Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Hranice lásky zahájí 22. ročník Filmového festivalu Litoměřice s tématem Rituály

Hranice lásky zahájí 22. ročník Filmového festivalu Litoměřice s tématem Rituály

Hranice lásky zahájí 22. ročník Filmového festivalu Litoměřice s tématem Rituály

Od 26. do 28. srpna proběhne 22. ročník Filmového festivalu Litoměřice – FIFELI. Přehlídka aktuální, experimentální i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí je jedinou ucelenou událostí svého druhu na severu Čech. Festival nabídne ve třech dnech přes 20 projekcí, debaty s tvůrci a masterclass či koncert kapely Bert & Friends. Festivalovým dějištěm bude jako již tradičně Kino Máj, letní kino na Střeleckém ostrově a letos nově Divadlo K. H. Máchy. Předprodej vstupenek je spuštěn v síti GoOut.

FIFELI 2022 v pátek 26. srpna zahájí za přítomnosti delegace tvůrců intimní české drama Tomasze Wińskiho Hranice lásky (2022, KVIFF Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI – Hlavní soutěž). Horká novinka z Varů bude na festivalu uvedena exkluzivně před vstupem do kin na podzim tohoto roku. Křehkou poetickou komedií Zahrada (1995, 5 Českých lvů, Zvláštní cena poroty KVIFF) se za přítomnosti režiséra Martina Šulíka festival se svými diváky  v neděli 28. srpna rozloučí.

“Festival je srdeční záležitostí pořadatelů a zejména diváků, kteří si pochvalují přívětivou atmosféru, dobré technické vybavení, odvážný program a krásu města Litoměřic. To vše dohromady tvoří Filmový festival Litoměřice více než 21 let jedinečnou kulturní akcí svého druhu v Ústeckém kraji a jsme rádi, že přes všechny vnější okolnosti se jedná o tradici nepřerušenou”, říká jeho ředitelka Hana Galiová, která festival koordinuje už sedmým rokem. 

Vedle zahajovacího a zakončovacího slavnostního večera návštěvníky čeká vybraná kolekce filmů z posledních šedesáti let, které se setkávají s letošním tématem Rituály. ,,Rituály nejčastěji vnímáme jako akt, který nám umožňuje překročit určitou hranici, přijmout změnu nebo získat kontakt s mýtickým světem i se sebou samým. Každá společnost má jiné rituály a každá je vnímá trochu jinak. Do programu jsme vybírali filmy, které s tímto tématem pracují doslovně, ale také poměrně volně nebo skrytě,” vysvětluje dramaturg festivalu Lukáš Janičík. Diváci tak uvidí šamanský rituál ve filmu Objetí hada (2015), obětní v Proutěném muži (1973), každodenně opakující se ve Filmu z balkónu (2021).

Samostatné komentované pásmo o rituálech Jižní Ameriky a Afriky ve filmu potom povede filmový historik a pedagog David Čeněk. V satirické komedii o síle dezinformací Kdyby radši hořelo (2022), která měla letos světovou premiéru na Berlinale, se události točí kolem velikonočních oslav na malé české vesnici. V emotivním dokumentárním snímku Děti mlhy (2021) se diváci stanou svědky tradice únosu mladých dívek za účelem sňatku ve vietnamské komunitě Hmongů. Kultovní pohádku Juraje Jakubiska Perinbaba (1985) organizátoři promítnou z 35mm kopie a na diváky tak čeká dnes již nevšední zážitek klasického filmového promítání.

,,Pro nás je důležité udržovat původní zážitek z filmové projekce v živé paměti a připomínat si, odkud kinematografie vlastně pochází. S postupem času, kdy nás digitální obraz již zcela pohltil, zapomínáme na to, že existoval ještě jiný svět s filmovým zrnem, specifickou estetikou barev a škrábanci (které skutečně milujeme). Mnozí mladší návštěvníci navíc už ani kina v téhle podobě nezažili. Snažíme se proto každý rok z 35mm kopií promítat a uvádět filmy tak, jak byly původně natočeny a jak je ve své době diváci viděli,” dodává Lukáš Janičík.

Festival nezapomíná ani na tvorbu nastupující generace filmových tvůrců, nabídne tak pásmo filmů studentů FAMU , například oceňovaný anidok Diany Cam Van Nguyen Milý tati.

Sobotní noc 27. srpna v litoměřickém letním kině na Střeleckém ostrově zahraje v rámci festivalu originální kapela Bert & Friends. Součástí doprovodného programu budou DJs MK2 a Kachnizon v pátek v noci a DJ sety a performance umělkyně Anny Ruth v sobotu 27. 8.

Pořadatelem festivalu je Kinoklub Ostrov, finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Ústecký kraj, město Litoměřice. Partnery festivalu jsou Městská kulturní zařízení Litoměřice, Velvyslanectví USA v Praze, Goethe-Institut, Slovenský filmový ústav, Filmová kancelář Ústeckého kraje, kino Ponrepo, pražírna Zoban a manufaktura Koldokol.

Kompletní program je k dispozici zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru