Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Marienbad Film Festival uvede restaurovanou verzi filmu Hirošima, má láska

Marienbad Film Festival uvede restaurovanou verzi filmu Hirošima, má láska

Marienbad Film Festival uvede restaurovanou verzi filmu Hirošima, má láska

Téma „Nic jsi neviděl“ letošního ročníku Marienbad Film Festivalu (13.–16. 7. 2023) je inspirované filmem Alaina Resnaise Hirošima, má láska, který bude letos uveden v nově restaurované verzi. Festival se bude vztahovat k otázkám mediované zkušenosti, vidění skrze film a práci s nalezeným materiálem. Představí hudebního skladatele a performera Alvina Currana, retrospektivní program umělce Zbyňka Baladrána, divadelní kolektiv D’Epog, audiovizuálního esejistu Charlieho Shackeltona nebo producentská společnost CLAW Kláry Mamojkové a Wandy Kaprálové.  

Výběr

Sekce představí dohromady devět osobností z Česka i zahraničí, které se pohybují na poli experimentu. Letos uvede hudební improvizaci legendárního skladatele a performera Alvina Currana. Film Sonne Unter Tage (2022) německých umělkyň Alex Gerbaulet a Mareike Bernien o těžbě uranu v Krušnohoří na území bývalého NDR otevře otázku sdílených hranic a paměti půdy. Městské divadlo Mariánské Lázně naplní audiovizuální projekty a videa divadelního kolektivu D’Epog.

Téma práce s nalezeným materiálem bude sledovat retrospektivní pásmo filmů umělce Zbyňka Baladrána. Petr Marek uvede vizionářský film 240 minut v Solingenu (1995), který v roce 1995 předpovídal budoucnost roku 2023. Jedinečnou příležitostí bude možnost vidět film The Afterlight z 35mm materiálu za přítomnosti autora, audiovizuálního esejisty Charlie Shackeltona. Klára Mamojková a Wanda Kaprálová představí svoji produkční společnost CLAW projekcí filmů Serpentis (Sarah Lomenová, 2022) a Je nalezena tím koho hledá (Petr Michal, 2022). Kurátor Pavel Vančát bude prezentovat výběr nejlepších videí z dvaceti let fungování umělecké ceny StartPoint Prize a své projekty bude ve formě masterclass prezentovat producent Ondřej Lukeš.

Vzory

Sekce prezentuje celovečerní filmy již etablovaných filmařů a umělců, kteří vnáší experiment do umělecké kinematografie. Tento rok je sekce Vzory doplněná o přednášky odborných lektorů.

V rámci dlouholeté retrospektivy Alaina Resnaise festival uvede nově restaurovaný film Hirošima, má láska (1959), který vymezil téma letošního ročníku. Již tradičně program doplní projekce Resnaisova snímku Loni v Marienbadu (1961). Z nově rekonstruovaných českých klasik na hranicích experimentu a umělecké kinematografie se tento rok promítnou Sedmikrásky (1966) Věry Chytilové a O slavnosti a hostech (1966) Jana Němce, oba doplněné o lektorské úvody.

Forum Marienbad: Hlavní soutěž

Výběr finalistů hlavní soutěže filmů experimentální povahy.

Forum Marienbad: Audiovizuální eseje  

Nově založená soutěžní sekce vznikla na podporu formátu audiovizuálních esejí, které rozvíjí formu akademického výzkumu či filmové kritiky skrze film samotný. Uvede dvanáct audiovizuálních esejí od etablovaných i začínajících videoesejistů. Mimojiné ceněnou audiovizuální esej Skin Pleasure od dua Marius Packbier, Aïlien Reyns o sledování pornografie, esej Capricorn Sunset od Johannese Binotto nebo například esej GeoMarker od dvojice Chloé Galibert-Lainé a Guillaume Grandjean.

Hudební doprovodný program, který se letos opět prolíná s tím filmovým, uvede například audiovizuální performance uskupení Tábor radosti nebo koncert Ježíš táhne na Berlín.

Festivalové abonmá zahrnující kompletní filmový i hudební program lze zakoupit na goout.net za cenu 800 Kč (se studentskou slevou za 600 Kč).

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru