Ready… Steady… Go!!!
V rámci tematického bloku seriálové rubriky, kterým jsou tentokrát hudební pořady (především) šedesátých let, vám přinášíme překlad textu Laurence Marcuse ze serveru Television Heaven, věnujícího se britskému kultovnímu hudebnímu pořadu, který nikdy nebyl jen tak obyčejným hudebním pořadem a svůj obrovský význam má i dnes. Jaký? To se dozvíte v následujícím článku.
READY STEADY GO
Populárně hudební pořad, který je ztělesněním swingujících šedesátých let.
„Tady začíná víkend.“
Associated Rediffusion. ITV 1963–66.[1]
Populárně hudební pořady, ve kterých vystupovaly současné i budoucí hvězdy, nebyly v roce 1963 ničím novým, cestu jim prorazila o téměř šest let dříve BBC svým „Six-Five Special“, následovala ji ATV v roce 1958 s „Oh Boy“. Důvod, proč byl „RSG“[2] tak výjimečný je, že se objevil ve stejnou dobu jako boom britských kapel. V době, kdy svět zachvacovala bouře v podobě skupin jako Beatles, Rolling Stones a The Who, v době, kdy mládež šedesátých let vyrazila do ulic a smetla vše, co jí stálo v cestě, v oněch časech, jež byly svěží a vzrušující. Pořad skončil na vrcholu své popularity v roce 1966 a od té doby si získal kultovní status.
Pořad se točil ve Studiích Reddifusion 9 v Londýně na ulici Kingsway a v televizi běžel každý pátek v šest večer. Všechny díly začínaly sloganem „Tady začíná víkend“ a melodií hitu skupiny The Surfaris „Wipe Out“ , který později nahradila skladba „5-4-3-2-1“ kapely Manfred Mann. Ačkoli pořad uváděl absolvent práva na Cambridgi a DJ Rádia Lucemburk Keith Fordyce, skutečnou hvězdou programu se stala jeho spolumoderátorka, Cathy McGowanová. McGowanová pracovala u televizní společnosti v kanceláři, když odpověděla na inzerát hledající „typickou teenagerku“, aby vystupovala jako znalec v televizním pořadu. Za odměnu ji bez jakéhokoli tréninku nebo předchozí zkušenosti předhodili televizním kamerám. Ovšem její přirozený šarm, entusiasmus, styl a krása bohatě vynahradily tu a tam pozapomenutou repliku nebo promeškanou narážku. Cathy se rychle stala vzorem všech žen a byla také (neoficiálně) nominována na Královnu Mods.[3]
Zatímco pořad televize BBC „Top of the Pops“ (který začal další rok) se zaměřoval na nejlepší desítku nebo dvacítku hitů z hitparádových žebříčků, „RSG“ se neobávalo nových talentů, takže si v něm svůj televizní debut odbyla řada umělců jako Eric Burdon and The Animals , The Kinks, Donovan a The Pretty Things a řada amerických umělců – např. Sonny a Cher, The Four Tops, Martha Reeves and The Vandellas, Rufus Thomas nebo Marvin Gaye – zde byla úplně poprvé představena britskému publiku. Samozřejmě velmi často účinkovali v tu chvíli populární umělci, častými hosty byli The Beatles a Dusty Springfield. Zatímco většina z nich zpívala na playback, proběhla i některá zapamatováníhodná živá vystoupení jako to od kapely Georgia Fame, The Beach Boys nebo The Who.
Další dva spolumoderátoři vstupovali před začátkem pořadu, mimo jiné s týdenními zprávami z oblasti posledních módních trendů. Šlo o Davida Gella a Michaela Aldreda. A dlouho předtím, než si udělal jméno jako pop star, pracoval jako „crowd controller“ ve studiu i Gary Glitter. Pořad nebyl bez kritiky, a televizní společnost se skutečně nakonec poddala vnějšímu tlaku, když jej přesunula v programu na později – RSG dávali sice pořád v pátek večer, ale až o půl jedenácté, čímž se pořad stal hůře přístupný mladému publiku, a nejspíš i starším divákům, kteří se v tuto dobu už sami bavili daleko od televizních obrazovek. Navíc byla přijata politika „pouze živé hudby“. Kombinace těchto změn mohla pro pořad představovat utaženou oprátku. Ale místo toho se stal pravý opak a rating pořadu vyletěl nahoru. RSG se přesunul do většího studia a McGowanová se stala jeho jedinou moderátorkou.
Pořad byl nakonec zrušen v roce 1966, ačkoli vzhledem k nadcházející éře hippies, flower power a „konceptuálním albům“, které se začaly objevovat následujícího roku, to byl nejspíš dobře načasovaný odchod; formát pořadu jako „RSG“ by pravděpodobně v nové éře své místo nenašel. McGowanová se stáhla z hledáčků kamer a stala se módní guru hvězd. Samotný pořad našel své útočiště v nostalgických vzpomínkách jako nedílná součást swingujících šedesátých let. A pak, v roce 1983, si náhle našel nové publikum – když produkční společnost bývalého bubeníka Dava Clarka vydala kompilační video „Ready Steady Go Volume One“, které vystřelilo na přední příčky prodejnosti, a o rok později bylo následováno druhým dílem. Rovněž byla vydána kompilace obsahující četná vystoupení skupiny The Beatles.
„Ready Steady Go“ byl téměř určitě předobrazem pro pozdější pořady jako „The Tube“ a „The Word“, které poskytly současné mládeži platformu k vyjádření jejích postojů a talentů. Zároveň to ale byl v mnoha ohledech víc než jen pořad o populární hudbě orientovaný na mladé a vzor pro to, co mělo následovat. Jako řada z nejlepší televizní tvorby své doby byl „RSG“ zrcadlem, jež nejenže odráželo, ale také aktivně pomáhalo formovat vkus celé generace, a dnes představuje historický záznam dlouhého časového období prudké sociální změny a vyvstávající nové identity.
Jakkoli byl tenkrát nepochybně důležitý, „Ready Steady Go“ je dnes ještě významnější jakožto televizní okno, skrze které můžeme být ještě jednou svědky proměny světa skrze mocné a evokativní médium hudby.
Zdroj:
MARCUS, Laurence. READY STEADY GO. For Television Heaven, 2000. http://www.televisionheaven.co.uk/rsg.htm, 27. října 2010.
S laskavým svolením serveru Televison Heaven přeložila Marie Meixnerová.
[3] Mod jsou sociokulturním jevem spojovaným s okolím Londýna konce padesátých a začátku šedesátých let, jejichž subkultura byla úzce navázána na hudbu. Jde o „moderní“ (označení mod je odvozenina od modernist, označení pro moderní jazz a jeho fanoušky) mládež, s typickou módou a životním stylem. Blíže nám tuto subkulturu přiblíží např. film Quadrophenia (r. Franc Roddam, 1979). http://www.csfd.cz/film/7737-quadrophenia/
[2] Ready Steady Go, pozn. překl.
[1] Pozn. překl.: Associated Redifuusion, později Rediffusion, London, byla lokálním dodavatelem televizního vysílání pro oblast Londýna a přilehlých hrabství o všedních dnech. Stanice působila mezi lety 1954 a 1968, vysílání zahájila 22. září 1955. (Zdroj:“Associated-REdiffusin“, Wikipedia, The Free Encyclopedia. 23. 8. 2010. http //en.wikipedia.org/wiki/Associated-Rediffusion. čerpáno 28. 10. 2010)