„Archivní film“ opět v Hradišti
Začátkem května opět ožije festivalový duch Uherského Hradiště, ve dnech 5. až 8. 5. 2011 se v prostorách Reduty a kina Mír uskuteční 13. ročník Semináře archivního filmu. Dnes již tradiční vzdělávací přehlídka bude tentokrát zaměřená na spolupráci mezi německým režisérem Wernerem Herzogem a hercem Klausem Kinskim; reflektovat ji budou hrané i dokumentární snímky. K hrané sekci mohu jmenovat například Nosferatu – Fantom noci (1979), kde si Kinski zahrál legendární postavu hraběte Drákuly, čímž se Herzog poklonil F. W. Murnauovi a jeho slavnému expresionistickému hororu Upír Nosferatu (1922). K dokumentární sekci pak spadá film Můj milovaný nepřítel (1999), kde režisér vzpomíná na složitou osobnost zesnulého Kinského.
Program semináře bude pokračovat také samostatnou tvorbou těchto dvou významných umělců. Klause Kinského blížeji představí dokument Ježíš Kristus Spasitel (2008), který v Hradišti uvede jeho tvůrce Peter Geyer, hlavní host semináře. Geyer sestříhal archivní záznam Kinského kontroverzního vystoupení z berlínského Deutschlandhalle z roku 1971, kde se herec snažil recitovat vlastní verzi Nového zákona. Sestřih doprovází citáty z Kinského knižní autobiografie Ich brauche liebe.
Samostatné dílo Wernera Herzoga pak zastoupí několik dokumentárních a tři hrané snímky: depresivní Každý pro sebe a bůh proti všem (1974) podle skutečného příběhu muže, který byl do svých šestnácti let zavřený v temném sklepení, dále životopisné drama z období Vietnamské války Temný úsvit (2006) se slavným Christianem Balem v hlavní roli, nebo režisérův nejnovější film Synku, synku, cos to proved (2009) z produkce Davida Lynche. Promítat se budou také dokumenty, kde Herzog neseděl na režisérském křesle, ale kde se stal hlavním zkoumaným tématem, například Werner Herzog jí svou botu (1980) od filmaře Lese Blanka.
Více nabízí i doprovodný program; výstava fotografií švýcarského umělce Beata Pressera, které mapují Herzogovu a Kinského tvorbu, nebo dva hudební večery přibližující německou hudební kulturu.
A ještě jedno lákadlo na závěr: studenti filmových škol mají akreditaci o celých 30% levnější.
Více zde, na stránkách semináře, nebo na Facebooku.
Komentáře (1)