Ostrava Kamera Oko odkrývá programové tipy včetně restaurovaného filmu Žiletky
Ve dnech 25.–30. září proběhne v Ostravě jubilejní ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Zvýhodněné festivalové akreditace je možné zakoupit do konce srpna prostřednictvím portálu GoOut, na pokladnách zapojených jednosálových kin (Minikino, Kino Art) a ve spřátelené prodejně designových značek TY Identity (Poštovní 39/2, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz).
Událost, která již tradičně přiváží do města aktuální festivalové snímky i zajímavé zahraniční hosty, bude letos doplněna o několik výjimečných programových bodů. Prvním z nich je navázání spolupráce s Galerií Plato, v jejíchž prostorách proběhne speciální pop-up projekce snímku Manifesto, večírek elektronické hudby ve spolupráci s AVB kolektivem – Banket, prezentace filmů aktuálního laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého – Martina Kohouta, ale také dva workshopy pro děti. První bude věnován výrobě pohyblivých hraček, které předcházely vzniku filmu. Druhý pak zábavnou formou naučí nejmladší diváky, jak se správně dívat na film, a co všechno kromě děje je v něm možné vidět. Oba jsou určeny dětem ve věku 6–14 let.
Letos se návštěvníci mohou těšit také na řadu významných hostů. Uveden bude například snímek Červená, jehož projekce proběhne za osobní účasti paní režisérky Olgy Sommerové, kameramanky Olgy Špátové a hlavní protagonistky Soni Červené. Dorazí také kameraman slovenského filmu Nina Norbert Hudec. Důležitou součástí programu bude také slavnostní premiéra restaurovaného snímku Žiletky, která proběhne ve spolupráci s Asociací českých kameramanů a za osobní účasti kameramana filmu Marka Jíchy. V průběhu festivalu bude uveden i dvoudílný snímek Dukla 61 z produkce České televize, jehož děj vychází ze skutečného důlního neštěstí, při kterém zahynulo 108 horníků. I zde bude přítomna delegace tvůrců. Festival zahájí známá zábavná prezentace videoklipů v režii Aleše Stuchlého, Karla Veselého a Pavla Klusáka, tentokrát na festivalové téma: Portrét dámy.
Organizátoři též odhalují některá jména soutěžních filmů. První snímek oficiálního výběru nese název Azougue Nazaré. Jedná se o debut brazilského režiséra Tiaga Meloa, oceněný na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Snímek dramatizuje konflikt mezi tradičním evangelickým světem a prostředím rituálních karnevalových oslav Maracatu. Obsazené postavy jsou převážně neherci reálně vycházející z tohoto prostředí.
V krátkometrážní soutěži pak bude v české premiéře za přítomnosti tvůrců prezentován film Jiřího Havlíčka a Ondřeje Nováka Rekonstrukce, který se odkazuje ke skutečnému trestnému činu, při němž dvojice mladíků v Pardubicích roku 2015 bezdůvodně umučila bezdomovce k smrti. Film byl nedávno uveden v soutěžní sekci na festivalu v Locarnu, jako jediný český zástupce po mnoha letech.
Slavnostní zakončení se uskuteční v prostorách veřejnosti běžně nepřístupného Dolu Barbora. Hlavním bodem večera bude projekce němého filmu Východ slunce Friedricha Wilhelma Murnaua s živým hudebním doprovodem uskupení Forma, který bude v Ostravě prezentován poprvé.
Již tradičně dojde i na představení nejnovějších rozpracovaných děl, tedy Works in progress, z nichž můžeme jmenovat např. Citlivého člověka Tomáše Kleina či Lotu Nebeskou od Adama Geberta. Prostor bude v tomto roce věnován také tvůrčím prezentacím a workshopům studentů polských filmových škol a pražské FAMU, které budou přístupny také široké veřejnosti. Potenciál této spolupráce by festival chtěl dále rozvíjet také v budoucích letech.