Dny německé kinematografie na Zlín Film Festivalu
POZVÁNKA NA 55. ročník Zlín Film Festivalu (29. května – 4. června 2015)
Zlínský Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež do svého programu každoročně zařazuje tematickou sekci věnovanou jedné z národních kinematografií. Letos se dramaturgové festivalu rozhodli zaostřit na Německo.
V sekci Dny německé kinematografie se divákům představí více než 50 celovečerních filmů plus další novinky, které jsou součástí soutěží filmů pro děti, krátkých animovaných filmů, studentských filmů a Evropských debutů. Sekce je rozdělena do pěti částí:
Německé filmy pro děti
Německé filmy pro mládež
German Choice
Berlín – město plné příběhů
Novinky německé tvorby pro děti a mládež
Vzácnou raritou v programu bude projekce nejstaršího zachovaného animovaného filmu Dobrodružství prince Achmeda (Die Abenteuer des Prinzen Achmed) režisérky Lotte Reinigerové z roku 1926, příběh vycházející z Pohádek tisíce a jedné noci. Chybět nebudou filmové adaptace dětských knih slavného autora Ericha Kästnera – např. Emil a detektivové (Emil und die Detektive) z roku 1931, Luisa a Lotka (Das doppelte Lottchen) z roku 1950 či Létající třída (Das fliegende Klassenzimmer) od loňského člena hlavní festivalové poroty a režiséra mnoha německých dětských filmů Tomyho Wiganda. Z filmů z 80. let 20. století zaujme dětská road movie Dobrodružství na řece (Flussfahrt mit Huhn) režiséra Arenda Agtheho, který osobně představí nejen tento starší film, ale i svůj nejnovější počin Zachraňte Raffiho! (Rette Raffi). Nevšední divácký zážitek nabídne orientální příběh Malého Muka (Die Geschichte vom kleinen Muck) z roku 1953, nejúspěšnější německý film, na který se prodalo více než 12 miliónů vstupenek.
Nejcennějším dílem ve výběru německé tvorby pro mládež je klasika světové kinematografie, film Bernharda Wickiho z roku 1959 Most (Die Brücke). Tento protiválečný příběh o studentech gymnázia vržených přímo do válečného běsnění se stále promítá ve školách a patří mezi nejsugestivnější filmy tohoto žánru. Druhá světová válka je rovněž tématem filmu Napola: Hitlerova elita (Napola) z roku 2004, který se natáčel převážně v Čechách. V hrané verzi německé literární fantasy Otfrieda Preußlera Čarodějův učeň Krabat (Krabat) režiséra Marca Kreuzpaintnera si zahrála světová hvězda Daniel Brühl vedle výtečného Davida Krosse a Pauly Kalenberg, která byla loňskou zlínskou Young Star. Daniel Brühl ztvárnil hlavní postavu v dalším filmu tohoto výběru Velký sen (Der Ganz Grosse Traum) o začátcích fotbalu v Německu. Osvěžení do mládežnické sekce, tvořené převážně filmy zabývajícími se závažnými tématy, vnese populární žánr teenagerovské komedie ve filmech Povinně nezadaný (Groupies bleiben nicht zum Frühstück) a Letní bouře (Sommersturm), který přijede do Zlína představit režisér Marco Kreuzpaintner a jeden z hlavních hrdinů Robert Stadlober. Ten se vrací do Zlína po více než deseti letech. Naopak poprvé na zlínský festival zavítá Gedeon Burkhard, německý herec divákům známý hlavně jako představitel policisty v oblíbeném seriálu Komisař Rex. V jedné z vedlejších rolí se objevil ve snímku Markuse Rosenmüllera Zázračné děti (Wunderkinder), příběhu tří dětí, jejichž společnou vášní je láska ke klasické hudbě, ale které rozdělí nacistická invaze na Ukrajinu.
Sekce German Choice je selekcí německých filmů, patřících mezi klasiku světové kinematografie. Na programu jsou například filmy Kabinet doktora Caligariho (Das Kabinett des Doktor Caligari), Faust režiséra Friedricha W. Murnaua z roku 1926, Augirre, hněv boží (Aguirre, der Zorn Gottes) Wernera Herzoga s Klausem Kinskim v hlavní roli, vítěz z Cannes roku 1974 Strach jíst duše (Angst essen Seele auf) Rainera Wernera Fassbindera, oscarové snímky Plechový bubínek (Die Blechtrommel) Volkera Schlöndorffa, životopisný příběh jedné židovské rodiny režisérky Caroline Link Nikde v Africe (Nirgendwo in Africa) a vynikající drama z východního Německa 80. let Životy těch druhých (Das Leben der Anderes) Floriana Henckela von Donnersmarcka. Téma druhé světové války nabídne koprodukční film tehdejšího východního Německa a Československa, natočený režisérem Frankem Bayerem, Jakub Lhář (Jakob, der Lügner) s Vlastimilem Brodským v hlavní roli. Film z atraktivního prostředí padělatelů bankovek z nacistického Německa Ďáblova dílna (Die Fälscher) se bude ve Zlíně promítat za účasti představitele hlavní role Karla Markovice.
Speciální sekcí je Berlín – město plné příběhů. Divákům nabídne např. nostalgický film Good bye, Lenin, kultovní Lola běží o život (Lola rennt) Toma Tykwera, šokující My děti ze stanice ZOO (Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo) či nezapomenutelné Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) dalšího velikána světové kinematografie Wima Wenderse. Tuto sekci doprovodí minivýstava filmových plakátů Filmstadt Berlin zapůjčená Goethe-Institutem.
Další část Dnů německé kinematografie tvoří novinky mezi německými filmy pro děti a mládež, včetně těch nejčerstvějších z letošního roku. Objeví se zde například loňská německá Young Star Tim Oliver Schultz, který se zhostil role upíra rockera v pokračování dobrodružství dvou sester Vampírky 2, cestovatelka v čase Gwendolyna z filmu Rubínově červená opět pátrající po rodinném tajemství v pokračování Safírově modrá (Saphireblau), nejen pamětníky potěší novinka Tanečníci z Dessau (Dessau Dancers) o těžkých začátcích příznivců break dance ve východním Německu. Po roce se do festivalového programu vrátí příběh Miky a jejího koně Vichra (Ostwind).