Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Největší setkání dokumentaristů ze střední a východní Evropy se blíží

Největší setkání dokumentaristů ze střední a východní Evropy se blíží

Největší setkání dokumentaristů ze střední a východní Evropy se blíží

Institut dokumentárního filmu tradičně během festivalu Jeden svět pořádá East Doc Platform, největší odbornou akci pro dokumentaristy a dokumentaristky ze střední a východní Evropy. Letošní 13. ročník proběhne ve dnech 22. – 28. března ve Francouzském institutu v Praze.

East Doc Platform se letos zúčastní například držitel tří Oscarů za dokumentární film Mark Johnatan Harris, dokumentaristka a zakladatelka prvního filmového festivalu v Sýrii DOX BOX Diana El Jeiroudi, nebo novinářka a režisérka Apolena Rychlíková. V rámci akce se také představí nejzajímavější z chystaných evropských dokumentů včetně české a slovenské produkce. Akce se koná v angličtině a vstup je zdarma.

“Dokumentární film je důležitým nástrojem demokracie a občanské společnosti, který překračuje rámec pouhého vyprávění příběhů. To je také leitmotivem letošního ročníku East Doc Platform. Vřele vám doporučuji účast na panelové diskuzi Dokumentární film jako nástroj šíření demokracie, která z tohoto přesvědčení vychází. Diskuze se uskuteční ve spolupráci s festivalem Jeden svět 25. března,” říká Zdeněk Blaha programový ředitel Institutu dokumentárního filmu.

Česká tvorba na East Doc Platform 2024
Tradiční prezentace Czech Docs: Coming Soon přiblíží pětici připravovaných českých a koprodukčních filmů, které se chystají do kin. Jsou mezi nimi Prezidentka režiséra Marka Šulíka, který v průběhu pěti let sledoval Zuzanu Čaputovou ve funkci, film režisérů Martina Páva a Nicolase Kourka Dajori, který sleduje příběh romské ženy z Varnsdorfu a její rodiny, do které zasahuje závislost, chudoba a bytová krize. V rámci prezentace se také představí film Filipa Remundy Obnažené vztahy, který sleduje Blanku, která konfrontuje svého otce, uznávaného fotografa známého především svými často explicitními erotickými fotografiemi, s jejich problematickým vztahem.  

Další české projekty se odbornému publiku představí i během ostatních prezentací a workshopů. Filmového trhu East Silver Market se zúčastní projekt Romana Ďuriše Fakír, který zkoumá následky zneužívání a traumat prostřednictvím příběhu mladého Roma Dalibora z dysfunkční rodiny ze slovenského slumu, první celovečerní dokumentární snímek autorky oceňovaných krátkých filmů Marie-Magdaleny Kochové Ta druhá o dospívání, sesterství, vyrovnávání se s atypickým autismem v rodině a lásce nejen k druhým, ale i k sobě samé, a dokumentární série Jana Těšitele Dakar Sistaz o automobilových závodnicích sestrách Kolocových, jejichž snem je zúčastnit se Rallye Dakar.

Na největším pitchingovém fóru ve střední a východní Evropě East Doc Foru se představí celovečerní snímek Evy Tomanové Pod ledem, který zkoumá příběh Davida Vencla, který na jeden nádech a bez ochranného neoprenu uplaval 80 metrů pod ledovým příkrovem a zapsal se tak do Guinessovy knihy rekordů, David pod ledem nehledá jen způsoby, jak překonávat svoje limity, ale především sám sebe a svůj smysl. Velký zážitek bude i projekt Bálinta Révésze VOICE/OVER, politická satira a hravá jízda do vynalézavé a podivné říše politické manipulace a populismu s pomocí jednoho politika. S využitím ultra realistických animací a umělé inteligence film zkoumá způsob, jakým populističtí vůdci komunikují s veřejností, a nastavuje zrcadlo technikám, které jsou hojně zneužívány.

Doprovodný program

V rámci East Doc Platform se tradičně konají přednášky a workshopy zajímavé nejen pro odbornou, ale i širokou veřejnost. Letos se můžete těšit na přednášku Apoleny Rychlíkové, která představí mimo jiné svůj nový film Hranice Evropy, který bude mít premiéru na festivalu Jeden svět. Svoji masterclass nabídnou také režisér úspěšného filmu Hollywoodgate Ibrahim Nas’hat a Kumjana Novakova, režisérka forenzní videoeseje Silence of Reason, která zkoumá první případ mezinárodního trestního tribunálu, který při vynesení rozsudku označil znásilnění za formu mučení a sexuální zotročování za zločin proti lidskosti. Novakova získala ocenění za nejlepší režii na festivalu IDFA 2023.

Alternativní distribuční platforma KineDok, která organizuje promítání dokumentárních filmů na netradičních místech v České republice, Maďarsku, Chorvatsku, Gruzii, Rumunsku a na Slovensko na East Doc Platform pokřtí svůj online manuál Jak si vytvořit promítací místo?. Online manuál nabízí množství případových studií, tipů a doporučení pro pořádání komunitních kulturních akcí, na jeho přípravě se podíleli autoři a autorky ze všech výše zmíněných zemí. Křest proběhne 27. března v 16:30 ve Francouzském institutu v Praze spolu s panelovou diskuzí o komunitních kulturních akcích, na které vystoupí zástupci a zástupkyně KineDoku, Promítej i ty!, Doc Lounge, One World Film Clubs a filmového festivalu LET’S CEE.
 
Filmy podpořené Institutem dokumentárního filmu na festivalu Jeden svět

Již tradičně se v programu festivalu Jeden svět objeví řada filmů, které se zúčastnily některé z aktivit Institutu dokumentárního film. Letos uvidíte: Hotel Metalurg režisérského dua Jeanne Nouchi a George Varsimashvili (East Silver 2023), Hranice Evropy režisérky Apoleny Rychlíkové (East Silver 2024, East Silver Karavana 2024), KIX od režisérů Dávida Mikulána a Bálinta Révésze (Ex Oriente Film 2020, East Doc Platform 2021, East Silver 2023, East Silver Karavana 2023 a 2024), Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové (Czech Docs: Ready to Go 2023), Of Caravan and the Dogs režiséra Askolda Kurova (East Silver 2024, East Doc Platform 2024), Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čakányové (East Silver 2023, Czech Docs: Ready to Go 2023), A Shaman’s Tale režisérského dua Beata Bashkirova a Mikhail Bashkirov (East Doc Platform 2020, East Doc Platform 2024, East Silver 2024), Silence of Reason režisérky Kumjany Novakové (East Silver Karavana 2023 a 2024), Vězení dějin režisérů Matěje Hrudičky a Jana Gogoly ml. (Czech Docs: Ready to Go 2023, East Silver 2024, East Doc Platform 2024), What’s to Be Done režiséra Gorana Deviće (East Silver 2024, East Doc Platform 2024), Who, If Not Us? Fighting for Democracy in Belarus režisérky Juliane Tutein (East Silver 2024, East Doc Platform 2024).

Ocenění od mezinárodních porot

Filmaři a filmařky, kteří na East Doc Platform představí své připravované dokumenty, mohou získat některou z prestižních cen. Mezinárodní porota, ve které zasednou Ania Trzebiatowska (Sundance Film Festival), Lucie Kon (BBC Storyville) a Diana Karklin (Rise and Shine World Sales), ocení nejlepší projekt ve fázi vývoje a výroby Cenou East Doc Platform Institutu dokumentárního filmu. Vítězný projekt obdrží mimo jiné finanční podporu v hodnotě 7 500 EUR. Vyhlášení vítězů proběhne společně s předáním cen našich hlavních partnerů České televize a HBO Max na slavnostním ukončení festivalu Jeden svět v kině Lucerna.

Mezinárodní porota ve složení Michael Kaschner (ZDF), Nevena Milašinović (Lightdox) a Nadja Tennstedt (DOK Leipzig) vybere nejlepší celovečerní film, který si odnese Cenu Silver Eye Institutu dokumentárního filmu v podobě unikátní trofeje, finanční podpory ve výši 2 500 EUR a celoroční festivalové distribuce prostřednictvím East Silver Karavany v hodnotě dalších 3 500 EUR.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru