Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » 6. ročník Festivalu íránských filmů se blíží

6. ročník Festivalu íránských filmů se blíží

6. ročník Festivalu íránských filmů se blíží
POZVÁNKA na 6. Festival íránských filmů

Výběr toho nejlepšího z íránské kinematografie za uplynulé dva roky představí od 10. do 21. ledna 6. Festival íránských filmů. V porotě letos zasedne první dáma íránského filmu Rakhshan Banietemad, jeden z nejvýznamnějších filmových kritiků současnosti Ronald Bergan a přední český filmový producent Jan Macola.

„Íránská kinematografie se za poslední roky posunula do nové éry. Výraznou pozici v ní zaujímá mladá generace, která přináší nové neotřelé pohledy
i náměty. Tato generace je stále silně ovlivněna výraznými osobnostmi, jako je například Abbás Kiarostamí, současně se ale odklání od naturalistické tvorby, která íránskému filmu dominovala v posledních dvou dekádách. Íránská nezávislá tvorba překročila do subtilního využívání fantazie, nabízí realistické pohledy protnuté rafinovanou imaginací,“
říká programový ředitel Festivalu íránských filmů Kaveh Daneshmand.

Program letošního Festivalu íránských filmů představuje výběr z více než 600 titulů z let 2015 a 2016. Většina z 25 snímků, které budou na festivalu uvedeny, reprezentuje současnou „mladistvou“ poetiku íránské kinematografie. Doplní je ale i několik zásadních děl předních osobností íránského filmu – mimo jiné zahajovací snímek Salesman (Klient) režiséra Asghara Farhadího, film který získal dvě významná ocenění na festivalu v Cannes 2016 a který je nominován na Zlatý glóbus 2017.

V porotě 6. Festivalu íránských filmů zasedne trojice předních filmových osobností. Režisérka Rakhshan Banietemad, jejíž tvorba je už více než 30 let vysoce ceněna předními světovými kritiky, režisér a scenárista Ronald Bergan, jeden z nejvýraznějších současných světových kritiků. Jako bývalý viceprezident federace FIPRESCI zasedal v porotách na filmových festivalech v Cannes, na Berlinale, v Benátkách, Locarnu, Torontu a Karlových Varech. Třetím festivalovým porotcem bude významný český filmový producent Jan Macola, autor snímků jako Nikdy nejsme sami (We Are Never Alone) nebo Cesta ven (The Way Out), který několik let úspěšně vedl oddělení koprodukce a vývoje ve filmových ateliérech Barrandov Studio.

Festival íránských filmů zahájí 10. ledna ve 20 hodin v pražském Kině Lucerna česká premiéra Farhadího filmu Salesman (Klient). Festival se dále od 10. do 15. ledna uskuteční v pražských kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Royal a v Kině Pilotů. Od 17. do 18. ledna se festival přesune do brněnského Kina Scala a od 19. do 21. ledna do bratislavského Kina Lumière. Festival představí 25 snímků v pěti programových sekcích: Celovečerní filmy v soutěži, Dokumentární filmy, Krátké filmy, Zvláštní uvedení a Večer afghánských filmů.

Vedle hlavní soutěže představují jednu z divácky nejpřitažlivějších sekcí Dokumentární filmy. Letos jich bude uvedeno šest – Sonita, Bezesné noci (Starless Dreams), Svatba (Wedding: A Film), Zpráva o Míně (A Report About Mina), Pan Nezaměstnaný (Mr. Jobless) a Rebel Beats.

Má se za to, že snění je opakem reality a je na hony vzdálené dokumentárnímu filmu. Přesto si všichni protagonisté vybraných filmů troufají snít s doširoka otevřenýma očima. O písních, o rodině, o manželství, o lepším životě. Chceme se s vámi podělit o jejich rozmanité příběhy v naději, že rozptýlíme mlhu a napomůžeme tomu, aby jejich hlas zazněl zřetelněji,“ říká kurátorka dokumentární sekce Hana Gomoláková.

Festival připomene Abbáse Kiarostamího

V souvislosti s tragickým a nešťastným úmrtím Abbáse Kiarostamího, který zemřel 4. července 2016, připomene letošní Festival íránských filmů tohoto velkolepého filmaře. „Úmrtím Abbáse Kiarostamího přišel filmový svět o jednu z nejvlivnějších a nejkontroverznějších osobností současného umění.
6. Festival íránských filmů vzdá proto tomuto filmaři hold. Při slavnostním zakončení festivalu 15. ledna uvedeme poslední Kiarostamího zásadní snímek Hra na lásku (Like Someone in Love),“
říká Kaveh Daneshmand.

 

Kompletní program 6. Festivalu íránských filmů včetně bohatého doprovodného programu naleznete zde: http://iranci.cz/cs/program/.

Oficiální stránky festivalu: www.iranci.cz
Facebook: https://www.facebook.com/IranianFilmFestival

Instagram: iranianfilmfestivalcz
Twitter: https://twitter.com/IranianFF

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru