznysu na jejich území. Snímek z dílny portugalského režiséra João Salavizy a brazilské režisérky Renée Nader Messory, kteří s kmenem Krahô dlouhá léta udržovali kontakt a věnovali se problematice této komunity už ve svém předchozím filmu oceněném v Cannes. I tento film nadchl publikum na letošním Cannes, když se mu dostalo desetiminutového aplausu a vysloužil tvůrcům ocenění v kategorii Un certain regard. Na scénáři se podíleli i samotní Krahô a vepsali do něj nejen výjevy z nespravedlností, se kterými se musejí potýkat a své odhodlání bránit se, ale také kosmovizi svých předků.
Neděle 5. 11. od 17:00 (filmová projekce zakončena debatou)

Dřevěné uhlí (režie: Carolina Markowicz, 2022)
Irene žije se svým manželem Jairem, mají spolu devítiletého syna Jeana a zároveň se musejí starat o otce, který už to sám nedokáže. Všudypřítomný dusivý kouř z výroby uhlí je předzvěstí překvapivých a děsivých událostí. Rodina získává možnost si ve své bídě přilepšit, když do hry vstoupí tajemný cizinec ochotný pomoci, ovšem za jistou protislužbu… Celým filmem se prolíná specifický způsob vyprávění, který nám neumožní předvídat, co se bude dít. Zrcadlí se zde kritika brazilské společnosti, především jejího přístupu ke každodennímu násilí, náboženství a morálce, kdy jsou lži a podlost normou. Ukazuje Brazílii takovou, jakou ji spousta lidí odmítá nebo jen nedokáže vidět, ať už se jedná o přehlížení korupce nebo obchodu s drogami a jejich dalekosáhlých následků. Vůbec první celovečerní snímek režisérky Caroliny Markowiczové se noří hluboko a ukazuje útěk od hodnot, jejichž přirozené zbytky v dětské postavě nemilosrdně ničí. Co všechno lidé skrývají a jak daleko jsou ochotni zajít, když se jejich svědomí, zdá se, zbavilo víry v poslední soud?
Neděle 5. 11. od 20:30

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru