GLAAD MEDIA AWARDS 2011
Anketa GLAAD Media Awards byla založena roku 1990 členy americké organizace GLAAD (Gay & Lesbian Aliance Against Defamation; pozn. autorky: Gay a lesbická aliance proti hanobení). GLAAD patří mezi přední americké spolky v oblasti monitoringu dodržování lidských práv (v médiích), se zaměřením na sexuální menšiny. Jejím cílem bylo a je zviditelňování LGBT minorit v médiích (tisku, rádiu, televizi, filmu apod.), stejně jako pomoc při zrovnoprávňování těchto alternativních sexuálních identit v americké společnosti a kultuře.
Ceremoniál GLAAD Media Awards má ocenit takové osobnosti, pořady a projekty, které se na zviditelňování a zrovnoprávňování amerických gayů, leseb, bisexuálních mužů a žen, transgenderů a mnoha dalších alternativních identit aktivně podílejí. Probíhá tradičně v rozmezí několika týdnů ve třech amerických městech, která byla a jsou klíčová pro hnutí za LGBT práva. První ceremonie se koná v New Yorku (letos 19. března), druhá v Los Angeles (10. dubna 2011) a poslední v San Francisku (14. května 2011). V každém městě jsou uděleny ceny v několika kategoriích, ve všech třech městech je rozdáno 32 trofejí, které se váží k televizním, filmovým, knižním, hudebním a jiným projektům a osobnostem (celebritám i „řadovým“ občanům), které se nějakým způsobem zapojili do boje za práva LGBT minorit.
V letošním roce zástupci GLAAD ocenili např. snímky I love You Phillip Morris a Děcka jsou v pohodě, nezávislý politicky laděný dokument 8: The Mormon Proposition, seriály Glee, Taková moderní rodinka, Studio 30 Rock a Pravá krev, reality show Project Runway, tematický blok CNN o sebevraždách gay teenagerů, který napomohl celostátním kampaním/projektům „It Gets Better“ a „NOH8 Campaign“ nebo epizodu Show Oprah Winfreyové o coming outu Rickyho Martina. V kategoriích osobností převzali cenu např. herečky Kim Cattrall a Kristin Chenoweth, Ricky Martin, Christian Chávez nebo programový ředitel americké kabelové televize Showtime Robert Greenblatt.
NEW YORK GLAAD MEDIA AWARDS vybrané kategorie:
Vito Russo Award
Ricky Martin
Nejlepší dramatický seriál
Pravá krev (True Blood)
Nejlepší seriálová epizoda (v seriálu bez pravidelné LGBT postavy)
„Klaus & Greta“ – Studio 30 Rock (30 Rock)
Nejlepší film
Nejlepší Talk Show Epizoda
„Coming out Rickyho Martina“ – Show Oprah Winfreyové
Nejlepší TV žurnalistika – zpravodajský magazín
Tematický cyklus „Sebevraždy gay teenagerů“ – Anderson Cooper 360 (CNN)
LOS ANGELES GLAAD MEDIA AWARDS vybrané kategorie:
Vanguard Award
Kristin Chenoweth
Stephen F. Kolzak Award
Robert Greenblatt
Nejlepší komediální seriál
Glee a Taková moderní rodinka (Modern Family)
Nejlepší reality show
SAN FRANCISCO GLAAD MEDIA AWARDS vybrané kategorie:
Golden Gate Award
Kim Cattrall
Nejlepší film
Děcka jsou v pohodě (Kids Are All Right)
Nejlepší dokument
Nejlepší španělsky mluvící hudebník
Christian Chávez