Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » NFA staví nový depozitář pro 100 milionů metrů filmu

NFA staví nový depozitář pro 100 milionů metrů filmu

NFA staví nový depozitář pro 100 milionů metrů filmu

Národní filmový archiv od začátku března staví nový depozitář, který poskytne bezpečné uložení především nehořlavým barevným filmům. V ochranném prostředí při teplotě –5 °C a relativní vzdušné vlhkosti 35 % bude uloženo 45 000 rozmnožovacích materiálů a 15 000 vzácných kopií.

Kromě filmů budou v depozitáři uloženy písemnosti, plakáty a skleněné fotografické negativy. Předpokládaná doba stavby je 11 měsíců, stěhování obrovského množství filmových materiálů bude posléze kvůli nutné aklimatizaci trvat 10 let. Areál depozitářů NFA se nachází ve středočeské obci Hradištko mimo záplavové oblasti a letecké koridory. Nový depozitář na 1 820 m2 zastavěné plochy a 21 500 m3 obestavěného prostoru pojme až 100 miliónů metrů filmu. Za 116,5 milionů korun jej podle návrhu ing. arch. Martina Kotíka a projektu společnosti Arch.Design staví akciová společnost HOCHTIEF CZ.

Na základní kámen stavby, která je financována z programu Péče o národní kulturní poklad, poklepe 24. března ve 14:00 ministr kultury, pan Daniel Herman. Budova se bude nacházet v obci Hradištko v okrese Praha-západ na parcele stávajících depozitářů NFA ze 70. a 90. let. „Filmový materiál je prokazatelně nejspolehlivějším nosičem pro pohyblivé obrazy, a proto NFA mnoho let usiloval o vybudování depozitáře, který zajistí dlouhodobé uchování našeho filmového dědictví. Nový depozitář bude splňovat nejpřísnější standardy péče a my se díky němu dostáváme na úroveň nejúspěšnějších filmových archivů v Evropě,“ říká generální ředitel NFA Michal Bregant.
Ilustrace_Hradistko-01

Filmový materiál je nutné chránit před vlivy prostředí, čemuž bude odpovídat řešení nové budovy. Relativní vzdušná vlhkost 35 % zamezí vysychání a smršťování filmu a konstantní teplota –5 °C zastaví chemické procesy, které zkracují životnost materiálu. Před stěhováním do novostavby projde každý film aklimatizační komorou, ve které stráví 24 hodin. Aklimatizací projde 10 000 negativů hraných a 21 000 negativů nehraných filmů, 4 000 duppozitivů hraných a 10 000 duppozitivů nehraných filmů a 15 000 kopií. Proto stěhování potrvá zhruba 10 let. Negativy a duppozitivy jsou nejcennější a nejkvalitnější materiály, které slouží k výrobě kopií pro promítání. V rámci přípravy na výstavbu nového depozitáře odborníci z NFA již řadu let všechny dotčené materiály kontrolují, čistí a přebalují do inertních plastových krabic, jejichž složení navrhli na základě dlouholetého výzkumu.

Národní filmový archiv patří k nejstarším a nejdůležitějším filmovým archivům na světě, čemuž odpovídá i rozsah, velikost a význam jeho sbírek a fondů. Depozitář soudobé dokumentace obsahuje dokumenty klíčové pro poznání dějin propagace tuzemské kinematografie. Depozitář velkoplošných plakátů uchová na 1 500 cenných tisků ve specializovaném závěsném zařízení, kde budou navinuty na nekyselých tubusech o průměru 30 cm. Specifického úložného systému se dočkají i velmi vzácné skleněné fotografické negativy, které zachycují portréty filmových osobností, záběry z natáčení nebo reklamy na filmy dříve promítané v kinech před samotným představením.

HRADISTKO-2015-perspektiva1

V systému pojízdných regálů, které umožní efektivní využití prostoru, budou uloženy především nehořlavé barevné materiály. Jedná se o veškerou barevnou produkci československé a české kinematografie na nehořlavém filmu, tedy od padesátých let do současnosti, ale také zabezpečovací materiály ke starším filmům, které NFA překopíroval z nitrátních na nehořlavé materiály. Mezi ty patří mezi jinými například filmy Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky nebo Karla Zemana. Do nového depozitáře se přestěhují i některé cenné černobílé filmy, jako třeba kolekce Jana Kříženeckého, průkopníka české kinematografie z přelomu 19. a 20. století, první vědecké filmy, sbírky české avantgardy (např. filmy Alexandra Hackenschmieda) a dokumentů a reklam firmy Baťa nebo kolekce filmů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Uložena zde bude i národní kulturní památka, záznam procesu s Miladou Horákovou.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru