7. Antropofest se blíží
Mezinárodní filmový festival Antropofest přináší do Prahy již posedmé unikátní snímky s antropologickou tematikou. Během dvou festivalových dní (pátek 29. – sobota 30. ledna 2016) bude v kině Bio Oko promítnuto celkem 13 filmů natočených antropology v různých částech světa, například v Peru, Etiopii, Mexiku, Austrálii, USA, Bolívii, Bulharsku, zavítáme ale i do České republiky. Filmy, některé z nich ověnčené festivalovými cenami, jiné festival uvede ve světové premiéře, budou doprovázeny diskuzemi s českými i zahraničními autory a odborníky.
„Do programu jsme letos zařadili také velmi aktuální snímky reflektující problematiku uprchlíků. Ve světové premiéře uvedeme film českého etnologa Michala Pavláska s názvem Searching for the Exit, jeho výzkum na makedonské hranici doprovodí také fotografie pořízené v terénu,“ podotýká ředitelka Antropofestu Štěpánka Proučilová.
Festival v pátek 29. ledna zahájí vernisáž výstavy fotografií Michala Pavláska z balkánské uprchlické trasy s názvem „Nechceš to všechno opustit, ale musíš“. Jak sám tvůrce prozrazuje: „První den v červenci jsme se vydali na srbsko-makedonské a makedonsko-řecké hranice poskytnout pomoc běžencům, kteří již měsíce bez zájmu veřejnosti a médií o jejich osud mířili za snem do Evropy. Během dalších návratů na místa, která leží na balkánské migrační trase, byl pořizován filmový materiál a fotografie, které se události tohoto léta pokouší zpřítomnit.“
Během pátečního večera mohou diváci zhlédnout celkem pět snímků, mezi nimi například film australské antropoložky Mandy Hughes, která natočila film o uprchlících z Myanmaru s názvem Last Refuge: Food Stories from the Myanmar to Coffs Harbour. Někteří z těchto přistěhovalců strávili více než 20 let v uprchlických táborech. Dále se diváci mohou těšit na již zmiňovanou světovou premiéru filmu Searching for the Exit. Film přináší osobně laděnou výpověď o nucené migraci uprchlíků do Evropy. Autor filmu Michal Pavlásek strávil mezi uprchlíky během léta 2015 několik týdnů, kdy měl možnost s lidmi odcházejícími zejména ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu navázat úzké osobní vztahy. Skrze obrazy a svědectví samotných uprchlíků dává divákovi prostor prožít cestu společně s nimi, nahlédnout migraci z bezprostřední blízkosti, stát se uprchlíkem.
V sobotu 30. ledna se diváci mohou těšit na české i zahraniční hosty. Svůj snímek Girl, are you married? přijedou ve světové premiéře osobně představit jeho autoři: mexický filmař Felipe Moran a slovenská antropoložka Kristýna Jamrichová. Jejich film pojednává o romské komunitě, která je skutečným novodobým urbánním kmenovým společenstvím uprostřed velké a různorodé mexické společnosti. Film nám dá odpověď, jestli se daří, či nedaří těmto Romům uchovat svůj tradiční romský pohled na svět.
Až ze San Franciska přijede uvést svůj snímek s názvem Haight Love americký antropolog Grant Hayes. Známá čtvrt San Franciska Haight Ashbury je už od 60. let oblíbeným místem setkávání pro bezdomovce a toulavé mladé lidi z celých Spojených států. Komunita mladých, která se zde často shromažďuje, se střetává s dalšími skupinami trvale bydlících lidí a obchodníků v této čtvrti. Identita Haight Ashbury je předmětem neustálého sporu mezi těmito protikladnými skupinami…
Festival Antropofest pořádá stejnojmenný spolek, který se skládá z absolventů studijního oboru sociální antropologie a dalších příznivců. Jeho cílem je nabídnout divákům zhlédnutí filmů, které jsou vzhledem ke svému pojetí jedním z výzkumných nástrojů tohoto oboru. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa.