Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Do kin přichází dokument o cestě mladé vědkyně se třemi dětmi za polární kruh

Do kin přichází dokument o cestě mladé vědkyně se třemi dětmi za polární kruh

Do kin přichází dokument o cestě mladé vědkyně se třemi dětmi za polární kruh

Celovečerní snímek režisérky Veroniky Liškové Návštěvníci sleduje časosběrnou metodou mladou sociální antropoložku Zdenku Sokolíčkovou. Formou deníku mapuje po dobu více než dvou let její osobní i pracovní život v arktickém městě Longyearbyen. Návštěvníci jsou nejen portrétem nejseverněji položeného města na světě, ale i syrovým obrazem současného globalizovaného světa.

Po světové premiéře na prestižním filmovém festivalu ve švýcarském Locarnu vstupuje film do kin 24. 3. 2023, distribuční premiéra se uskuteční v rámci festivalu Jeden svět, na který naváže série projekcí s debatami po celé České republice.

Špicberky jsou jedním z míst, která se oteplují nejrychleji na planetě. Režisérka Veronika Lišková k tomu říká: “Longyearbyen je takovou Petriho miskou všech možných změn, které se v dnešním světě dějí. Dají se tam pozorovat na malé ploše a v nebývalé intenzitě. A proto si také Zdenka tuto lokalitu pro svůj výzkum vybrala. Nicméně i ji samotnou nakonec překvapilo, jak moc viditelných a silných proměn byla nakonec svědkem.”

Kromě otázky klimatické změny a dopadu (geo)politiky na životy místních obyvatel se věnuje také samotnému pobytu rodiny s malými dětmi právě na Špicberkách. Zdenka popisuje: “Když jsme v únoru dorazili, bylo minus dvacet čtyři stupňů a děti musely být ve školce dvě hodiny na zahrádce, což se jim moc nelíbilo.”  Rodiny, které tu žijí dlouhodobě, ale mají jiné obavy:  “Během třiceti let se tu oteplilo v průměru o 5 stupňů. Město, které bylo dřív bezpečné, je teď zčásti lavinovou zónou. Ukazuje to, jak dramatickou výzvu může změna klimatu znamenat pro praktický život – tedy aby měli lidé kde bydlet a nebáli se o svoje rodiny. Mimořádně smutné jsou vzpomínky na lavinu z roku 2015, která zasáhla část města a zabila jednoho dospělého a malou holčičku, což byl velký šok pro místní komunitu.”

Veronika Lišková v současné době začíná natáčet svůj hraný debut Rok vdovy s Pavlou Beretovou v hlavní roli. Film bude do českých kin uveden v roce 2024.

 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru