Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Přehlídku FILM IS GREAT zahájí snímek BEATS – příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény

Přehlídku FILM IS GREAT zahájí snímek BEATS – příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény

Přehlídku FILM IS GREAT zahájí snímek BEATS – příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény

Pražské kino LUCERNA a nové kino EDISON Filmhub představí od 10. do 16. června Přehlídku britského filmu s názvem Film is GREAT. Přehlídka, oslavující filmovými novinkami 100 let britské ambasády v Praze, uvede 6 premiérových titulů a další filmy z produkce Velké Británie.

Slavnostní zahájení přehlídky proběhne v pondělí v 18:00 v kině Lucerna. Zahájení je přístupné pro veřejnost – vstupenky v prodeji zde.

Zahajovacím filmem je novinka BEATS režiséra Briana Welshe, novodobého následovníka Dannyho Boyla a jeho legendárního Trainspottingu. Zasazen do prostředí skotského městečka v raných 90. letech, film plný rave hudby přináší autentický příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény. BEATS vypráví univerzálně platný příběh o přátelství, vzdoru a neodolatelné síle mládí.

Projekci uvede hudební publicista Pavel Klusák. Po filmu následuje RƎVOLT: Beats afterparty v klubu SWIM (Štěpánská 622/36) která vás nechá unášet se na mocných beatech a okusit atmosféru devadesátkových, neučesaných a opravdu free parties.  Na party zahrají: Z-KAT, Dj Tuco a Tasya. Vstup na party je ZDARMA pro všechny s platnou vstupenkou na projekci, pro ostatní vstup 100 Kč.

Dalším premiérovým titulem bude britsko-německý BRANKÁŘ o legendárním fotbalistovi Manchester City Bertu Trautmannovi, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu.

Dokument SPITFIRE (režie David FairheadAnt Palmer) uvede příběh legendárního letounu, který změnil běh světových dějin. Film vyprávěný posledními dosud žijícími veterány druhé světové války ohromí fantastickými záběry z ptačí perspektivy i vzácnými digitálně upravenými archivními záznamy ze čtyřicátých let.

Koprodukční snímek FLORENCINO KNIHKUPECTVÍ (režie Isabel Coixet) s hereckým trojlístkem známých tváří – Emily MortimerPatricia Clarkson, Bill Nighy – zavede diváky do ospale konzervativního britského maloměsta 50. let, v něž se svobodomyslná vdova Florence (Emily Mortimer) snaží otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita.

Hrdinka filmu DAPHNE (režie Peter Mackie Burns) je jednatřicetiletá, krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka. Přesto není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Dokáže změnit svůj život?

V rámci přehlídky vstoupí předpremiérově do distribuce také originální adaptace klasického románu BOUŘLIVÉ VÝŠINY (Na větrné hůrce) Emily Brontëové, kterou v roce 2011 natočila Andrea Arnold. Ta ve své variantě příběhu silného vztahu dvou mladých lidí odmítla obvyklé konvence většiny literárních adaptací a nesoustředila se e na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů.

Kromě premiér budou uvedeny také  filmy: MACBETH (2015, režie: Justin Kurzel), JÁ, DANIEL BLAKE (2017, režie Ken Loach), HIGH LIFE (2018, režie Claire Denis), NIKDYS NEBYL  (2017, režie  Lynne Ramsey), ZABITÍ POSVÁTNÉHO JELENA (2017, režie Yorgos Lanthimos), PERVERZNÍ PRŮVODCE IDEOLOGIÍ (2012, režie Sophie Fiennes), JIMMYHO TANČÍRNA (2014, režie Ken Loach), a PERFECT SENSE (2011, režie David Mackenzie).

DOPROVODNÉ AKCE

VÝSTAVA „SPITFIRE“  – fotografie Ladislava Sitenského / pasáž kina LUCERNA, Vodičkova 35, Praha 1/ 10. – 16. 6.
Součástí přehlídky bude výstava reprodukcí fotografií Ladislava Sitenského (1019-2009), fotografa a účastníka západního odboje, který by se letos dožil sta let. Výstavu připravila fotografova vnučka Adéla Kándlová.

PROJEKCE FILMU SPITFIRE s odborným úvodem v Národním technickém muzeu, Kostelní 42, Praha 7 / 14. 6. v 15:00
Ve spolupráci Národním technickým muzeem v Praze, kde je vystaven britský stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945, jímž se do osvobozené vlasti vrátili českoslovenští letci z Velké Británie, pořádáme speciální projekci dokumentu SPITFIRE přímo v muzeu. Projekce s odborným úvodem proběhne v pátek 14. 6. od 15:00 a je přístupná ZDARMA v rámci běžného vstupného do NTM.

„Když se dnes řekne Británie, myslí se Brexit. Ale o tom přehlídka Film is GREAT nebude.  Našich 6 premiér a desítka dalších filmů je oknem do obrovské britské filmové knihovny. Přehlídku pořádáme na ose Lucerna – Edison – Letní kino Be2Can. Lucerna je tradiční místo filmových premiér, Edison je zbrusu nový Filmhub. Film is GREAT je příspěvkem ke stoletému výročí přítomnosti britské ambasády v Praze, oslavou soudržnosti a kontinuity. Společně jsme přečkali nacisty, komunisty i ranné kapitalisty, a přečkáme i dnešní euro brit hip hop. Film is GREAT je rozhodně IN a ne OUT. Vítejte na jeho prvním ročníku!“ Ivan Hronec, ředitel Film Europe

„Festival je jednou z mnoha akcí, na nichž se partnersky podílíme, a ukazuje rozmanitost britsko-českých vztahů v minulosti i současnosti. Oslavou toho, co jsme už společně dokázali, dáváme najevo naše odhodlání rozvíjet i spolupráci budoucí. Během festivalového týdne promítneme na různých místech Prahy více než 10 filmů. Některé z nich jsou britské produkce, některé mají britské režiséry a herce, některé vyprávějí britské příběhy. Všechny ale ukazují pestrost a sílu britského filmu a témata, která jsou s ním spojená – od adaptací Shakespeara či Brontëové až ke skotské hudební rave scéně 90. let.“ Nick Archer, britský velvyslanec v České republice

Přehlídka je prvním festivalem v kině EDISON Filmhub

Přehlídka britského filmu bude prvním festivalem, který bude hostit nové kino společnosti Film Europe – EDISON Filmhub. Prostor v centru Prahy se otevřel veřejnosti 1. června a je nejen místem pro kvalitní film a diskuse o něm, ale také místem pro ranní kávu i večerní drink. EDISON Filmhub se nachází ve stylové funkcionalistické budově, kde je k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna.  

EDISON Filmhub najdete na adrese Jeruzalémská 2, jen pár kroků od zastávky Jindřišská nebo od Hlavního nádraží.  Název EDISON je vzácnou náhodou. Jde o skutečné jméno transformační stanice postavené špičkovým českým architektem F. A. Librou v letech 1926 – 1930 na zakázku pro pražské Elektrické podniky. 

Zároveň je to jméno vynálezce, který dal světu nejen žárovku umožňující fungování kina, ale i Kinetoskop, který byl svého druhu prvním VOD zařízením. Edisonova transformační stanice, v níž se nachází kino EDISON, je významnou funkcionalistickou pražskou stavbou, součást památkové rezervace i památkou UNESCO. V letech 2005 – 07 stavbu citlivě rekonstruoval ateliér architekta Ladislava Lábuse.  Rekonstrukci prostoru pro současné kino provedl tým architektů z Česka, Polska a Slovenska.

Více informací o kině Edison Filmhub zde

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 453

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru