Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Festival Jeden svět představuje první filmy

Festival Jeden svět představuje první filmy

Festival Jeden svět představuje první filmy

Festival Jeden svět každoročně upozorňuje na důležitá témata, která hýbou společností. Ať už se promítané filmy týkají svobody slova, nezávislosti soudů, identity či vztahů, nebo nás zavedou do nenápadných uliček nebo válečných zón, vždy svými myšlenkami přesahují hranice kinosálů. Aby festival ještě více podtrhl důležitost témat, která snímky otevírají, obohatí nově program o fikce s lidskoprávní tematikou. Hrané filmy se tak budou prolínat s nesoutěžními dokumenty a doplňovat je. Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024, kde bude následně od 2. do 21. dubna pokračovat ozvěnami v dalších městských částech Prahy.

Do druhého čtvrtstoletí existence vstoupil Jeden svět hned s několika novinkami. Kromě nadčasové vizuální podoby nebo změny v názvu festivalu je jednou z nejdůležitějších novinek obohacení programové nabídky o fikční filmy. Divačky a diváci tak nově v sekci nesoutěžních filmů nenajdou pouze výběr dokumentů, ale i hraných titulů, které se s dokumenty budou myšlenkově doplňovat.

„V době, kdy je o stavu lidských práv třeba informovat s ještě větším úsilím a zápalem než kdy dříve, je také třeba zapojit odlišné formy vyprávění a dát moc imaginaci o jiných, možných světech. Hrané filmy obohatí lidskoprávní rozměr Jednoho světa i díky schopnosti umocnit prožitek z fenoménů, jež se dokumentaristům ne vždy daří v těkavé realitě zachytit,“ přibližuje programovou novinku ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „V současnosti, kdy mnoho dokumentů využívá hrané postupy pro zesílení účinku na diváka, přestává také striktní rozdělování filmů na dokumentární a hrané na dnešním festivalovém trhu dávat smysl,“ dodává.

Mezi fikčními filmy budou figurovat i snímky ze zemí, kde není filmový průmysl rozvinutý jako v Evropě. „Chceme dát prostor titulům, které byly v českém prostředí přehlíženy, a dát hlas také tvůrcům, kteří nejsou zatím etablovanými festivalovými jmény,“ vysvětluje ředitel.

Letošní Jeden svět kromě tradičních soutěžních sekcí nabídne 7 nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Nově se v nich objeví i fikční filmy s lidskoprávní tematikou.

V programu festivalu nebude chybět ani debatní program, kterého se zúčastní hosté a hostky z celého světa.

Vrstvy moci i Blízký východ

Sekce nesoutěžních filmů i v letošním ročníku obsáhnou škálu aktuálních témat, která rezonují okolním světem. Sílu i limity zákona, otázku spravedlnosti nebo pátrání po pravdě zastřeší kategorie Vrstvy moci. Divákům a divačkám nabídne například hraný celovečerní debut Bratři malajského režiséra Lay Jin Onga o dvou sirotcích žijících v nuzných podmínkách čtvrti v Kuala Lumpuru. Neslyšící Abang a jeho parťák Adi se různými cestami snaží získat oficiální dokumenty a najít svou životní cestu. Pravdu ukrytou hluboko v ruských lesích se vydá hledat historik Jurij Dmitrijev. Dokument Kauza Dmitrijev režisérky Jessicy Gorter povypráví o odhodlání vypátrat důkazy o hrůzách stalinistického teroru navzdory mocenské vůli státu.

Je ve světě showbyznysu důležitější spravedlnost, nebo publikum? Režisérky Cara Mones a Caroline Suh se ve snímku Sorry/Not Sorry, zařazeném do kategorie Identity, pozastavují nad případem standupového komika Louise C.K. obviněného ze série sexuálních napadení i dopadem na ty, kteří o jeho chování veřejně promluvili. Z jiného úhlu pohledu se na identity podívá fikční snímek Slow režisérky Mariji Kavtaradze, oceněný na festivalu Sundance. Tanečnice Elena a tlumočník znakového jazyka Dovydas si v něm vytvářejí pevné pouto a rozvíjejí vzájemnou intimitu a blízkost.

Samostatná tematická kategorie bude letos patřit i Blízkému východu. Nabídne například snímek Žal v Lodu režisérky Hilly Medalia sledující osudy rodin spjatých v nekonečném koloběhu násilí ve městě Lod, kde vedle sebe žijí Izraelci a Palestinci. Nejen nestabilní politické a ekonomické situaci, ale i tlaku konzervativního okolí musí čelit hrdinka fikčního filmu Obtíž zařazeného do téže kategorie. Režisér Amr Gamal v příběhu inspirovaném skutečnou událostí vypráví o matce tří dětí, která se v nelehké situaci rozhodne pro kulturně a nábožensky nepřípustné řešení.

Poslední novináři v Mariupolu, hrany dospívání i potápějící se ostrov

Po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zůstal ukrajinský reportér Mstyslav Černov spolu s týmem zpravodajské agentury Associated Press (AP) v obléhaném městě Mariupol. Jako poslední přítomný novinářský tým přinášeli přímá svědectví o válečných zločinech, která následně obletěla svět. Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu v kategorii Hledání svobody ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Za zpravodajství z obléhaného města tým v roce 2023 obdržel Pulitzerovu cenu.

Temnou mozaiku mnohdy šokujících videí, která ruští teenageři zveřejnili na sociálních sítích, představí snímek Manifesto, pod nímž je podepsaný anonymní tvůrčí kolektiv s pseudonymem Angie Vinchito. Film zařazený do tematické kategorie Hrany dospívání klip po klipu ukazuje, jak snadno se mohou agrese a útlak nevědomky přenášet na další generace.

Na odlehlý dánský ostrov Mandø zavede snímek baskického režiséra Juana Palaciose Když nastává příliv, zařazený do sekce Ekosystémy. Přes obavy ze zvyšující se hladiny moře a klimatických změn v něm hrstka tamních obyvatel prožívá všední životy se vším, co k nim patří – ať už jde o oslavu stých narozenin, nebo přihlášení se do televizní soutěže Farmář hledá ženu. Ve stejné sekci festival promítne i film Květ burití režisérské dvojice Renée Nader Messora a João Salaviza, který oživí pohnutou historii domorodého brazilského kmene Krahô žijícího uprostřed amazonského pralesa. Film oceněný v Cannes připomene boj za svobodu, tradiční rituály i nutnost bránit posvátné území před rozpínavými korporacemi.

Jak si zachovat uměleckou kreativitu navzdory režimu? Možnou odpověď nabídne režisérka San San F. Young v dokument Hongkong mixtape, zařazeném v sekci Komunity, v němž divačky a diváky zavede do hlubin uměleckého undergroundu a přinese osobní svědectví o každodenním životě na hraně zákona a aktivitách kreativního odboje.

Jeden svět ve městech po celém Česku

Kromě Prahy se festival letos uskuteční v dalších 47 městech po celé České republice. Návštěvníci a návštěvnice tak budou moci od 19. března zhlédnout festivalové snímky například v kinech v Brně, Plzni, Jeseníku, Sokolově nebo Uherském Hradišti. Jeden svět se poté tradičně přesune i za hranice a od 15. do 19. dubna proběhne v Bruselu.

Pražské ozvěny

Šestadvacátý ročník festivalu bude výjimečný i prodlouženou dobou, během které budou moci divačky a diváci navštívit projekce Jednoho světa v hlavním městě. Pražské ozvěny se uskuteční od 2. do 21. dubna 2024 a publikum zavedou za filmovými zážitky i do lokací mimo městské centrum a tradiční festivalová kina. Snímky Jednoho světa tak bude možné nově zhlédnout například v galerii Pragovka nebo v komunitním centru Půda v Suchdole.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru