Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Film a architektura: od progresivních staveb po bizarnosti ve veřejném prostoru

Film a architektura: od progresivních staveb po bizarnosti ve veřejném prostoru

Film a architektura: od progresivních staveb po bizarnosti ve veřejném prostoru

Mezinárodní filmový festival Film a architektura zaplní již od čtvrtka 26. září do úterý 1. října 2024 kina v Praze, Brně a dalších více než 40 městech po celé České republice a na Slovensku. Unikátní přehlídka filmů o architektuře, městech a designu nabídne na čtyři desítky celovečerních dokumentárních a hraných filmů i krátkometrážních snímků.

Letošní podtitul „Divnosti a jinakosti“ je inspirován aktuálním výročím spisovatele Franze Kafky a dává prostor pro pochopení dosud přehlížených či jiných vrstev architektury. Festivalové snímky nabídnou nejrůznější stavební bizarnosti i utopické projekty, ale i výraznou progresivní současnou architekturu nebo zamyšlení nad její budoucností a udržitelností. Program představí významné osobnosti, jako jsou například architekti a architektky Eileen Gray, Mies van der Rohe, Bálkršna Dóší, Rem Koolhaas, Álvaro Siza Vieira, Sigurd Lewerentz, Karl Schwanzer a Emilio Ambasz.

Festival nabídne na 40 celovečerních i krátkometrážních snímků. Letošní dva bloky tzv. Archi shorts zvou na filmy ze zahraniční produkce i od českých tvůrců – studentů, absolventů či nezávislých filmařů. Autoři se prostřednictvím architektury zamýšlejí nad širšími sociálními a environmentálními výzvami.

Letos si návštěvníci mohou v Praze poprvé pořídit tzv. archeditaci na šest hlavních filmů uváděných ve Velkém sále pražského kina Světozor. Vybrané projekce doplní besedy s tvůrci filmů nebo architekty, diváci se mohou těšit i na satirické duo z Čelistí radia Wave. Kompletní program včetně možnosti zakoupení vstupenek je k dispozici na www.filmarchitektura.cz. Pořadatelem festivalu je spolek Kruh.

Festivalové sekce letos nesou názvy Divnosti a jinakosti, Proměna, Hlavy a již tradiční Inspirace. Divnosti a jinakosti – hlavní sekce letošního ročníku – zkoumá ve své době nepochopené stavby a jejich společenský kontext či proměnu jejich interpretací v čase. „Zaměřili jsme se na stavby, které byly v minulosti často kontroverzní nebo přehlížené, ale dnes jsou považovány za významné. Program zahrnuje filmy, které zábavnou a někdy i absurdní formou odhalují tyto neortodoxní přístupy v architektuře, čímž přináší nový pohled na jedinečné a často bizarní tvůrčí počiny,“ přibližuje sekci divákům kurátor festivalu Václav Ševčík. Vtipná dokumentární road movie Soviet Bus Stops představí sovětský fenomén autobusových zastávek jakožto jednu z mála cest možného svobodného uměleckého vyjádření. Výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 do roku 1989 na území tehdejšího Československa i fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela, představí nový celovečerní dokument Architektura ČSSR 58–89. Režisér Jan Zajíček a autor námětu, hudebník a multimediální umělec Vladimir 518 budou hosty pražské a brněnské projekce.

Snímek 27 pater: Utopie Alterlaa zve do Vídně. Režisérka Bianca Gleissenger ve svém filmovém debutu poodkrývá fungování života v utopickém projektu sociálního bydlení Alterlaa, které se stalo „městem ve městě“. Protagonisty zábavné filmové hříčky DEPOT – Reflecting Boijmans jsou architekt Winy Maas ze světoznámého studia MVRDV a tehdejší ředitel muzea Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu Sjarelem Exem. Společně diváky zasvětí do procesu vzniku stavby depotu umění, nového landmarku města, od architektonického návrhu až po komplikovaný proces přesunu uměleckých děl. Podobnému tématu, avšak v naprosto jiném měřítku a prostředí, se věnuje dokument Point of Origin: Building a House in Austria. Režisérovi Fransovi Parthesiusovi se podařilo zachytit zrod minimalistické horské vily na úpatí Alp podle návrhu věhlasného architekta Rema Koolhaase, od odvážné myšlenky až po samotnou realizaci.

Švýcarský film Ženy kolem Miese hledá odpovědi na otázku, zdali by Mies van der Rohe dosáhl světového věhlasu bez neustálé podpory a spolupráce výrazných žen v jeho blízkosti. Promítání brněnské projekce se uskuteční přímo v jedné z nejznámějších Miesových realizací – vile Tugendhat. Tento snímek je součástí sekce s názvem Hlavy, která ukáže svěží přístupy k tvorbě životopisných filmů o ikonách světové architektury. Vedle Miese van der Rohe se diváci mohou těšit na portréty významných architektů B. V. Dóšího, Álvara Sizy či Sigurda Lewerentziho.

Ty nejlepší filmy z předchozího ročníku kanadského festivalu Le FIFA do České republiky přiveze na festival Film a architektura jeho umělecký a výkonný ředitel, Philippe U. del Drago, v rámci sekce Inspirace. Do českých kin tak zavítá např. blok krátkých a přitažlivých filmů Liam Young: spekulativní architektura. Po projekci se diváci mohou zapojit do diskuze na téma spekulativního designu a architektury, které zkoumá dopady nově vznikajících technologií právě na oblast architektury a urbanismu.

Název další sekce Proměna odkazuje ke stému výročí úmrtí slavného spisovatele Franze Kafky, kdy se v roli Řehoře Samsy tentokrát nachází architektura. Diváci se mohou těšit na intimní a poetické zamyšlení nad údělem architektury a její udržitelnosti ve snímku slavného režiséra Victora Kossakovskyho Architecton. Film sklidil úspěch jak při premiéře na Berlinale, tak na letošním festivalu v Karlových Varech. Milostné i nenávistné vztahy tří umělců se odehrávají v kulisách ikonické stavby E.1027. Snímek formou dokufikce s názvem E.1027 – Eileen Gray and the House by the Sea vypráví příběh architektky Eileen Gray, o síle ženskosti a touze mužů ji ovládat. Po projekci snímku Jak má vypadat ráj o střetu západního myšlení a východní kultury se ujmou glosování Aleš Suchý s Vítem Schamrcem z pořadu Čelisti Radia Wave. Ve Veletržním paláci Národní galerie se uskuteční světová premiéra filmu Concrete time. Režisér Igor Ivanov v dokumentu mapuje zásadní projekty období masivní výstavby v brutalistním stylu v makedonském hlavním městě Skopji po ničivém zemětřesení v roce 1963. Film doplní výstavu Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji.

Festival v rámci doprovodného programu nabízí řadu netradičních setkání. Například neformální příspěvky expertů z oborů architekutra a umění Půllitru piva. V rámci festivalových dní si jejich hosté připravili tipy na filmy, ve kterých je oslovila architektura, scénografie nebo prostorová kompozice snímku. Festival dále nabízí přednášku historika architektury Adama Štěcha V zajetí snů a fantazie – architektura a design pod vlivem surrealismu.

Paralelně s festivalem Film a architektura se každoročně koná také festival Den architektury, který v termínu od pátku 27. září do čtvrtka 3. října nabídne po celé České republice i na Slovensku stovky nejrůznějších procházek za architekturou či exkurzí ve společnosti architektů a odborníků na dané téma, přednášek a řadu dalších akcí. Letos má festival podtitul „Proces proměny“. Odkazuje také na 100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Další z programových sekcí budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty a Karla Hubáčka i jeho spolupracovníků.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 991

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru