Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Cristi Puiu převezme Zlatou kameru na MFF Art Film v Košicích

Cristi Puiu převezme Zlatou kameru na MFF Art Film v Košicích

Cristi Puiu převezme Zlatou kameru na MFF Art Film v Košicích

Rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu je prvním ohlášeným laureátem jedné z čestných cen, které budou uděleny na jubilejním 30. ročníku MFF Art Film, nejstaršího a největšího slovenského filmového festivalu. Ten proběhne v Košicích od 21. do 28. 6. 2024.

Cristi Puiu (3. dubna 1967) je považován za otce rumunského filmové “nové vlny” charakterizované její formálně strohým sociokritickým stylem. Již během svých studií v Ženevě natáčel krátké filmy. Debutoval v roce 2001 s filmem Zboží nebo peníze, který měl premiéru v Cannes. Jeho druhý a mezinárodně nejslavnější film Smrt pana Lazaresca (2005) z autentického prostředí nemocnice v Bukurešti získal ceny nejen v Cannes, ale také na festivalech v Chicagu, Kodani, Reykjavíku, Tallinnu, norském Haugesandu a také na MFF Bratislava.

Jeho další čtyři celovečerní filmy byly uvedeny v soutěžích nejprestižnějších festivalů, včetně Cannes a Berlína. Pro Auroru (2010) napsal nejen scenář, ale také v ní hrál hlavní roli. Filmy Sieranevada (2016) a Malmkrog (2020) byly také uvedeny v nesoutěžných sekcích Art Filmu v Košicích. Sieranevada získala hlavní cenu (Zlatý Hugo) na festivalu v Chicagu. Malmkrog byl také uváděcí projekcí festivalu v Berlíně. Prozatím posledním přírůstkem do jeho filmografie je komediální drama MMXX (2023) uvedené na festivalech v San Sebastianu, Thessaloniki, Varšavě a Terstu.

„Cristi Puiu je jedním z nejuznávanějších současných evropských filmových režisérů. Pamatuji si, když jsem poprvé viděl jeho film Smrt pana Lazaresca,“ vzpomíná umělecký ředitel festivalu Martin Palúch a dodává: „Bylo to jako zjevení. Zejména pro použití observačních dokumentárních postupů v hraném filmu. Kamera je většinou manuální, pohyblivá, neomezená a osvobozená. Pozorováním hloubkově vstupuje do vnitřního světa postav a zaznamenává realitu jejich životů. Dlouhé záběry v subtilních detailech odhalují každodenní události zachycené v absolutním trvání a prostorovém ukotvení. Výsledkem je znepokojující realistický tón příběhů, které odkazují na společenské a politické události v Rumunsku.“

Cristi Puiu bude hostem MFF Art Film v jeho úvodu a na slavnostním zahájení jako historicky první rumunský filmař v historii festivalu převezme čestnou cenu – Zlatou kameru. Součastí jeho jeho programu v Košicích bude nejen uvedení jeho vlastních filmů, ale také Masterclass pro fanoušky jeho tvorby a filmového umění.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru