Zlínský festival REC FEST dovršil cestu ke Vzkříšení
Projekce soutěžních filmů probíhaly v šesti programových blocích. K vidění bylo celkem 32 soutěžních snímků, z toho 15 hraných, 4 dokumentární a 13 animovaných. Vstupné na promítání bylo pro veřejnost po celou dobu zdarma.
„Letos se nám do soutěže přihlásilo více než 110 titulů, z nichž se nám podařilo sestavit velmi pestrý a silný program. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří nás přišli podpořit a ocenili tak práci studentů, jež festival organizovali a dali do něj kus srdce,“ vzkázala umělecká ředitelka REC FESTu Jana Bébarová.
Sošku za nejlepší animovaný hraný film letošního ročníku si v odnesla animátorka Veronika Pasterná Szemlová za film HRACÍ SKŘÍŇKA pojednávající o hodnotě svobody. „Autorka filmu zvolila velmi obtížné téma, které dokázala úspěšně převtělit do metaforického jazyka animovaného snímku. Všechny složky filmu – zvuk, animace a především výtvarné řešení – dokonale slouží příběhu a netriviální téma se díky tomu dostává k divákovi velmi atraktivní a přístupnou formou,“ znělo vyjádření poroty, v níž usedla programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková, slovenský dokumentarista Marek Kuboš, animátorka Kateřina Karhánková, režisér a organizátor festivalu studentských filmů Pod Nebesy Jonáš Vacek a zástupkyně VŠMU Jana Keeble. Druhé místo v této sekci obsadil film TAK DALEKO TAK BLÍZKO, v němž Mikkel Odehnalů vypráví o putování vlka nehostinnou krajinou. Na třetím místě se umístili Zuzana Čupová a Filip Diviak se snímkem POD MRAKEM, v němž panu Skřítkovi překazí opalování mrak zakrývající slunce. Všechny oceněné snímky vznikly na zlínském ateliéru Animovaná tvorba při UTB.
Nejlepším dokumentárním filmem byl vyhlášen snímek Gabriela Zajtka z ateliéru Audiovizuální tvorba UTB TECHNIKA VŠEDNÍHO DNE, v němž režisér divákům přibližuje životy a práci lidí za divadelní oponou. „Gabriel Zajtko své zdánlivě skromné téma zpracoval s mimořádným citem pro své hrdiny, jejichž autentické výpovědi dalece přesahují popis kulisácké každodennosti a směřují až k základním existenciálním otázkám lidského života,“ konstatovala porota, která se rozhodla v této sekci druhé a třetí místo neudělit.
V kategorii hraný film v silné konkurenci zvítězil snímek režiséra Michala Ďuriše ze slovenské VŠMU HŘEJIVÁ KOMEDIE O DEPRESI, ŠÍLENSTVÍ A NESPLNĚNÝCH SNECH o dvou dospívajících synech, jejich rodičích a vzájemné závislosti jednom na druhém. „Porota vysoce oceňuje kvalitu filmu, který dle jejího názoru dokonale ztělesňuje představu ideálního studentského snímku. Autor své téma pojednal s odvahou, originalitou i osobitostí a k jeho zpracování zvolil adekvátní filmové prostředky, které suverénně zvládl.“ Druhým nejlepším snímkem se stal film REKONSTRUKCE od dvojice tvůrců Jiřího Havlíčka a Ondřeje Nováka zachycující situaci mladého chlapce čekajícího na soud ve vazební věznici. Třetí místo si odnesl Radim Vaňous z UTB za komedii ZASE PŘES TŘEBOVOU, který metaforicky propojuje železniční uzel v České Třebové s osudem hlavního hrdiny.
Pětičlenná odborná porota také udělila Zvláštní cenu dokumentu o ruském umělci Olegu Vorotnikovovi s názvem MOJE VOJNA, který se svým štábem natočila Zora Čápová z pražské FAMU. „Porota se rozhodla udělit Zvláštní cenu snímku Moje vojna, a to zejména proto, že přináší do veřejného prostoru mimořádně důležité téma, totiž věrohodnost mediálních sdělení a nad jiné naléhavou potřebu kritického odstupu. Hořká zkušenost autorky je důkazem toho, jak snadno může manipulace ovlivňovat naše postoje a názory.“
O vítězi jedné z festivalových cen mohli v neposlední řadě rozhodnout i návštěvníci a pomocí hlasovacích lístků podpořit svého favorita. Divácky nejoblíbenějším se stal loutkový film o profesorovi, který sestrojí přístroj na oživování mrtvých mazlíčků, aby přivedl zpět k životu svého zesnulého psa Fida – SKŘÍŇOSTROJ DOKTORA STEINA od animátorky z UTB Gabriely Plačkové.
„Za finanční podporu a záštitu děkujeme především našemu domácímu Ateliéru Audiovizuální tvorba, Fakultě multimediálních komunikací UTB, Ministerstvu kultury a zlínské IS Produkci, která poskytla hlavní ceny vítězným snímkům,“ děkuje prezident festivalu František eF. Horvát.
Výsledky pátého ročníku REC FESTU jsou společně s hodnocením poroty umístěné na webu www.recfest.cz. Festival ale nebyl jen o vítězích a poražených, byl především o přátelské atmosféře, pozoruhodných snímcích a příjemných chvílích strávených hovory o filmové i nefilmové tvorbě.