Filmy v obrazech
Nemáte chuť si o filmech číst, ale rádi byste se jen kochali pohledem na fotografie z těch „důležitých“ titulů? Hledáte knihu, která by seskupila výběr kvalitních filmových obrázků a dala jim dostatečný prostor? Možná by vás mohly oslovit Legendární filmy, které na české knižní pulty přineslo nakladatelství Mladá fronta.
Knihy, které mají za cíl nabídnout kolekci nej-filmů, mají ve vínku hned několik nevýhod. Autorům se vytýká výběr, kdy si každý ze čtenářů (i odborníků) najde ty své tituly, které chybí, a ty, které by v knize ani být neměly. Dále pak přichází jistá tendence k povrchnosti – jak třeba představit 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete, a přitom nenabídnout k ilustrační fotografii pouhý nástin zápletky a pár obecných chval? No a do třetice – knihy to bývají notně nákladné a tedy i drahé.
Když se na to ale podíváme z lepší stránky, takto koncipované publikace mají velký potenciál k prodeji (kolik je těch, co film mají rádi, a těch, kteří se jím odborně zabývají?), graficky bývají lákavé a slouží i jako ideální průvodce. Například tehdy, když byste, bez nějakých znalostí dějin kinematografie, rádi zhlédli opravdu to „zásadní“.
Na českém trhu jsme se mohli setkat s titulem 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete. Titulem, který má mnoho nešvarů (překlad, faktografické nedokonalosti a de facto ani ne zrovna dvakrát výraznou grafickou podobu). Pak také s publikací zaniklého nakladatelství Orpheus Lexikon světového filmu, který rezignoval na lákavý vzhled a obrazový materiál, aby jej vykompenzoval analytičtějšími pohledy na vybraných 500 filmových děl a našel střední cestu mezi populárně a odborně pojatou publikací.
V období předvánočního shánění dárků vyslala na knižní pulty Mladá fronta svůj počin. Překlad (Iva Hejlíčková, Jan Hanzlík) monumentálně vyhlížející knihy Legendární filmy. Její autor Paolo D`Agostini šikovně používá označení legendární. Vyhýbá se tedy vyprázdněným pojmům „nejlepší“ a „kultovní“, ale i tak pochopitelně musí z úvodu obhájit svůj přístup, resp. výběr.
Bylo by jalové napadat seznam sto padesáti titulů, protože jde o autorský (a subjektivní) výběr. D`Agostini asi stejně stěží někoho urazí, neboť v jeho výčtu se objeví opravdu především ty tituly, které znají i diváci, co s dějinami filmu nechodí spát. Pokud bych měl být ale štiplavý, opravdu nechápu, i přes všechny parametry, jimiž se D`Agostini zkraje hájí, zařazení filmu Poslední samuraj.
Jestliže se kniha 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete nemohla pochlubit výjimečnými texty a ani obrazovým materiálem a Lexikon světového filmu stál pouze na textu, jsou Legendární filmy vzorným příkladem publikace, jejíž kouzlo spočívá ve výběru fotografií. Nevšímejte si poznámky z přebalu, že se na Legendárních filmech podílel slavný filmař Franco Zeffirelli. Napsal pouze kratičké úvodní slovo. Vše ostatní má už na svědomí u nás prakticky neznámý D`Agostini. A ani on slovy nehýří. Nevadí to, ostatně, jeho poznámky k vybraným filmům mají posloužit opravdu jen k jednoduchému náčrtu toho, oč ve filmu jde a čím by tak v dějinách mohl být důležitý. Pokud jste dané filmy viděli, vlastně pro vás nemá ani smysl ony texty/anotace číst.
A proč tedy knihu neodsoudit? No, protože pokud máte rádi fotografie, obzvláště pak fotografie z filmů, je pravděpodobné, že si Legendárními filmy budete rádi listovat. Kvalitní papír a reprodukce vás mnohdy očarují (zvláště ty černobílé). Upozorní vás nejen na kouzlo daného filmu, ale i na práci s kamerou a mizanscénou – kompozici, svícení, rozestavění předmětů a osob uvnitř rámu.
Neodvažuji se odhadovat, kolik studentů filmové vědy a kolik filmových historiků bude mít potřebu knihu vlastnit. To číslo bude minimální. Ale jako dárek (a to bez nějakých negativních konotací) pro laickou veřejnost mají Legendární filmy potenciál potěšit. A motivovat ke zhlédnutí vybraných filmů. A to může mnohým jako cíl knihy stačit…
Legendární filmy
Nakladatel: Mladá fronta ISBN: 978-80-204-2042-8
Originál: Legendary Movies, překlad: Jan Hanzlík, Iva Hejlíčková Formát: 600 stran, 29x25cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2009 (1. vydání)