PAF Olomouc hlásí první jména: CURL s Micou Levi a Jindřich Chalupecký s LaTurbo Avedon
TZ: 18. Přehlídka filmové animace a současného umění PAF Olomouc – 5.–8. 12. 2019 –
Přehlídka filmové animace a současného umění v Olomouci zveřejnila první tiskovou zprávu k letošnímu 18. ročníku, který proběhne od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince 2019.
Prozrazuje hlavní tematickou profilaci festivalu, jíž je letos Portrét, i přibližný počet programových položek, kterých letos návštěvníci napočítají na osmdesát. „Mezi přítomností a absencí, objevováním a mizením, figurací a defigurací. Na jednu stranu označuje portrét tradiční žánr výtvarného umění, na straně druhé je příznačný pro současnou digitální zkušenost.
PAF 2019 chce tuto mediální ambivalenci prozkoumat na základě současných pohyblivých obrazů, audiovizuálních performancí, hudební produkce a prezentací, které portrétní žánr rozehrávají prostřednictvím nejrůznějších kamufláží, avatarů, mimikry a masek. Portrét dnes funguje rovněž jako metafora internetové přítomnosti na sociálních sítích, proměňuje naši podobu i identitu v sérii verbálních a vizuálních stop, jimiž se v mediálních rozhraních objevujeme a ve stejném momentě z nich mizíme. V letošním roce se proto PAF vydává cestou inspirovanou romantismem: od duplikací, reprodukcí a kopií zpět k nepolapitelnému subjektu a jeho otiskům,“ prozrazují kurátoři letošního programu Tomáš Jirsa a Martin Mazanec.
Vystoupí oceňovaná londýnská hudebnice Mica Levi s kolektivem CURL a britská pianistka Eliza McCarthy, představí se také umělkyně–avatar LaTurbo Avedon a součástí programu bude vůbec poprvé slavnostní předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Mica Levi je podle PAFu nepřehlédnutelnou postavou současné hudební scény. Pod přezdívkou Micachu vydává nahrávky na pomezí experimentálního popu, post-punku a dubu a je také autorkou soundtracků k filmům Under The Skin (2013), Jackie (2016) a nejnovějšího Monos (2019). Za druhý jmenovaný byla Levi nominovaná na cenu americké filmové akademie. Do Olomouce přijede společně s dvojicí hudebníků a producentů Coby Sey a Brother May, se kterými tvoří jádro kolektivu CURL. Ten funguje nejen jako nezávislý label, ale také jako platforma pro společné performance a interdisciplinární praxi. Na PAFu vystoupí CURL naživo s dalšími hosty.
S Micou Levi souvisí také vystoupení Elizy McCarthy, britské pianistky věnující se soudobé klasické a experimentální klavírní hudbě. V roce 2018 vydaly společné EP s šesti klavírními skladbami Slow Dark Green Murky Waterfall, pro PAF připravuje McCarthy živé provedení této nahrávky a také společný koncert s hudebníkem Jo Willsem.
LaTurbo Avedon je ženský avatar působící ve virtuálním prostoru, ve svých uměleckých projektech pracuje s tématy nefyzické identity a proměny autorství uměleckého díla. V minulosti se tvorba Avedon objevila mj. v rámci berlínského festivalu Transmediale, v newyorském The Whitney Museum nebo v Barbican Center v Londýně, v rámci PAFu se představí skrze výstavu v Galerii 9:16pm v budově Muzea umění Olomouc a připravuje také videopřednášku na téma posmrtného života v digitálním prostoru.Součástí programu portrétního PAFu je také kompletní uvedení československého animovaného seriálu O klukovi z plakátu z přelomu 60. a 70. let, jehož hlavním tématem je ve své podstatě virtuální otisk malého chlapce, který do reálného světa sestupuje z dvourozměrného prostoru plakátovací plochy.
Vstupenky
Předprodej čtyřdenních vstupenek probíhá přes GoOut, prodej jednodenních vstupenek bude spuštěn společně s uveřejněním detailního programu v průběhu listopadu 2019.
O PAFu
PAF je kurátorská platforma, mezi jejíž hlavní aktivity patří pořádání festivalů (PAF Olomouc, PAF New York, PAF Ostopovice, PAF Praha), koncertů, výstav a projekcí, ale také publikační a distribuční činnost (Edice PAF, PAF Aport). V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí. Mezi prvotní východiska patří vztah filmové animace, vizuálního umění a hudby, pohyblivý obraz filmu a videa (od avantgardního filmu přes expanded cinema až po rozšířené pole internetu nebo klubové hudby). Souběžně s akcelerujícím vývojem audiovizuálního umění v uplynulých dvou dekádách se přidaly fenomény spjaté s virtuálním prostorem, performativním uměním, herním designem nebo módou. Dramaturgie festivalu PAF Olomouc se na základě hlavního tématu vždy snaží objevovat styčné plochy mezi odlišnými, či protichůdnými uměleckými projevy.
Odkazy
+ facebooková událost PAF Olomouc 2019
+ předprodej vstupenek přes GoOut
+ webové stránky platformy PAF
+ PAF na Instagramu
+ PAF na Facebooku