Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » LFŠ zveřejnila denní program. Hosty festivalu budou i Ildikó Enyedi a Arnaud Desplechin

LFŠ zveřejnila denní program. Hosty festivalu budou i Ildikó Enyedi a Arnaud Desplechin

LFŠ zveřejnila denní program. Hosty festivalu budou i Ildikó Enyedi a Arnaud Desplechin

Hosty 50. Letní filmové školy Uherské Hradiště budou maďarská režisérka Ildikó Enyedi, držitelka oscarové nominace a Zlatého medvěda z Berlinale, a francouzský auteur Arnaud Desplechin, mistr komorních psychologických dramat a držitel francouzské národní filmové ceny César. Oba převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí. Výstava 50: Příběh Filmovky se ohlédne za historií festivalu. Letní filmová škola, která se koná od 26. července do 1. srpna, dnes zveřejnila denní program.

„Letošní ročník je jubilejní, slavnostní, padesátý. Připravili jsme si celou řadu speciálních akcí vzdávajících hold našemu výročí, ale zároveň je stále naším hlavním cílem připravit stejně dobrou Filmovku jako vždy… A to se týká i hostů… Proto jsem velmi šťastný, že i letos rozšíříme portfolio světových osobností artového filmu, které osobně navštíví Uherské Hradiště. Ildikó Enyediová je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši. Arnaud Desplechin je francouzský filmový auteur per excellence, mistr psychologické tragikomedie, cinefil a zároveň ikona všech cinefilů, jehož láska k filmu provází celým životem (důkazem je ostatně jeho horká novinka uvedená letos v Cannes s příznačným názvem Diváci!, kterou Desplechin přiveze i do Hradiště),“ říká programový ředitel Letní filmové školy Jan Jílek.

Již stálicemi ve filmovém programu jsou sekce Východní přísliby a Virtuální realita. „Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii, která dnešní optikou dostává nové významy. Prozkoumáme také taje lásky a její méně i více tradiční podoby,“ láká dramaturgyně Kamila Dolotina. „Mezi patnácti uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbajdžán.“ Těšit se diváci mohou třeba na rumunský snímek glosující současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí Od konce světa nic dobrého nečekejte, na polské snímky Kos a Bílá odvaha, které se ohlížejí do minulosti, či film Žena z…, který ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.

Sekce Virtuální realita má letos podtitul Horizonty humanity. Jedním z častých námětů, který ve svých VR světech tvůrci zachycují, je vývoj antropocénu – ať už se jedná o vliv současných geopolitických krizí na jednotlivce (Fresh Memories: The Look, On the Morning You Wake (to the End of the World)), nebo samotných radikálních proměn krajiny (21-22 China a 21-22 USA, The Shape of Us). Dramaturg Ondřej Moravec doplňuje: „Mnozí tvůrci pak překračují horizont humanity a nahlížejí do blízké budoucnosti. Budou stroje a AI cítit emoce (My Name Is 090)? Jak budou vypadat nové světy, které stvoříme (Utility Room)? A dokáže se planeta očistit od našich zásahů (Let Nature Heal)?“

Doprovodnému programu budou vévodit Tata Bojs, návštěvníci mohou očekávat i Divadlo Na zábradlí s představením Freudovo pozdní odpoledne, první dámu slovenského popu Janu Kirschner, domácí Haraficu s hosty, jeden z našich nejlepších orchestrů specializujících se na barokní hudbu Collegium 1704 či koncertní projekt Hrubá Hudba nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Zahrají i nepřehlédnutelný performer Ventolin a kytarovka Dukla, laureáti ceny Anděl za nejlepší album loňského roku November 2nd a romsko-česko-americká kapela Bachtale Apsa, která koncertuje s Bárou Hrzánovou.

Literární program na Letní filmové škole si i letos udrží tradičně vysoký standard. Vystoupí držitelé letošních cen Magnesia Litera Alena Machoninová a Marek Torčík, autor Gottlandu Mariusz Szczygieł, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová, autorka loňské knihy roku v anketě Lidových novin Andrea Sedláčková a další výrazní představitelé a představitelky evropské prózy a poezie.

Ve Smetanových sadech, které jsou centrem festivalového dění, bude připraven i program pro děti, večery s deskovými hrami Mindok a Chytrým Kvízem, cimbálovky a parties.

Chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita představující projekty a témata, které otevírají nové možnosti fungování naší společnosti. „Jsem moc ráda, že moje pozvání přijaly náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, farářka Církve československé husitské Sandra Silná, aktivistka za normální a zdravý porod Anna Kohutová či zpěvačky Marie Puttnerová a Martina Trchová, které povídání o skloubení mateřství s uměleckou tvorbou proloží svými písničkami,“ zve ředitelka Letní filmové školy a dramaturgyně Nové reality Radana Korená.

Výstavy nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky budou reflektovat jubileum festivalu: „Narozeniny Filmovky vybízejí k ohlédnutí za její historií, návštěvníky, hosty i událostmi. A také za neopakovatelnou atmosférou, kterou svátek filmu nabízí. A to hned natřikrát. Na první výstavu narazíte hned při příchodu do kina Hvězda. Plakáty Letních filmových škol, kam až naše paměť a archivy sahají, vám přiblíží proměnlivou „vnější tvář” festivalu. Co se skrývalo za ní, to se dozvíte ve Smetanových sadech. Druhá část výstavy tam shrnuje padesátiletou (ale popravdě řečeno šedesátiletou) historii akce a především obrazově se ohlíží za filmovými i nefilmovými hosty Filmovky, za jejími proměnami a atmosférou. Poslední část výstavy najdete v přízemí Slováckého muzea a nese název Příběh návštěvníků Filmovky, neboť oživuje paměť diváků LFŠ, jejich vzpomínky a upomínky na léta minulá,“ říká programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

K programu LFŠ patří také tradičně výstava připravená Českou tiskovou kanceláří, která je mediálním partnerem festivalu. Venkovní výstava 100kamžiků představí sto let jejího fotozpravodajství. „Nová venkovní výstava ukáže, jak se změnily náplň a způsob práce agenturních fotoreportérů či dálkový přenos fotografií od počátků „obrázkové“ redakce. Výstava čerpá z více než 2,5 milionu snímků z produkce týmu ČTK, jež jsou k dispozici online. Expozice představí i fotoreportéry a fotoreportérky ČTK, kteří uspěli v mezinárodních a národních soutěžích. K vidění budou také některé nedávno zdigitalizované snímky, které ležely v útrobách největšího zpravodajského fotoarchivu v Česku desítky let. V něm ještě čeká na digitalizaci zhruba šest milionů fotografií,“ uvádí šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. ČTK bude mít na LFŠ opět novinářský workshop, ze kterého budou studenti zajišťovat informační servis z festivalového dění, včetně natáčení podcastu Četkast na Filmovce. Stejně jako loni se ČTK postará o fotografickou dokumentaci jubilejního ročníku, bude také streamovat vybrané akce.

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách lfs.cz. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji tamtéž.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru