Začal festival Jeden svět – poprvé probíhá online po celém Česku
Včera začal po celé České republice 23. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Letošní slogan festivalu „Vypadáváš“ odkazuje na jedno z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu.
„Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň tím narážíme i na vypadávání ze společenského systému, se kterým se spousta lidí začala v průběhu pandemie z různých důvodů potýkat,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický.
Jeden svět promítne 101 dokumentů z více než 50 zemí a diváci a divačky se mohou těšit na více než 40 debat Jeden svět živě. Kompletní program diváci naleznou na www.jedensvet.cz/program.
Zahajovacím snímkem byla Kuráž, která diváky a divačky vzala na nedávné demonstrace v Minsku. Dokument o Běloruském svobodném divadle, které už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice, zachycuje členy divadelního souboru v době, kdy se země ocitá na rozcestí. Emotivní snímek zachycuje vytrvalost a odvahu tisíců protestujících, kteří volají po změnách a demokracii a narážejí na stejně vytrvalé státní násilí a zatýkání, jímž se opresivní režim snaží urputně udržet u moci. Po filmu se konala debata s režisérem Aliakseiem Paluyanem, koordinátorkou lidskoprávního centra Vjasna Natallií Satsunkevich, běloruským hercem a aktivistou Kyrilem Mashekou a bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.
První část festivalu od 10. do 19. května bude patřit proudu živých debat Jeden svět živě. Ten představí čtyři debaty denně, streamované na sociálních sítích festivalu a na nově vzniklé platformě Jeden svět online. Studio Jeden svět živě bude fungovat ve třech blocích – v dopoledním, odpoledním a večerním. Dopoledne od 10 hodin otevírá blok „Jeden svět vzdělává“, kde budou odborníci a odbornice řešit například téma kyberšikany, zabývat se sílou dokumentárních filmů, radit, jak zvládat odloučení a vztahy na dálku, nebo diskutovat o tom, jak umění mění náš pohled na klimatickou krizi. Každý den od 14, 17 a 20 hodin bude Jeden svět živě nabízet projekce dokumentů následované debatami s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi a s odborníky a odbornicemi na danou oblast. Účast v debatách přijaly například imánka a právnička Seyran Ateş, potápěčka a otužilkyně Kiki Bosch nebo docentka na Newyorské univerzitě a autorka knihy Artificial Unintelligence: How Computers Misunderstand the World Meredith Broussard.
Od 20. května do 6. června pak budou všechny snímky dostupné na platformě Jeden svět online. Organizátoři také neustále sledují aktuální pandemickou situaci a vládní nařízení a doufají, že stihnou uspořádat i projekce v letních kinech a doprovodný program.
„Je šílené, že situaci, zda bude možné uspořádat projekce v letních kinech, řešíme už několik měsíců, a stále na ni nenacházíme odpověď. Situace v kultuře je extrémně nejistá a neexistuje žádný plán, podle kterého by organizátoři kulturních událostí mohli postupovat. Doufáme, že k rozvolnění letních kin dojde alespoň během pár dnů, kdy ještě festival potrvá,“ popisuje situaci Ondřej Kamenický.
Kromě hlavní kategorie Vypadáváš festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž) a dalších deset tematických kategorií. Mezinárodní soutěž představí to nejlepší z aktuální světové dokumentární produkce, která v sobě snoubí tematickou důležitost a výjimečné formální zpracování. Filmy z jednotlivých kategorií je možné vybírat na webových stránkách festivalu, kde lze program procházet také podle data, nebo přímo na platformě Jeden svět online.
O nejlepší dokument v České soutěži bude bojovat celkem deset filmů, z toho dva ve světové premiéře. Jsou jimi nový film Tomáše Hlaváčka Bydlet proti všem o nedostupnosti důstojného bydlení v Česku a formanovsky laděná doku komedie ze sokolského prostředí Na značky! Snímek Manželství od Asada Faruqiho a Kateřiny Hager, která na sebe upozornila před několika lety úspěšným filmem Děti online. Její novinku uvedeme v evropské premiéře. Českou premiéru bude mít na festivalu i poslední film Heleny Třeštíkové Anny, který zachycuje život plný mnoha vzletů i pádů starší charismatické prostitutky. Vedle novinek pak soutěž představí dokumenty, které zaznamenaly značné festivalové úspěchy v posledních několika měsících. Nejvýraznějším z nich je snímek Nová šichta Jindřicha Andrše, který získal cenu jak na jihlavském festivalu, tak na festivalu v Lipsku.