Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » SCANDI 2023 představí to nejaktuálnější napříč žánry filmového severu

SCANDI 2023 představí to nejaktuálnější napříč žánry filmového severu

SCANDI 2023 představí to nejaktuálnější napříč žánry filmového severu
SCANDI, přehlídka současného severského filmu, se vrátí v roce 2023 již podeváté a představí aktuální filmy z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem a v programu ji bude mít 34 kin po celé České republice, včetně pražského kina Edison Filmhub nebo Cinema City Slovanský dům. Výrazným prvkem přehlídky bude různorodost žánrů a aktuálních témat.

Snímek, který v pražském kině Lucerna otevře devátý ročník SCANDI, bude historické výpravné drama Emigranti (2021) mezinárodně uznávaného norského režiséra Erica Poppeho (Utoya, 22. července). Snímek o švédské rodině hledající nový domov v Severní Americe, ve které se objevuje i švédská popová senzace Tove Lo, vyniká poutavým a nadčasovým příběhem o tom, kým jsme, kam patříme a jak daleko jsme ochotni zajít, abychom ochránili naše děti a dosáhli svých snů.

Přehlídka dále uvede dva skandinávské horory. První je finský debut Ono (2022), horor finské režisérky Hanny Bergholm, ve kterém se temná, monstrózní tvář zdánlivě dokonalého života vylíhne z vejce, které ukryje dvanáctiletá gymnastka před svou perfekcionistickou matkou i zbytkem rodiny. Stvoření, které se z vejce vylíhne, se stane jejím nejbližším přítelem a živoucí noční můrou. Ve druhém hororu přehlídky zavede norský režisér-samouk Henrik Martin Dahlsbakken diváky na začátek 20. století, kdy venkovský kněz musí rozhodnout o umístění nového kostela pro místní vesnickou komunitu. Ve snímku Posedlost (2022) však jeho výběr padne na staré sámské pohřebiště.

„Devátý ročník SCANDI je pro nás po dramaturgické stránce nejvýraznějším a nejvyváženějším ročníkem, jaký jsme kdy uvedli. Jako Film Europe kupujeme pro SCANDI filmy jeden až dva roky dopředu. Často filmy vybíráme a zajišťujeme jen podle scénáře nebo tvůrce. Krása skandinávského filmu je v jeho žánrové a generační demokratizaci, a proto je pro nás výběr filmů velkým zážitkem. Už dávno to není jen Bergman, Dogma 95 nebo Nordic Noir, ale různorodost filmových děl, které si dokáží globálně a každoročně získat srdce arthousového diváka, slot v hlavní soutěži v Cannes, nominaci na Oscara, distribuci po celém světě, ale také nasazení v multiplexech. SCANDI je literatura, hudba, design, köttbullar a ještě skvělé filmy. Zveme vás do kin po celé České republice,” dodává kreativní ředitel Film Europe Dominik Hronec.

Nosným tématem přehlídky budou literární adaptace. Mezi takové patří i filmy Všechny mé dopisy spal (2022), drama založené na skutečné události, které natočil švédský režisér Björn Runge. Příběh snímku odkrývá vliv vášně, žárlivosti a hněvu v milostném vztahu během třicátých let 20. století. Mezi další adaptace patří i silné, osobní a zároveň hravé mistrovské drama Letní světlo, a pak přijde noc (2022) od režiséra Elfara Adalsteinse. Islandský film, jehož literární předloha vyšla v českém překladu, zkoumá sny a touhy obyčejných lidí na venkovském městě a otevírá existenciální otázky života, smrti a lásky. Další film natočený podle známého románu, tentokrát dle dánského stejnojmenného bestselleru Janne Teller, nese název Nic (2022, r. Trine Piil Christensen) a vypráví surový příběh o skupině mladých lidí, kteří se tváří v tvář nesmyslnosti života vydávají pryč z bezpečí a nevinnosti dětství.

Žánr, který nepůjde na SCANDI 2023 opomenout, jsou komedie. Jako zástupce černého humoru se představí norský snímek Je mi ze sebe zle (2022) režiséra Kristoffera Borgliho, jenž zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace a končí zoufalým, až sebezničujícím, pokusem o opětovné získání pozornosti. Je mi ze sebe zle se dočkalo premiéry na festivale v Cannes 2022 v sekci Un Certain Regard a jeho herečku Kristine Kujath Thorp mohou diváci znát už z filmu Ninjababy z minulého ročníku SCANDI. Protipólem tohoto snímku bude romantická komedie Bombastický Johan (2022), o dobrodružném životě Johana a jeho dlouhotrvajícím boji o získání své životní lásky, Solvory, kterou v mládí nešťastnou náhodou tak trochu vyhodil do vzduchu.

Dále přehlídka představí film i ze žánru sci-fi. Drama UFO Švédsko (2022) kolektivu autorů produkční společnosti Crazy Pictures vypráví o dospívající dívce, která je odhodlaná zjistit pravdu o tajuplném zmizení svého otce. Crazy Pictures se při tvorbě filmu inspirovalo sdružením „UFO Sweden“, které ve Švédsku spravuje největší UFO archiv na světě — Archiv pro nevysvětlitelné jevy.

Devátý ročník neopomene ani retrospektivu: tentokrát půjde o dánského režiséra Nicolase Windinga Refna, jehož trilogii Dealerů diváci budou moci vidět kompletní. Tato drásavá, neurotická a přesto dojemná série o mladistvé agresi byla Refnovým debutem, který ho představil jako talentovaného režiséra velké hloubky. Trilogie Dealerů, protkáni rafinovaným humorem se stupňujícím se napětím, představují herecký debut jednoho z nejcharismatičtějších skandinávských herců své generace: dánského herce Madse Mikkelsena.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru