Partneři
FINANČNÍ PODPORA
Ministerstvo kultury České republiky finančně podpořilo v letech 2012 a 2014 časopis 25fps v rámci dotačního programu „Kinematografie a média“.
PARTNEŘI
Asociace českých filmových klubů sdružuje přes 120 filmových klubů a 20 000 členů v celé České republice. Metodicky pomáhá filmovým klubům v jejich činnosti, nakupuje a do české distribuce uvádí kolem 10 umělecky hodnotných filmů ročně a vlastní filmový archiv s více než 100 filmovými tituly. Každoročně uděluje Výroční cenu AČFK za umělecky nejprůbojnější český film roku, je garantem projektu Film a škola, mediálního vzdělávání studentů středních škol, pořádá Letní filmovou školu Uherské Hradiště a rovněž pořádá filmovou přehlídku Projekt 100.
Dramaturgie společnosti Film Distribution Artcam je postavena na tom, že „kvalitní“ a „divácký“ film se navzájem nevylučují, ale v případě řady zajímavých titulů se naopak přímo doplňují. Během svého působění uvedl Artcam do distribuce nespočet výrazných alternativních titulů (např. uspěšný dokument Buena Vista Social Club, oscarový Východ-Západ, Lynchův Mulholland Drive, francouzský animovaný film Trio z Belleville, povídkový film Kafe a cigára Jima Jarmusche či Manderlay Larse von Triera). Z poslední doby jmenujme český dokument Pevnost oceněný na MFDF Ji.hlava 2012, Kuře na švestkách Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda či ceněný snímek Bence Fliegaufa Je to jen vítr.
Internetový portál DAFilms.cz je hlavním projektem festivalové sítě Doc Alliance, kterou tvoří sedm klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu (CPH:DOX Copenhagen, DOK Leipzig, FID Marseille, MFDF Ji.hlava, Planete Doc Film Festival, Visions du Réel Nyon, Doclisboa). Představuje mezinárodní platformu online distribuce dokumentárních a experimentálních filmů kladoucí důraz na evropskou kinematografii. Obsahuje více než 900 filmů, jež jsou za malý poplatek dostupné z celého světa k online zhlédnutí či k legálnímu stažení. Filmy jsou do virtuální databáze zařazovány na základě náročných dramaturgických kritérií. Portál pravidelně nabízí filmové programy různorodé povahy od prezentace archivních historických snímků, celosvětové retrospektivy významných světových autorů až po nové premiérové formáty typu day and date release.
Občanské sdružení Institut dokumentárního filmu (IDF) od svého založení v roce 2001 podporuje východoevropský a středoevropský autorský dokumentární film a jeho prosazení na mezinárodní úrovni. Jeho aktivity nabízejí podporu ve všech fázích výroby filmu – od vývoje, financování a výrobu, až po postprodukci, distribuci a propagaci. Za 13 let působení IDF se v rámci jeho aktivit podařilo dokončit přes 180 dokumentárních filmů. Dalších více než 978 dokončených dokumentů se stalo součástí jeho distribuční podpory. Filmy podporované IDF pravidelně získávají ocenění na předních filmových festivalech po celém světě. Hlavním online projektem IDF je portál www.DOKweb.net nabízející denně aktualizovaný informační servis zaměřený na východoevropský dokumentární film a také jeho rozsáhlou databázi.
PASTICHE FILMZ je spolkem (založen jako občanské sdružení v roce 2002), který ve spolupráci s Katedrou divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého dramaturgicky a organizačně zajišťuje provoz filmového klubu a další kulturní aktivity spojené s Uměleckým centrem UP (Konvikt). Pastiche filmz se svou činností podílí na vytváření vnějšího obrazu odborných aktivit katedry a poskytuje studentům možnost podílet se na nejrůznějších projektech. Pastiche filmz funguje jako klasický filmový klub (je registrovaným členem Asociace českých filmových klubů), zároveň však tvoří platformu pro realizaci jednotlivých dílčích projektů a akcí (profily zahraničních nezávislých tvůrců, ozvěny festivalů, Přehlídka animovaného filmu).
Na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií FF UP v Olomouci lze studovat buď samostatný obor teorie a dějiny dramatických umění, nebo filmovou či divadelní vědu v kombinaci s jinými obory filozofické fakulty, a to v rámci bakalářského a posléze navazujícího magisterského studia. Výuka zahrnuje vedle předmětů zaměřených na historické a teoretické proudy ve filmu, divadle a médiích i praktickou přípravu v dalších oblastech. Na katedře je realizován vzdělávací projekt Upsolvent, díky kterému jsou studenti systematicky umisťováni do praxí už v průběhu studia. Ojedinělou vzdělávací platformou je univerzitou pořádaný největší evropský festival vědecko-populárních a dokumentárních filmů Academia film Olomouc.
Katedra žurnalistiky FF UP v Olomouci vznikla jako samostatné pracoviště v roce 1994 a zajišťuje bakalářské vzdělání v oboru Žurnalistika v prezenční (denní) i kombinované (dálkové) formě. Od roku 2005 realizuje teoreticko-analytický magisterský studijní program oboru Mediální studia, ke kterému v roce 2009 přibyla spřízněná Kulturální studia a v roce 2010 Komunikační studia. Na katedře lze studovat tyto studijní programy. Při katedře rovněž funguje výzkumné Centrum kulturálních, mediálních a komunikačních studií.