Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Chorvatský dokument Srbenka získal v Cannes cenu Doc Alliance Selection Award 2018

Chorvatský dokument Srbenka získal v Cannes cenu Doc Alliance Selection Award 2018

Chorvatský dokument Srbenka získal v Cannes cenu Doc Alliance Selection Award 2018

Film Srbenka režiséra Nebojši Slijepčeviće vyhrál cenu Doc Alliance Selection Award 2018, tradičně udělovanou sedmi klíčovými evropskými festivaly. Vítězný dokument odvážně otevírá stále živá traumata války v bývalé Jugoslávii a zkoumá trvající nevraživost mezi Chorvaty a Srby. Během zkoušek divadelní hry o vraždě dvanáctileté srbské dívky v roce 1991, kterou si režisér zvolil jako východisko svého filmu, se znovu otevírají konflikty a nedořešené křivdy mezi těmito dvěma národy. Režisér převzal cenu v sobotu 12. května na MFF Cannes a poskytl DAFilms.cz exkluzivní videorozhovor. Českým zástupcem v Doc Alliance je MFDF Ji.hlava, který nominoval loňského vítěze Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové – snímek můžete zhlédnout online na DAFilms.cz.

Divadelní hra jako terapie
Srbenka režiséra Nebojši Slijepčeviće sleduje dopady války téměř dvacet pět let po jejím ukončení. V zimě roku 1991 probíhala válka mezi Srbskem a Chorvatskem a v chorvatském Záhřebu byla zavražděna srbská dívka Aleksandra. O generaci později jsou Srbové v Chorvatsku stále vnímáni jako nepřátelé. Divadelní režisér Oliver Frljić se rozhodl vytvořit adaptaci tohoto příběhu. Zkoušení hry se brzy promění v kolektivní terapii a otevírání starých ran. Slijepčevićův film tak ukazuje jednu z důležitých funkcí umění: vracet se k bolestivým tématům, která jsou ve společnosti stále živá, a interpretovat je. „Je to jakási válečná katarze toho, co se na Balkáně stalo, všech těch absurdit a rozporů. Ukazuje nám, že čím víc toho víme – respektive čím víc se snažíme dopátrat pravdy – tím víc se v tom ztrácíme. Je to jeden z filmů, kde se divák neptá ‚O čem to je?‘, nýbrž ‚Co se to tu děje?‘“, dodává jeden z porotců, Francisco Ferreira.

Předchozí krátký snímek režiséra Nebojši Slijepčeviće Film skutečného muže můžete zhlédnout na DAFilms.cz.

Videorozhovor s režisérem Nebojšou Slijepčevićem:

Režisér k filmu říká:

„Hlavní hrdinka filmu „Srbenka“, dvanáctiletá Nina, si přesně vybavuje okamžik, kdy zjistila, že je Srbka. Bylo jí tehdy sedm let a žila v domnění, že je Chorvatka. V Chorvatsku se narodila, šest let po válce. V Chorvatsku prožila celý život, všichni její kamarádi byli Chorvati. Když se dozvěděla, že je Srbka, rozplakala se. Stalo se to klíčovým momentem jejího dětství, na který v životě nezapomene. Když mi to Nina vyprávěla, byl jsem v šoku a hluboce mě to dojalo. Bylo mi jasné, že o tom musím natočit film. Jak je možné, aby se dítě cítilo tak špatně kvůli vlastní národnosti? Co to vypovídá o naší společnosti? Co tím učíme další generace, narozené dlouho poté, co válka skončila? Jak můžeme prolomit kruh nenávisti a netolerance?“

Film byl uveden ve světové premiéře na švýcarském festivalu Visions du Réel v hlavní soutěžní sekci, kde získal zvláštní uznání poroty. Umělecká ředitelka tohoto festivalu Emilie Bujès k filmu dodává:

„Srbenka na mě udělala dojem, protože se jí podařilo zajít (mnohem) dál než k pouhé dokumentaci uměleckého procesu – což je běžný a nikterak výjimečný filmový formát – pozorováním divadelních zkoušek, které se proměňují v kolektivní psychoterapii.“

Členové poroty se shodli na tom, že Srbenka „vypráví zásadní a zároveň univerzální příběh o osobních a kolektivních křivdách, které v sobě všichni neseme jako těžké břímě, a o pokusu, jak tyto pocity vyjádřit nahlas, a to prostřednictvím skromných a přesto působivých uměleckých prostředků.“

Doc Alliance goes to Cannes
Cenu Doc Alliance Selection Award uděluje od roku 2008 sdružení sedmi dokumentárních festivalů: CPH:DOX, Doclisboa, Docs Against Gravity FF, DOK Leipzig, FIDMarseille, MFDF Ji.hlava, Visions du Réel. Každý ze zúčastněných festivalů nominuje na cenu jeden snímek a do poroty jednoho filmového kritika ze své země. Cena je společně s online dokumentárním portálem DAFilms.cz klíčovým projektem sdružení, jež si klade za cíl rozvoj spolupráce mezi filmovými festivaly.

Letos poprvé se předání ceny Doc Alliance Selection Award uskutečnilo v rámci MFF Cannes, kde zároveň proběhla prezentace pěti připravovaných dokumentárních filmů.

Na cenu Doc Alliance Selection Award 2018 byly nominovány filmy:

Doel (režie: Frederik Sølberg)
Nominace za CPH:DOX

Granny Project (režie: Bálint Révész)
Nominace za DOK Leipzig

Hranice práce (režie: Apolena Rychlíková)
Nominace za MFDF Ji.hlava

Inside (režie: Camila Rodríguez Triana)
Nominace za Doclisboa

Instant Dreams (režie: Willem Baptist)
Nominace za Docs Against Gravity FF

Southern Belle (režie: Nicolas Peduzzi)
Nominace za FID Marseille

Doc Alliance v Cannes
Vítězný film Doc Alliance Selection Award byl vyhlášen v sobotu 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes za účasti ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance, poroty a odborné veřejnosti. Režisér získal cenu v hodnotě 5000 eur, která má sloužit především jako podpora jeho budoucí filmové tvorby.

V porotě letošního jedenáctého ročníku Doc Alliance Selection Award, která o udělení ceny rozhodla, zasedli švýcarský novinář deníku 24 heures Boris Senff, polský kritik píšící pro Gazetu Prawnu Jakub Demianczuk, dánský redaktor dánského deníku Politiken Kristoffer Hegnsvad, člen poroty FIPRESCI a portugalský zástupce týdeníku Expresso Francisco Ferreira, český odborník na autorské právo se zaměřením na film Ivan David, francouzský filmový novinář Erwan Floch’lay píšící pro časopis Répliques a německý filmový kritik Denis Vetter z webového magazínu taz.de.

Mezi novinkami ve vývoji se prezentoval i film o Dubčekovi
Kromě předávání DAS Award letos v Cannes představila Doc Alliance novinku: prezentaci pěti slibných dokumentárních projektů ve fázi vývoje či výroby, Doc Alliance goes to Cannes. Alianční festivaly, které jednotlivé projekty nominovaly, chtějí touto novou iniciativou upozorňovat na připravované dokumenty a objevovat talentované filmaře, kteří mají šanci prezentovat se na největším filmovém festivalu v Cannes. Jedním z projektů byl i česko-slovenský film režiséra Roberta Kirchhoffa a producenta Jiřího Konečného Dubček: Všichni lidé budou bratři o klíčovém politikovi Pražského jara.

Prezentované projekty:

Distant Love Affairs and Imaginary Homelands (režie: Catarina Vasconcelos)
Motorboats (režie: Yuri Ancarani)
Scars (režie: Agnieszka Zwiefka)
Last Night I Saw You Smiling (režie: Kavich Neang)
Dubček: Všichni lidé budou bratři (režie: Robert Kirchhoff)

O DAFilms.cz
Portál DAFilms.cz patří k nejstarším webovým filmovým portálům na světě, byl založen již v roce 2006. Jeho posláním je popularizovat českou i mezinárodní dokumentární kinematografii a vytvořit unikátní veřejně přístupnou videotéku, v níž se dnes nachází přes 1 700 pečlivě vybraných filmových titulů. Na dramaturgii portálu se podílí sedm prestižních evropských dokumentárních festivalů. Českým zástupcem v tomto sdružení je MFDF Ji.hlava, který portál před více než deseti lety založil.

Doc Alliance tvoří sedm dokumentárních festivalů
CPH:DOXDoclisboaDocs Against Gravity FFDOK LeipzigFIDMarseilleMFDF Ji.hlavaVisions du Réel

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 951

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru