Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

Osmadvacátá dokumentární Ji.hlava má svůj plakát! „Téma ostrovů, které se letos bude prolínat vizuální koncepcí Ji.hlavy, provokuje lidskou představivost po staletí,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka k letošnímu vizuálu, jehož autorem je ceněný knižní grafik a výtvarník Juraj Horváth. Festival, který se letos prodlužuje z šesti na deset dnů, nabídne například velkou retrospektivu filmů Víta Klusáka, Filipa Remundy a jejich produkční společnosti Hypermarket Film. Ji.hlavská diskusní platforma Inspirační fórum pak přinese rozšířený program: bude se věnovat tématu války, imunity, ale i lesu nebo vztahu nových technologií a volného času. Na podzimní festival je možné si koupit zvýhodněné akreditace do 30. června.

„Ostrovy jsou symbolem objevitelství stejně jako uzavřenosti, nezávislosti i jinakosti. Každý z nás někdy toužil být chvíli sám na pustém ostrově, zasnil se nad ostrovní dovolenou nebo přemýšlel o tom, jak by přežil, kdyby na takovém ostrově ztroskotal. Na ostrovech se odehrává nespočet literární děl, filmů nebo dokonce televizních soutěží a my se letos v Ji.hlavě této ostrovní imaginaci otevřeme,“ říká o letošním plakátu Marek Hovorka.

Více repríz, více pohodlí

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který bude letos desetidenní, proběhne 25. října až 3. listopadu v Jihlavě a následně bude 14 dní online. Návštěvníkům a návštěvnicím nabídne program od pátku do nadcházející neděle, tedy včetně podzimních prázdnin a dvou víkendů. „Od prodloužení si slibujeme zvýšení diváckého komfortu, častější reprízování filmů a snazší ubytování v Jihlavě nebo jejím blízkém okolí. Festival se díky tomu více otevře všem, jak tradičním divákům a divačkám, tak lidem z Jihlavy a okolí. Zvýšeného počtu projekcí chceme využít také k oslovení nových diváckých skupin, proto vedle programu pro děti a dospívající Ji.hlava dětem a Ji.hlava Vibes plánujeme pracovat se seniory nebo s lidmi s nejrůznějšími zdravotními hendikepy,“ říká Hovorka.

Český sen po dvaceti letech a retrospektiva Víta Klusáka a Filipa Remundy

A na co se letos těšit? Program nabídne velkou retrospektivu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a jejich producentské společnosti Hypermarket Film. V rámci programu uvede festival téměř dvě desítky filmů, včetně oceňovaného Českého snu (2024) o „hypermarketu, který nebyl“, od jehož premiéry letos uplynulo dvacet let. 

 „Autorský přístup Víta Klusáka a Filipa Remundy změnil naše vnímání dokumentárního filmu. Svými intervencemi do reality, prací s absurditou a svou touhou podstatným způsobem reflektovat nejaktuálnější společenská témata, strhli pozornost diváků i médií k dokumentární kinematografii. Český sen právem patří k nejvýznamnějším českým dokumentárním filmům vůbec. Tvůrci na jeho úspěch navázali dalšími společnými či vlastními snímky, například filmy Svět podle Daliborka, Pára nad řekou, Matrix AB nebo třeba Setkat se s filmem, který vznikl u příležitosti desátého ročníku MFDF Ji.hlava. Producentská společnost Hypermarket Film následně zastřešila i tvorbu dalších významných českých režisérů a režisérek, například Adély Komrzý, Apoleny Rychlíkové či Eriky Hníkové,“ představil retrospektivu Marek Hovorka. „Moc se těšíme, že se s těmito filmy i jejich tvůrci bude moci setkat letos na podzim v Ji.hlavě i nová divácká generace,“ dodává.   

„U příležitosti dvaceti let od prvního uvedení Českého snu jsme připravili digitálně remasterovanou verzi našeho prvního celovečerního filmu. Tato verze bude mít premiéru v Jihlavě a po festivalu se Český sen vydá do kin. V roce 2003 jsme s Vítem založili Hypermarket Film exkluzivně pro vznik jednoho jediného filmu. Nakonec jsme však společnost nezavřeli, ale spolu s Vítem a naší skvělou producentkou Terezou Horskou jsme ji otevřeli našim filmům i filmům našich přátel filmařů a filmařek, jejichž práce a tvůrčího myšlení si vážíme. Jsem rád, že letos v Jihlavě uvedeme pár filmů z těch 21 let naší práce v rámci festivalového programu,“ říká k retrospektivě Filip Remunda.

„Úprk životních okolností už nám málokdy dovolí se s kolegou a kamarádem Filipem vidět jen tak a dokonce zavzpomínat na naše starší společné filmy, o to víc mě potěšilo pozvání Ji.hlavy něco takového letos na konci října podniknout,“ dodává Vít Klusák.

Inspirační Fórum představuje témata a osobnosti nadcházejícího ročníku! 

Čtyři tematické dny a tři kolektivní shromáždění nabídne letošní ji.hlavské Inspirační fórum. To se bude tradičně věnovat tématům, která představují největší civilizační výzvy dneška: technologie a volný čas, les, válka a imunita. Do Jihlavy zamíří několik desítek hostů a hostek z domova i ze světa. „Těším se, že letošní Inspirační fórum bude inspirovat k otevřenosti: třeba i díky novým interaktivním formátům, které připravujeme,“ říká vedoucí Inspiračního fóra Tereza Swadoschová. „Zaměříme se na řešení současných výzev – spravedlivě, solidárně, s respektem. Naše nové formáty oživí tradiční program panelových debat, keynote přednášek a rozhovorů. Chystáme workshopy a programy zaměřené na kolektivní imaginaci. Vyzkoušíme ruční práce a vyrazíme i ven na procházku,“ dodává Swadoschová.

A na koho se těšit konkrétně? Například na britského*ou environmentální filozofa*ku Timothyho Mortona„Je to peklo, ale ne konec světa,“ říká Morton na téma klimatické krize, nad jejímž stavem se zamýšlí ve své poslední knize Hell, kterou představí v Ji.hlavě. 

Téma volného času pak otevře slavný kanadsko-britský pár: ekonom a filozof Nick Srnicek a feministická teoretička Helen Hester, kteří letos vydali dlouho očekávanou knihu After Work, jež se věnuje vlivu technologií i genderového rozdělení v domácích pracích a nedávno se dočkala i českého překladu.

Inspirační fórum představí také nový program: Inspirační schůzování„Platforma tzv. Inspiračních schůzování nabídne všem zájemců a zájemkyním třikrát v průběhu festivalu otevřený prostor pro společné přemýšlení a diskutování dosavadních témat, to vše pod vedením zkušených facilitátorů a facilitátorek z organizace NaZemi,” vysvětluje vedoucí Inspiračního fóra Tereza Swadoschová. Diskutovat se bude na téma: Jak žít lepší život v horších časech? Po skončení festivalu se k nejpodnětnějším myšlenkám fóra budou moci zájemci a zájemkyně vrátit skrze již tradiční podcastovou sérii Screenshot

Kdo získá Cenu za nejlepší dokumentární knihu?

Letos počtvrté bude během Ji.hlavy vyhlášena Cena za nejlepší dokumentární knihu. Dnes byly představeny výsledky prvního kola, kam bylo z více než 150 přihlášených titulů nominováno 30 knih. V polovině září zúží odborná porota tento výběr na 5. Nejlepší dokumentární kniha roku pak bude vyhlášena v den zahájení festivalu, autor či autorka získá odměnu 30 tisíc korun.

Loni pětičlenná porota ocenila publikaci PIKO: Na životech feťáků záleží Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, která mapuje užívání nejznámější české drogy od prvních vařičských bytů v komunistickém Československu až po protidrogovou prevenci ve vězení.

Letos v odborné porotě zasednou: novinářka Linda Bartošová, publicistka Magdalena Dušková, dokumentarista Štěpán Pech, spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová a audio-dokumentaristka Brit Jensen. 

Ji.hlava Vibes: Sdílej psycho v .hlavě! 

Ji.hlava Vibes, která nabízí v rámci festivalu program pro dospívající, vyhlašuje open call pro krátké filmy autorů*ek do 19 let s názvem Sdílej psycho v .hlavě! Cílem je otevřít veřejnou debatu o duševním zdraví dospívajících, kteří budou ve svých filmech reflektovat své zkušenosti s duševní nepohodou. Pásmo vybraných filmů bude součástí ji.hlavského programu, doplní ho workshopy a debaty. Filmy pak bude možné vidět i na partnerských VOD platformách. „Mluvením o různých podobách psychické nepohody chceme podnítit uvědomění, že je normální o svém trápení mluvit a že je v pořádku říct si o pomoc. Kromě toho vidíme terapeutický potenciál v samotném sdílení vytvořených videí a filmů,“ přibližuje projekt dramaturg programu Václav Tintěra. Více informací: www.ji-hlava.cz/vibes

28. MFDF Ji.hlava proběhne 25.10.–3.11. 2024, zvýhodněnou akreditaci na šest či deset dní (Ji.hlava fyzicky + Ji.hlava on-line) je možné zakoupit do 30. června. Za akreditaci je možné zaplatit i více a podpořit tak MFDF Ji.hlava.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru