Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Světová premiéra dokumentu MICHAEL KOCÁB – ROCKER VERSUS POLITIK režisérky Olgy Sommerové zahájí Letní filmovou školu

Světová premiéra dokumentu MICHAEL KOCÁB – ROCKER VERSUS POLITIK režisérky Olgy Sommerové zahájí Letní filmovou školu

Světovou premiéru dokumentu o Michaelu Kocábovi na slavnostním zahájení Letní filmové školy v Uherském Hradišti osobně uvedou režisérka Olga Sommerová, protagonista Michael Kocáb a kreativní producentka České televize Alena Müllerová. Snímek Michael Kocáb – rocker versus politik nabízí portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. Film bude mít v českých kinech premiéru 10. listopadu.

Životní etapy Michaela Kocába postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život nahlíží. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí.

Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii, ale který se tak paradoxně stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“… Režisérka Olga Sommerová tato témata vyvolává a ponechává na divácích, aby si utvořili svůj názor. Výsledkem je portrét umělce a politika, který místo očekávatelné „nekompromisní zuřivosti“ starého rockera nabízí životní optimismus doprovázený sympatickou pokorou k úspěchům a sebeironické reflexi vlastního chybování a omylů. Rockerství se nepochybně projevuje v tom, že se nejedná o bilanční hodnocení vlastního života, ale upřímnou a poctivou snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.

„Mojí ambicí bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét muže, pohybujícího se mezi hudbou a politikou, který nebyl dosud v tak komplexní míře prezentován,“ říká režisérka Olga Sommerová a ještě dodává: „Pro film o Michalovi jsem se rozhodla proto, že jsem obdivovala jeho nepřehlédnutelnou renesanční osobnost, jeho hudbu a především to, že byl od samého počátku výrazným iniciátorem odsunu sovětských vojsk. Invaze ruských tanků v roce 1968 byla pro mě zásadním životním zlomem, který ovlivnil moje občanské postoje. V době, kdy jsem připravovala film, vyšla jeho rozsáhlá kniha Vabank, jakýsi deník o sametové revoluci a dění během odsunu. Vlastně až tehdy jsem se dozvěděla o jeho enormním nasazení a strategických činech v průběhu revoluce, například o setkání s generálem Mojmírem Zachariášem, který měl příkaz k vojenské akci Zásah proti demonstrantům. Po diskusi s Michalem se generál Zachariáš na vlastní pěst a při vědomí, jaké nebezpečí z toho pro něj plyne z nejvyšších vojenských kruhů, statečně rozhodl, že zásah neuskuteční. Rozhovor mezi nimi je jedna z důležitých scén filmu.“

Celovečerní dokument Michael Kocáb – rocker versus politik vznikl pod vedením producenta Viktora Schwarcze ze společnosti Cineart TV Prague. Na filmu se koprodukčně podílí Česká televize – kreativní producentka Alena Müllerová, ArtBox Michaela Kocába a byl vyroben ve spolupráci s producentem Petrem Kozou. Koproducentem je rovněž slovenská produkční firma Arina Silvie Panákové a RTVS.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru