Na MFDF Ji.hlava přijede producentka Kena Loache i půlka Yesmenů
Největší svátek autorského i experimentálního dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě už podvacáté přivede do Jihlavy současné i věčné ikony filmového a společenského života z celého světa. „Tak jako dokumentární film neulpívá na povrchu, podobně i letošní Ji.hlava představí výjimečné osobnosti, které nejsou snadno viditelné,“ říká Marek Hovorka.
Festivaloví návštěvníci se letos tváří v tvář setkají s producentkou Rebeccou O‘Brienovou, jež dlouhá léta spolupracuje s britským režisérem Kenem Loachem, který za své sociální drama Já, Daniel Blake letos získal Zlatou palmu v Cannes. Rebecca O’Brienová na festivalu přednese svoji producentskou masterclass, kde se podělí o své zkušenosti s třicetiletou spoluprací s Kenem Loachem. Důležitou roli tu bude hrát téma tenké hranice mezi dokumentaristikou a fikcí a také specifičnost tvorby filmu, jehož hlavní protagonista je váš přítel a blízký spolupracovník. Součástí masterclass navíc bude česká premiéra nového biografického filmu Versus: Život a dílo Kena Loache (2016), na němž se O’Brienová podílela jako producentka.
Svoje tvůrčí metody představí také legendy islandské kinematografie režisér Fridrik Thor Fridriksson a hudební skladatel Hilmar Örn Hilmarsson, jenž je znám také pod přezdívkou HÖH a za hudbu k Fridrikssonově filmu Děti přírody získal v roce 1991 Evropskou filmovou cenu. Hilmarsson na 20. MFDF Ji.hlava přednese svoji masterclass, ve které popíše rozdíly v komponování hudby pro dokumentární a fikční film. Společně se svými posluchači bude rozjímat nad autenticitou dobových hudebních nástrojů pro historické dokumentární filmy.
Společným hostem Institutu dokumentárního filmu a MFDF Ji.hlava je Mike Bonanno z americké dvojice aktivistů známé jako The Yes Men. Ten festivalovým divákům představí jejich zatím poslední filmy Yesmeni opravují svět (2009) a Yesmeni se bouří (2014). Yesmeni již dvacet let mapují metody, díky nimž nejsnáze dosáhnou spolupráce s novináři a dostanou tak své příběhy upozorňující na společenské problémy do zpráv. Mike Bonanno se o své zkušenosti s festivalovými diváky podělí na masterclass, jež spolupořádá Institut dokumentárního filmu.
Další masterclass, tentokrát zaměřenou na střih, povede italský střihač Jacopo Quadri. Ten se podílel na vítězném filmu letošního Berlinale s titulem Fuocoammare: Požár na moři. Podle Quadriho je filmový střih jako řeka, jež se prodírá neznámou krajinou. „Každý prvek souvisí s jiným, ať už jsou v kontrastu, nebo jsou si podobné tak, jako by byl film cestou,“ říká.
Dalšími vzácnými hosty, kteří usednou v některé z porot nebo povedou své masterclasses, jsou filmoví tvůrci různých profesí. Střihačka Claire Athertonová bude jedinou porotkyní soutěžní sekce světových dokumentárních filmů Opus Bonum a taktéž na festivalu přednese svoji masterclass doprovozenou projekcí posledního společného filmu s Chantal Akermanovou No Home Movie (2015). V porotách dále zasedne i litevský nezávislý dokumentarista Audris Stonys, šéfredaktor portálu Cineuropa.org Domenico La Porta, finská hudební skladatelka japonského původu Maiko Endoová či kreslíř a nezávislý kurátor pro filmový festival v Rotterdamu Gurtjan Zuilhof. Na tradici rodinné poroty pro soutěže experimentálních filmů Fascinace a Exprmntl.cz navazují britští manželé Silbersteinovi, soutěž krátkých filmů Krátká radost bude posuzovat divadelní soubor Vosto5.
Své masterclass na festivalu také povedou islandský režisér a producent Fridrik Thor Fridriksson či slovenský kameraman Martin Kollár. Ten představí svůj celovečerní režijní debut Pátý říjen (2016), jehož protagonistou je jeho vlastní bratr.
Výrazné osobnosti již pošesté přivede do Jihlavy také projekt Inspirační fórum. Letos je jedním z jeho lektorů americký psycholog Philip G. Zimbardo, známý především pro svůj vězeňský experiment. Druhým lektorem již 6. ročníku je čínský novinář žijící v exilu v Německu Cchang Pching, mimo jiné držitel hlavní ceny Human Rights Press Award z Hongkongu z roku 2014. Cchang Pching byl ve své zemi opakovaně stíhán za to, že se zabývá ožehavými tématy jako feministická hnutí, čínská politika či situace v Tibetu. Nyní nesmí na území Číny vycházet žádné jeho texty ani knihy. Kurátorem Inspiračního fóra je Filip Remunda.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava začíná už 25. října 2016.
Více na www.dokument-festival.cz