Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Festival ÍRÁNCI představuje svůj pestrý program

Festival ÍRÁNCI představuje svůj pestrý program

Festival ÍRÁNCI představuje svůj pestrý program

Víme, že svět se mění. O tom není pochyb. To, za co se dnes bijeme, možná zavrhnou ti, kteří zítra přijdou po nás. Ale jedno je jisté. Některé filmy s námi zůstanou.“ Právě takové filmy letos již poosmé představí festival ÍRÁNCI.

Čeští a slovenští diváci se budou moci seznámit s novými snímky pocházejícími z jedné z nejoceňovanějších filmových kultur současnosti. Drtivá většina z uvedených filmů – které premiérovaly v Cannes, Berlíně, Benátkách, Locarnu, Amsterdamu a na dalších prestižních světových festivalech – bude navíc v České republice a na Slovensku k vidění poprvé. Festival přináší pestrý program jak v hlavní soutěžní sekci, tak v soutěžních sekcích dokumentárních a krátkých filmů i v rámci doprovodného programu. O vítězích jednotlivých soutěžních sekcí rozhodnou stejně jako v minulých letech mezinárodní poroty složené z předních světových expertů.

Celý program je dostupný na webových stránkách festivalu: www.iranci.cz. Na webu je také již nyní možné koupit v předprodeji vstupenky do kin v Praze, Brně i v Bratislavě.

SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH FILMŮ

Tři tváře (3 Faces) v Íránu zakázaného režiséra Jafara Panahiho. Film byl uveden v hlavní soutěži filmového festivalu v Cannes a získal cenu za nejlepší scénář. Ten diváky bere na zábavný výlet po tradičním íránském venkově – ve stopách dívky, která se rozhodla spáchat sebevraždu…

Prase (Pig): Když se nechvalně známý sériový vrah rozhodne pozabíjet nejlepší íránské filmaře, režiséra zařazeného na černou listinu zdrtí zjištění, že o něj vrah zájem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, nejkontroverznější postavy íránského filmového světa, byl uveden v hlavní soutěžní sekci na Berlinale a bude zahajovacím filmem letošního festivalu ÍRÁNCI.

Bez data, bez podpisu (No Date, No Signature): Spořádaného forenzního lékaře se zmocní posedlost, když si začne myslet, že možná způsobil smrt dítěte… Režisér Vahid Jalilvand se tímto celosvětově úspěšným filmem spolehlivě zařadil mezi nejzajímavější osobnosti íránského filmu.

Rudá země (Hendi and Hormoz): Třináctiletou Hendi provdali za šestnáctiletého Hormoze. Mladí manželé se sotva znají a zdá se, že život se k nim otočil zády. Pak ale vstoupí ve zlověstný spolek s pašerákem, který jim má zajistit živobytí. Režisérem filmu, který vznikl v česko-íránské koprodukci, je Abbas Amini, vítěz 6. ročníku festivalu ÍRÁNCI.

Na tomto místě (Here): Portrét muže, kterého trýzní blížící se synova smrt. Tento jedinečný a velkolepý poetický snímek využívá radikální a současně strhující styl vyprávění, který připomíná takové mistry íránského filmu, jako byl Sohrab Shahid Saless.

Dále budou soutěžit filmy Když jsme umírali (The Graveless; režie: Mostafa Sayari, premiéra: MFF v Benátkách), Drezúra (Dressage; režie: Pooya Badkoobeh, premiéra: Berlinale), Bomba, milostný příběh (Bomb, a Love Story; režie: Payman Maadi, premiéra: MFF Fajr), Svůdce (The Charmer; režie: Milad Alami, premiéra: MFF San Sebastian) a Invaze (Invasion; režie: Shahram Mokri, premiéra: Berlinale).

Soutěž celovečerních filmů představuje výběr z nejúspěšnějších filmů íránských režisérů. V mnoha případech se jedná o jejich první nebo druhé filmy, které byly zároveň úspěšně uvedeny na nejprestižnějších světových festivalech. Režisér nebo režisérka vítězného filmu získá pro svůj příští film 10 dní postprodukce v předním pražském studiu Magic Lab.

SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ

Neméně zajímavé filmové zážitky mohou diváci čekat i v dalších programových sekcích. O cenu za nejlepší dokument bude soutěžit šest vynikajících snímků, které sklidily úspěch na významných festivalech dokumentárních filmů. Letos jsou důležitým tématem této sekce ženy.

Ženy s náušnicemi ze střelného prachu (Women with Gunpowder Earrings): Tento mimořádně působivý snímek režiséra Rezy Farahmanda představuje iráckou novinářku, která sbírá šokující příběhy syrských a iráckých žen ve válce proti Islámskému státu, zatímco kolem poletují kulky.

Pan Alí a holubi (Ali Aqa): Těžce nemocný muž, který bezvýhradně miluje holuby, bojuje proti všem, kdo se ho snaží zachránit. Tento strhující přechod od vášně k posedlosti přibližuje nesmírně dobře vystavěná a znepokojivá miniatura o mužské pýše a o tom, jak může hrdost přerůst v nedůtklivou paranoiu.

Zlatíčko (Beloved): Uprostřed proměnlivé přírody, daleko od svých dětí, v naprosté samotě jen s věrnými kravami žije cílevědomá 82letá žena. Tento pozoruhodný a procítěný portrét otevřeně a do hloubky přibližuje jednu z nejvýraznějších ženských postav naší doby – nezlomnou osobnost, jejíž obdivuhodný život je v naprostém souladu s přírodou.

V soutěžní sekci dokumentárních filmů budou dále uvedeny filmy Hledá se Faríde (Finding Farideh; režie: Azadeh Moosavi, Kourosh Ataee, premiéra: MFF Cinema Verite), Věci, které se neříkají (Things We Do Not Say; režie: Ali Razi, premiéra: MFF Jihlava) a Mocnější než kulka (Stronger than a Bullet; režie: Maryam Ebrahimi, premiéra: IDFA).

SOUTĚŽ KRÁTKÝCH FILMŮ

Íránští režiséři tradičně excelují i v krátkých filmech. Soutěžní sekce festivalu představí nejvýraznější mladé hlasy tohoto formátu.

Jako hodné dítě (Like a Good Kid): Mladá dívka hlídá děti, protože potřebuje peníze. Když ji rozmazlený chlapec donutí hrát hru, která jí vůbec není po chuti, vymyslí pro něj zlomyslný trest, jakého by se sama od sebe nenadála.

Tma (Umbra): Dívka vyjde ze sprchy a zjistí, že její partner zmizel. Odejde z bytu a vydá se ho hledat v tmavých ulicích Teheránu, aniž by věděla, co ji čeká mimo její bezpečnou zónu.

Napětí (Voltage; režie: Samira Ghahremani, premiéra: Berlinale)

Měsíc v novu (A Moon in Wane; režie: Ali Derakhshandeh, premiéra: MFF Teherán)

Narozeninový večer (Birthday Night; režie: Omid Shams, premiéra: MFF Clermont-Ferrand)

Dablérka (Double; režie: Ronak Jafari, premiéra: MFF Moskva)

Marlon (režie: Dornaz Hajiha, premiéra: London Short Film Festival)

Hořké moře (Bitter Sea; režie: Fateme Ahmadi, premiéra: MFF Shortshorts)

Poplatek za opuštění země (Exit Toll; režie: Mohammad Najarian, premiéra: MFF Tampere)

Doba oběda (Lunch Time; režie: Alireza Ghasemi, premiéra: MFF Cannes)

PRŮKOPNÍCI

Sekce Průkopníci bude letos věnována režisérovi, který významně přispěl na poli film pro děti a mládež a za svou práci byl mnohokrát oceněn na festivalech v Berlíně, San Francisku, Chicagu, Sundance, New Yorku, Montrealu, Amsterodamu, Londýně či Torontu. Mohammad-Ali Talebi v ČR a na Slovensku představí dva ze svých filmů a bude také předsedat mezinárodní porotě.

Pytel rýže (Bag of Rice): Když se malé děvčátko vydá se stařičkou sousedkou pro pytel rýže, z jejich zdánlivě obyčejné výpravy se stane dojemná cesta ulicemi Teheránu. Pytel rýže, mimořádný snímek z dílny íránského filmaře evokující díla takových mistrů, jako byl Abbás Kiarostamí, je mistrným příkladem dobře zvládnutého filmového řemesla, které dalo vzniknout jedinečnému a půvabnému filmu.

Vrba a vítr (Willow and Wind): Když přísný učitel požádá žáka, aby vyměnil rozbité okno ve školní třídě, chlapec se vydá na neobyčejnou cestu do samotného srdce hustého větrného lesa, aby splnil nesplnitelné…

DOPROVODNÝ PROGRAM

Festival také nabízí bohatý doprovodný program. Návštěvníci kina Světozor si budou moci až do konce ledna prohlédnout unikátní výstavu 58 filmových plakátů ze zlaté éry íránského filmu, uspořádanou ve spolupráci s ABCollection a Terryho ponožkami. V rámci festivalu se také uskuteční série filmových seminářů s významnými hosty. Zde se filmoví studenti i širší veřejnost blíže seznámí s díly vybraných íránských tvůrců, jako je Mohammad-Ali Talebi (Holinky/The Boots), Mani Haghighi (Skromné pohoštění/Modest Reception) a Majid Barzegar (Parvíz/Parviz).

POROTA

Filmy v soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené z předních odborníků. V porotě hlavní soutěže zasednou Mohammad-Ali Talebi (Írán), Jordi Niubo (ČR/Španělsko) a Neal Dhand (USA). Dokumentární filmy budou hodnotit Diana Tabakov (ČR) a Natalia Arshavskaya (Rusko) a krátké filmy pak Piaoyu Xie (Čína), Petar Mrdjen (Švédsko) a Jan-Karel Pavlík (ČR).

Program pro filmové profesionály pořádá partner festivalu FCC (Farsi Cinema Center – Centrum perského filmu), první nezávislá platforma pro propagaci filmové tvorby z perskojazyčných oblastí.

Pražská část festivalu proběhne ve dnech 15.-20. ledna 2019. Poté se festival přesune do Brna (22.-23. ledna) a Bratislavy (24.-26. ledna).

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 951

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru