Letošní Be2Can zahájí snímek Jeanne du Barry s Johnny Deppem v hlavní roli
Be2Can, přehlídka výrazných filmu ze tří největších filmových festivalu v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí jednosálová kina i multiplex. Zahajovací film sdílí přehlídka s filmovým festivalem v Cannes, bude jím totiž Jeanne du Barry – Králova milenka (2023), v hlavních rolích s Johnny Deppem a Maïwenn, která se zhostila také režie. Slavnostní zahájení proběhne již tradičně v pražském kině Lucerna, 4. října od 18:00.
Letos festivalová přehlídka Be2Can oslaví dekádu výrazných, inovativních a provokativních filmů, které díky zájmu diváků stále může přinášet do českých a slovenských kin. Zahajovacím filmem, jenž Be2Can 2023 sdílí s Mezinárodním filmovým festivalem v Cannes, je Jeanne du Barry – Králova milenka (2023). Honosný snímek o francouzské dvorské politice v kulisách Versailles ovládne ve svém návratu na filmová plátna Johnny Depp jako Ludvík XV. a výrazná francouzská herečka, režisérka, scenáristka a producentka Maïwenn. Se svou nekonvenční povahou sama zastane jak roli režisérskou, tak hereckou roli Jeanne Bécu, ženy z chudých poměrů, která díky svému půvabu a schopnostem postupně stoupá po společenském žebríčku. Jako kurtizána se stane oblíbenkyní a dvorní milenkou krále Ludvíka XV. Jeanne se proti všem dobovým konvencím a dobrým mravům stěhuje ke dvoru do Versailles, kde její příchod vyvolá skandál.
“Je nádherné, že Be2Can se dožívá už svých deseti let. Těší mě, že jsme si za ty roky dokázali udržet dvě klíčové a v našem řemesle nejhodnotnější komodity: kontinuitu a integritu,” popisuje kreativní ředitel Dominik Hronec. “Nasazení týmu Be2Can do jeho mise – přinášet do českých a slovenských kin špičku festivalové kinematografie – neuhaslo. Be2Can i nadále organizujeme jako distribuční společnost Film Europe, které věří desítka kinařů a kinařek napříč Českem a Slovenskem, díky nimž i letos uvidí představovaný výběr snímků z Berlína, Benátek a Cannes tisíce diváků z obou zemí. Mými osobními favority, kteří si zaslouží zvláštní pozornost, jsou Disco Boy a Saint Omer. Oba filmy jsou debuty – a nemohou být rozdílnější. Disco Boy je jeden z vizuálně nejpropracovanějších spirituálních tripů letošní kinematografické produkce – Saint Omer naproti tomu zosobňuje čistý monolit oslavující mateřství, a to i navzdory protikladnému tématu. Mým soukromým tipem je, že oba snímky se za pár let dostanou do filmových učebnic. Festivalovým centrem bude opět Edison Filmhub, kam vás celý náš tým srdečně zve na filmy, úvody, diskuse, párty, FAMU studentskou porotu, výběrovou kávu a jedinečné drinky. Těšíme se na vás,“ dodává.
Be2Can uvede 9 premiérových titulů a 3 reprízové. Mezi premiérové bude patřit film legendárního britského režiséra Kena Loache Starý dub (2023), který navazuje na jeho linii civilních a nesmírně lidských sociálních dramat. Název filmu odkazuje k místu, které je středobodem příběhu: Starý dub se totiž jmenuje poslední zbývající hospoda ve vesnici v anglickém Durhamu, kde se po zavření dolů lidé cítí odříznutí od světa a s odlivem obyvatelstva se objevuje místo pro syrské uprchlíky. Ken Loach a jeho dvorní scénárista Paul Laverty se tak tentokrát soustředí na problematiku střetu kultur a původu nesnášenlivosti v opomíjených komunitách.
Neodmyslitelnou součástí Be2Can jsou také režijní debuty, mezi které patří Disco Boy (2023), vizuálně podmanivý snímek režiséra Giacoma Abbruzzeseho, kde se v tajemném nočním klubu setkává Alexej, mladý Bělorus utíkající před minulostí do cizinecké legie, a Jomo, revoluční aktivista zapojený do ozbrojeného boje za bezpečí své komunity. Pozoruhodný debut zaujal v Hlavní souteži na festivalu Berlinale, kde porota ocenila kameramanku filmu Hélène Louvart za mimořádný umělecký přínos za práci s kamerou.
Další svého druhu prvotinou v rámci Be2Can bude snímek Saint Omer (2022) dokumentaristky Alice Diop. Napínavé drama ze soudní síňe, inspirované skutečnými událostmi, je strhujícím a hlubokým filmem s neustále se měnícími časovými rovinami, provokativně převypravující antický mýtus o Médeii. Saint Omer byl také vybrán jako reprezentant za Francii v boji o Oscara 2023. Film Saint Omer byl také uvedený na Mezinárodním filmovém festivale v Benátkách, kde vyhrál Velkou cenu poroty a cenu za nejlepší debut.
Z dramaturgické nabídky festivalu Berlinale diváci na Be2Can uvidí film Hudba (2023) Angely Schanalec, snímek volně inspirovaný mýtem o Oidipovi, který byl oceněn Stříbrným medvědem na Berlinale 2023 za nejlepší scénář. Film vypráví příběh sirotka Jona, který se kvuli neúmyslnému zabití ocitá ve vězení, kde se sblíží s dozorkyní Iro, která se o nej stará a nahrává pro nej hudbu. A ačkoliv Jonovi začíná selhávat zrak, přesto cosi získává. Z berlínského výběru zamíří na přehlídku také debut Natalie Sinelnikovové Můžeme být také mrtví (2022), kde poskytuje mikrokosmos výškové budovy kulisy pro nadčasový dystopický experiment, snímek se dostal do výběrové sekce Perspektive Deutches Kino.
Syrovou a zároveň komediální stránku dramatu ukáže britský snímek Jak mít sex (2023) režisérky Molly Manning Walker, divoká jízda tří britských teenagerek plná alkoholu, autentická svým zničujícím pohledem na složitost ženského přátelství a sexualitu dospívajících. Jak mít sex se dočkalo ocenění v Cannes hlavní cenou v sekci Un Certain Regard. Naopak směs dramatu a krimi nabídne čínský snímek Jen řeka teče (2023) Shujuna Weie, jehož příběh sleduje sérii vražd na čínském venkově v 90. letech, vedoucí policejního šéfa do podivného, tajemstvím zahaleného světa místních obyvatel.
Jediným dokumentem přehlídky bude zároveň ten, který se stal teprve druhým dokumentem oceněným Zlatým lvem na MFF v Benátkách a krátce nato byl nominován i na Oscara za Nejlepší dokumentární film. Všechna ta krása a zabíjení (2022) od Laury Poitras zachycuje boj mezinárodne uznávané umělkyně a aktivistky Nan Goldin proti rodině Sacklerových a jejich návykovému léku OxyContin, který se výrazně podílel na vyvolání tzv. opioidové krize, mající na svědomí stovky tisíc lidských životů.
Mezi reprízové tituly budou patřit nedávno uvedené Hvězdy v poledne (2022), nový film Claire Denis, který získal na festivalu v Cannes Velkou cenu poroty. Dále pak napínavé drama Guye Nattiva s Helen Mirren v hlavní roli Golda – Železná lady Izraele (2023), které zachycuje, jak odpovědným a kontroverzním rozhodnutím musela čelit Golda Meirová – jediná premiérka v dějinách Izraele – během jomkipurské války v roce 1973. Reprízové uvedení čeká také snímek bratrů Dardennových oceněný hned dvěma Zlatými palmami z Cannes. Tori a Lokita (2022), tíživý snímek o dvojici nezletilých afrických uprchlíků, kteří čelí krutým podmínkám ilegální imigrace. Film Tori a Lokita získal Speciální cenu festivalu k 75. Výročí MFF Cannes 2022.
V pražském kině Edison Filmhub čeká diváky v rámci Be2Can retrospektiva aktuálně jednoho z nejvýraznějších a nejproduktivnějších německých herců Franze Rogowského, kterého, v čele s hlavní rolí ve filmu Disco Boy, mohli diváci vidět také třeba ve filmech Victoria (2015), Tranzit (2018), Láska mezi regály (2018) nebo Undine (2020).