IDF v Jihlavě rozdal ceny Silver Eye, představil práci Yesmenů a promítal v kostele
Během jubilejního 20. ročníku MFDF Ji.hlava ocenil již poosmé Institut dokumentárního filmu nejlepší snímky zařazené do trhu East Silver cenami Silver Eye. Filmy podpořené IDF zde získaly několik hlavních festivalových ocenění a v rámci otevřeného programu workshopu Ex Oriente Film pak představil své tvůrčí postupy např. Mike Bonanno ze slavné dvojice Yes Men. Projekt KineDok se letos prezentoval projekcí oceňovaného dokumentu v unikátních prostorách kostela Povýšení sv. Kříže.
Ceny Silver Eye 2016
Institut dokumentárního filmu v Jihlavě pravidelně pořádá trh East Silver, kde se prezentuje výběr výjimečných nových dokumentů ze střední a východní Evropy. Letos se do něj přihlásilo rekordních 650 dokumentů, z nichž více než polovinu bylo možné poznat v Oblastní galerii Vysočiny, kde měl trh prostor pro setkávání industry hostů i videotéku. Profily snímků zařazených do trhu najdete také v online katalogu zde. Díky záštitě programu MEDIA / Creative Europe jsou již osmým rokem nejlepším dokumentárním filmům z trhu udíleny ceny Silver Eye, s cílem pomoci jim získat distributora a uvedení na mezinárodních filmových festivalech a v televizích. Finanční odměnu ve výši 1500€ a celoroční festivalovou podporu East Silver Karavany získávají vítězné snímky ve třech kategoriích – krátký, středometrážní a celovečerní dokument.
První dvě jmenované kategorie byly letos vyhlášeny už 27.10. během prezentace nadějných začínajících producentů Emerging Producers a vítězné filmy byly za velkého zájmu diváků také promítnuty. Zdeněk Blaha z trhu East Silver a zástupci mezinárodních porot, složených ze zástupců významných festivalů a odborníků na dokumentární film, vybrali z letošní velké konkurence takto:
Kategorie krátkých filmů:
Porota ve složení Andrea Prenghyová (DOK Incubator, Česká republika), Tue Steen Müller (Filmkomentaren, Dánsko) a Maria Zmarz-Koczanowicz (Lodz Film School, Polsko) se usnesla, že ocení jako vítězný snímek film PULSE (r. Robin Petré, Maďarsko, Belgie, Portugalsko, 2016) o maďarské farmě specializující se na chov vysoké zvěře a o věčném zápase člověka s přírodou, neboť: „udělal na porotu dojem zejména svým jedinečným přístupem a uměleckou zručností, kdy využívá neotřelého úhlu pohledu v kombinaci s jazykem vyspělé filmové tvorby. Za použití různorodých materiálů včetně fotografií pořízených převážně farmáři, kterým nedělá problém zabíjení zvěře, vynáší na světlo toto pro diváka jistě nepohodlné téma.“
Středometrážní kategorie:
V porotě zasedli Aleksandar Govedarica (Syndicado, Kanada), Oliver Wright (Open City Documentary Festival, Velká Británie) a Magdalena Zelažko (LET‘S CEE Film Festival, Rakousko) a rozhodli se udělit ocenění snad nejosobněji laděnému snímku v letošní soutěži, slovenskému filmu 5 OCTOBER režiséra Martina Kollára. Svůj výběr komentovali takto: „Nenápadný, nicméně extrémně silný příběh o muži, který musí stihnout důležitou uzávěrku, deadline, možná doslova, tu poslední ve svém životě. Zejména jsme obdivovali Kollárovu schopnost uzavřeně zprostředkovat komplexní a intimní příběh, který se nikdy neztrácí smysl a účel. Jde o strukturálně inovativní objevování vnitřního já, které je podtrženo vynikající kamerou a pečlivě zvoleným fázováním.“
Zvláštní uznání poroty:
Mimo hlavní cenu se porotci v této kategorii rozhodli vyzdvihnout ještě jeden snímek a udělit Zvláštní uznání filmu MY OWN PRIVATE WAR (Lidija Zelovic, Nizozemí, 2016).
Odůvodnili své rozhodnutí slovy: „Naše čestné uznání udělujeme také velmi osobnímu snímku Lidie Zelović. Režisérka hledá odpovědi na některé z nejdůležitějších otázek života a využívá k tomu jak osobní zkušenost, tak archívní záběry. Jak se vyrovnat s minulostí národa i tou soukromou? Jak odpustit? A jak nezapomenout.“
Celovečerní kategorie:
V porotě zasedli Manuela Buono (Slingshot Films, Itálie), Fabrizio Grosoli (Trieste Film Festival, Itálie) a Alexandra Hertwig (Kasseler Documentary Film and Video Festival, Německo) a rozhodli se udělit během závěrečného ceremoniálu MFDF Jihlava ocenění filmu Communion (Anna Zamecka, Polsko, 2016). Porota komentovala svůj výběr slovy: „Rozhodli jsme se jednomyslně ocenit film, který nám všem imponoval svým silným a precizním filmařským přístupem. Příběh rozkrývá svět nefungujících vztahů mezi lidmi a do středu pozornosti staví mladou ženu, odhodlanou nést břímě špatných rozhodnutí všech svých blízkých. Také jsme se rozhodli ocenit mladou začínající režisérku a její talent, který už stihl zanechat stopu v dokumentární oblasti.“
Salomé Jashi získala dvě prestižní ocenění, bodovaly i filmy podpořené IDF
Na letošním jubilejním 20. ročníku MFDF Jihlava bodovalo hned několik filmů podpořených v minulosti některou z aktivit IDF. Celovečerní debut jedné z lektorek letošního workshopu Ex Oriente Film Salomé Jashi Oslnivý svit soumraku získal Hlavní cenu v sekci Mezi moři za Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy 2016 a také cenu za Nejlepší debutový dokumentární film ze sekcí Opus bonum, Mezi moři či Česká radost 2016. V sekci Česká radost získaly ocenění snímky FC Roma a Normální autistický film, který si odnesl i Cenu studentské poroty. Cenu diváků pak získal dokument Miluj mě, jestli to dokážeš v režii Dagmar Smržová. Vyjádření porot a kompletní seznam oceněných filmů letošního ročníku MFDF Jihlava najdete zde.
Lektorem workshopu Ex Oriente Film byl letos i Mike Bonanno
Během jubilejního 20. ročníku MFDF Ji.hlava se také uskutečnilo 2. setkání workshopu Ex Oriente Film. 13 renomovaných lektorů, hostů a observerů zde pracovalo s 12 týmy režisérů a producentů na jejich dokumentárních projektech. Kromě uzavřených dílen i individuálních konzultací zaměřených na vývoj příběhu, analýzu natočeného materiálu či produkční i distribuční aspekty vznikajících dokumentů, nabídl program Ex Oriente Film již tradičně několik výjimečných přednášek, projekcí i masterclassů, které byly otevřeny dokumentárním profesionálům i zájemcům z řad veřejnosti. V rámci otevřeného programu Ex Oriente Film se představili např. ředitel prestižního benátského Critics‘ Week Giona A. Nazarro, již zmiňovaná oceňovaná režisérka a producentka Salomé Jashi či Mike Bonanno ze slavné dvojice Yes Men, jehož IDF přivezl ve spolupráci s MFDF Ji.hlava.
13. ročníku trhu East Silver dominovaly české dokumenty
Na 13. ročníku trhu East Silver bylo ve dnech od 25. do 30. října k dispozici celkem 312 východoevropských dokumentárních filmů dokončených v letech 2015/2016, které zástupci IDF pečlivě vybírali z více než 650 přihlášených titulů. Mimo filmů trhu East Silver videotéka zpřístupnila také 135 dokumentů uvedených v programu MFDF Ji.hlava. Řada akreditovaných filmových profesionálů přijela využít nabídky trhu a zúčastnit se desítek předem domluvených schůzek. Šlo zejména o profesionály z řad distributorů, sales agentů, zástupců festivalů a televizí, ale i producentů a režisérů z východní Evropy. Statistiky potvrzují, že East Silver vykazuje pravidelně velký zájem ze strany hostů – letos jsme zaznamenali 1859 přehrání zařazených filmů.
Nejsledovanějšími filmy letošního ročníku byly:
1) FC Roma (Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová, Czech Republic) – 34 views
2) Love Me If You Can (Dagmar Smržová, Czech Republic) – 27 views
2) Normal Autistic Film (Miroslav Janek, Czech Republic) – 27 views
2) Helena’s Law (Petra Nesvačilová, Czech Republic) – 27 views
3) Among Houses and the Cosmos (Koštana Banović, Netherlands, Bosnia and Herzegovina) – 24 views
4) 5 October (Martin Kollár, Slovakia, Czech Republic) – 23 views
5) My Name is Hungry Buffalo (Pavel Jurda, Czech Republic, Slovakia) – 21 views
6) The Dazzling Light of Sunset (Salomé Jashi, Georgia, Germany) – 20 views
6) A Tall Tale (Lucia Nimcova, Slovakia) – 20 views
6) 21 x New York (Piotr Stasik, Poland) – 20 views
7) Blind Gulliver (Martin Ryšavý, Czech Republic) – 19 views
8 A Hole in the Head (Robert Kirchhoff, Slovakia, Czech Republic) – 18 views
8) Butterflies (Dmitry Kubasov, Russia) – 18 views
9) Depth Two (Ognjen Glavonic, Serbia, France) – 17 views
9) You Have No Idea How Much I Love You (Paweł Łoziński, Poland) – 17 views
10) Dialogue with Joseph (Elžbieta Josadė, Lithuania, France) – 16 views
V Jihlavě letos promítal KineDok v kostele Povýšení sv. Kříže
V rámci letošního MFDF Ji.hlava připravil projekt KineDok pro všechny fanoušky autorského dokumentu, alternativní distribuce a site-specific projekcí opravdovou lahůdku. 26. října bylo možné si vychutnat úspěšný film Dominový efekt o strastech jednoho roztomilého páru – patriotického abchazského ministra sportu a jeho ruské ženy. Projekce proběhla v neobvyklém promítacím sále, kterým se pro tento večer stal krásný jihlavský kostel Povýšení sv. Kříže. Po projekci si bylo možné o filmu popovídat s odborníkem na Abcházii Milanem Štefancem. Program dalších projekcí KineDoku, kterých do konce roku jen v ČR zbývá přes 50, lze najít na webu kinedok.net. Organizátorem mezinárodního projektu KineDoku, který promítá letos na 40 místech po celé ČR a šesti dalších evropských zemích je Institut dokumentárního filmu. V příštím roce připravuje KineDok 16 nových filmů a představí se i v Bulharsku.
Aktuální výzvy IDF – East Doc Platform 2017 a Katalog Czech Docs 2017-2018
V březnu 2017 se uskuteční šestý ročník největší dokumentární akce svého druhu ve střední a východní Evropě, East Doc Platform, organizované Institutem dokumentárního filmu při Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět v Praze. Kromě tradičních setkání dokumentárních profesionálů, workshopů, přednášek, pitchingů, networkingových akcí a dalších aktivit budou také zúčastněné projekty ve fázi vývoje mít možnost získat cenu spojenou s finanční podporou ve výši 7500€. Uzávěrka přihlášek je 10. listopadu 2016. Výzva zde.
Institut dokumentárního filmu a Czech Film Center nabízí možnost propagace dokumentárních filmů ještě před jejich dokončením formou katalogu Czech Docs 2017-2018, který bude distribuován na významných světových festivalech. Celoročně bude aktualizovaný katalog k dispozici na czechdocs.net. Katalog je určený k prezentaci dokumentárních projektů různé délky a v různých fázích vývoje, které budou dokončeny do konce roku 2018, a je zejména zaměřen na solitérní dokumenty. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince 2016. Výzva zde.