Malířka a zloděj: Fascinující portrét české malířky Barbory Kysilkové a norského zloděje Karla-Bertila Nordlanda
Česká umělkyně Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jednoho ze dvou jejich zlodějů Karla-Bertila Nordlanda a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah a zároveň vzniká neoddělitelné pouto, které tyto lidské bytosti spojí navždycky. Původně krátký dokument o jedné loupeži se proměnil v příběh o meandrech lidských vztahů a smyslu života jako takového. Film nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě, vzniknout má také jeho hraná hollywoodská adaptace.
„Když jsem při vstupu do soudní síně poprvé uviděla Karla-Bertila, vše začalo nabírat nečekaný směr. Ať jsem se snažila sebevíc, nedovedla jsem se soustředit na nic jiného než na tetování, které mu zpod bílé košile lezlo po dlani, a v hlavě mi jako zaseknutá deska jela otázka „Kdo jsi? Kdo jsi!” říká malířka Barbora Kysilková.
„Jednou z klíčových scén filmu je sekvence, během níž se Karl-Bertil poprvé uvidí na malířském plátně,” říká režisér Benjamin Ree k momentu, kdy malířka poprvé namaluje svého zloděje, „snažil jsem se zkoumat, co všechno jsme my lidé schopni udělat pro to, abychom byli vidět, aby nás někdo ocenil. A co nás stojí pomáhat druhým,” dodává Ree.
Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvádí dokument Malířka a zloděj (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Filmovce.
„Ideu o funkčním propojení LFŠ a distribuce AČFK jsme měli delší dobu. Projekt byl poprvé prezentován v roce 2017. Tři filmy, tři unikátní projekce, tři plné sály, tři úvody, tři divácká hlasování, jeden vítěz, jeden film v distribuci,” představuje sekci LFŠ její programový ředitel Jan Jílek. „Děkujeme osudu, že můžeme toto malé mistrovské dílo uvést nyní v předstihu alespoň online,“ dodává k filmu Malířka a zloděj.