Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Výstava Hugo Haas v USA 40–62 míří do Brna

Výstava Hugo Haas v USA 40–62 míří do Brna

Výstava Hugo Haas v USA 40–62 míří do Brna

POZVÁNKA na výstavu Hugo Haas v USA 40–62 (19. 10. – 15. 11., kino Scala, Brno) –

Ve dnech 19. října až 15. listopadu 2014 bude v brněnském univerzitním kině Scala k vidění rozšířená verze putovní výstavy s názvem Hugo Haas v USA 40–62. Výstava, naposledy představená v srpnu na královském hradě Křivoklát v rámci Noir Film Festivalu, přibližuje americkou tvorbu slavného českého herce a režiséra Huga Haase prostřednictvím fotosek, plakátů, propagačních karet, ale také novinových výstřižků a jeho korespondence se spisovatelem Josefem Koptou a herečkou Olgou Scheinpflugovou. Exponáty pocházejí ze sbírky olomouckého filmového historika Milana Haina, který se Haasově tvorbě v emigraci dlouhodobě věnuje. Část písemných archiválií poskytl Literární archiv Památníku národního písemnictví.

Hugo Haas patřil k nejpopulárnějším osobnostem meziválečné československé kinematografie. Na přelomu let 1938 a 1939 mu ale byla z rasových důvodů zamezena další tvůrčí činnost a po zřízení Protektorátu Čechy a Morava byl donucen k odchodu z vlasti. Ve Spojených státech amerických strávil podstatnou část života – více než dvacet let. Za tu dobu v Hollywoodu natočil 35 filmů, z nichž na více než třetině se podílel nejen jako herec, ale i jako režisér, scenárista a producent. Některé jeho autorské počiny jsme měli možnost vidět i u nás ve vysílání České televize. Výstava Hugo Haas v USA 40–62 umělcovu americkou tvorbu představuje prostřednictvím atraktivních obrazových materiálů, které jsou doplněny vysvětlujícími texty. Návštěvník by si tak měl vytvořit poměrně komplexní představu o Haasových tvůrčích i osobních peripetiích v exilu.

Přiznání jedné dívky Hugo Haas

Výstava měla premiéru v Uměleckém centru Univerzity Palackého v dubnu loňského roku (fotogalerie z vernisáže zde). Brno se tak po Olomouci a Křivoklátu stane teprve třetím místem, kde bude uvedena. Osobnost Huga Haase je navíc s Brnem neodmyslitelně spojena – právě v tomto městě se totiž v roce 1901 narodil, prožil zde celé mládí a dnes je společně s dalšími rodinnými příslušníky pohřben na židovském hřbitově v Židenicích.

Vernisáž výstavy, doplněná o krátkou přednášku jednoho z jejích autorů, Milana Haina, proběhne v kině Scala v neděli 19. října. Vystavené materiály pak budou ve foyer kina k vidění až do poloviny listopadu.

Milan Hain

Milan Hain uvádí americký film Huga Haase na Noir Film Festivalu 2014

Více informací naleznete na webu a Facebooku.

Událost na FB.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru