Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Nová Šichta od Jindřicha Andrše zahájila online 24. Ji.hlavu

Nová Šichta od Jindřicha Andrše zahájila online 24. Ji.hlavu

Nová Šichta od Jindřicha Andrše zahájila online 24. Ji.hlavu

Snímkem Nová Šichta Jindřicha Andrše byla včera zahájena 24. dokumentární Ji.hlava. Letošní ročník nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Diváci se mohou těšit také na první ukázky z dokumentu o Milanu Kunderovi a retrospektivu k osmdesátinám Karla Vachka.

„I přesto, že jsme letos on-line, uděláme vše pro to, abychom divákům vytvořili a zprostředkovali jedinečnou atmosféru Ji.hlavy. Diváci budou moci debatovat s tvůrci filmů a zapojovat se i do diskusí v rámci Inspiračního fóra. Abychom do online prostředí přenesli festivalový život a energii, budeme každý den streamovat z ji.hlavského Majáku. Od rána do noci poběží informace, co se aktuálně děje: budeme upozorňovat na zajímavé filmy a diskuse, zvát filmaře, aby mluvili o své práci. Budeme se snažit do dnešních dnů těžce zasažených pandemií vnést jiná než koronavirová témata a pozitivní energii plynoucí ze vzájemné inspirace,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Živé vysílání zahrne také Inspirační fórum i Ji.hlavu dětem. V rámci streamů proběhnou také masterclasses: svůj tvůrčí přístup přiblíží rakouský dokumentarista Hubert Sauper, jehož snímek Epicentro bude letos na Ji.hlavě také k vidění. O svém práci promluví i Roberto Minervini, jehož snímek Zastavit bušící srdce byl v premiéře uveden v oficiálním výběru letošního festivalu v Cannes.

„Filmové prostředí se ocitlo v bezprecedentní situaci. Většina festivalů byla zrušena nebo proběhla ve velmi osekané verzi, letošní ročník MFDF v Jihlavě se musel celý překlopit do on-line prostředí.  Současná situace si vyžaduje spoustu změn a odlišný přístup. Obecně bude velmi záležet, a to se netýká jen festivalů, zda dokážeme všichni společně udržet český filmový průmysl při životě. A nejen naživu, ale také konkurenceschopný do dalších let,“ říká Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie, který je partnerem Majáku.

Nová šichta

Nová šichta i Milan Kundera

Letošní výjimečný ročník Ji.hlavy zahájí Andršův snímek i. „Režisér tu navazuje na svůj předchozí film Poslední Šichta Tomáše Hisema, oceněný před dvěma lety Zvláštní cenou poroty v sekci Česká radost,“ říká Hovorka. Časosběrný dokument Nová šichta sleduje titulního horníka, který přišel o práci a rekvalifikuje se na programátora. „Film vznikal téměř čtyři roky. Začali jsme intenzivně natáčet v roce 2017, těsně před zavřením dolu Paskov. Což je i iniciační moment našeho příběhu: Tomášovi se zavřel důl, na kterém celý život pracoval, a musí se rozhodnout, co bude dělat dál,“ říká o filmu režisér Jindřich Andrš. „Tomáš mě zaujal hned na prvním kurzu programování svou hornickou přímočarostí a charismatem,“ dodává. Nová šichta vstoupí, díky společnosti Artcam Films, do kinodistribuce 11. 2.  2021.

Sekce Work in Progress, která každoročně představuje výjimečné filmy ve stádiu vzniku, uvede snímek Miloslava Šmídmajera Milan Kundera – od Žertu k Bezvýznamnosti. „Většina lidí říká, že bez Milana Kundery nemá smysl točit o něm film. Že je zcela nemožné se k němu a jeho přátelům přiblížit. A tak vyvstane otázka: Vzdát to, nebo to aspoň zkusit?“ popisuje režisér.

Mimořádný zážitek slibuje také retrospektiva Průhledná bytost. Tento rok představí francouzského filantropa a bankéře Alberta Kahna. Ten ve svých třiatřiceti letech vybudoval na předměstí Paříže „Zahrady světa“: místo, kde chtěl soustředit všechny druhy rostlin. Kahn byl nejdřív nadšeným cestovatelem a sběratelem bylin a dřevin; později začal svoji sbírku rozšiřovat o fotografie a filmové záznamy z celé planety. Filmy zachycují nevěstince v Bejrútu, duchovní v Mongolsku, bitevní pole první světové války pohledem ze vzducholodi, ale i uprchlické tábory v Soluni nebo všesokolský slet v Praze.  „Cílem Alberta Kahna je ‚jednou provždy zachytit všechny aspekty, postupy a typy lidské činnosti, jejichž nezvratný zánik je jen otázkou času‘.  Při návratu ze svých misí jsou dokumentátoři vyzváni, aby pořízené snímky vyvolali, inventarizovali, utřídili a    uložili. Pomáhají tak budovat jeden z nejúplnějších obrazových archivů na světě,“ přibližuje dramaturg David Čeněk. Archiv vznikal více než dvacet let: od roku 1908 do roku 1931, kdy Kahn zkrachoval.

Kompletní přehlídku dokumentaristy Karla Vacka pak nabídne sekce Vachek 80. Celou filmografii slavného režiséra, který letos oslaví osmdesáté narozeniny, bude možné vidět v rámci akreditace.  

A co ještě program nabídne? Například nový díl Českého žurnálu – dokumentární série České televize. Tentokrát s názvem Vojna: Ztohoven. Režisérka Petra Nesvačilová natočila příběh „červených trenýrek“, které skupina Ztohoven vyvěsila nad Pražským hradem namísto prezidentské standarty před čtyřmi lety.

A kdo zasedne v porotě?

O vítězi v sekci Mezi moři rozhodne loňská ji.hlavská vítězka – režisérka Lina Zacher, filmové producentky Jasmina Sijerčić a Madeline Robert a režisér Adrien Genoudet. Jediným porotcem sekce Opus Bonum bude ázerbájdžánský režisér Hilal Baydarov. O sekci Česká radost rozhodne dokumentaristka Brit Plieštik Jensen, dramaturgyně a kurátorka Denisa Václavová a fotograf Vojtěch Brtnický. O sekci Svědectví rozhodne filozof Lukáš Likavčan a novinářka Saša Uhlová. Fascinace posoudí výtvarník Filip Čeněk a hudebnice Markéta Lisá. O vítězi Prvních světel rozhodnou novozélandský muzikolog a hudebník Christopher Small a filmový publicista Matej Sotník.

Diskuse Inspiračního fóra

Co přinese letošní Inspirační fórum? Desátý ročník jihlavského „festivalu myšlení“ představí více než osmdesát hostů z Česka i zahraničí. „V době globální pandemie koronaviru a klimatického rozvratu si intenzivně uvědomujeme, že dění na vzdáleném bodě zeměkoule může ovlivnit životy nás všech,“ říká dramaturgyně Inspiračního fóra Tereza Swadoschová. „V takovém mezidobí si přejeme, aby Inspirační fórum bylo platformou, která nejen vzbuzuje více otázek, než nabízí odpovědí, ale která také pomůže všem zúčastněným být aktivními občany a aktéry změn, které jsou nevyhnutelné a jejichž podobu můžeme ovlivnit,“ dodává.

V letošním online fóru se bude mluvit o tom, jak nasytit lidstvo a nezničit při tom planetu: o budoucnosti potravin promluví Jessica Fanzo, profesorka globální potravinové politiky a etiky (Země dílo). Dynamickými proměnami afrického kontinentu se bude zabývat téma Cool Afrika: mezi hosty se objeví technologický vizionář Jonathan Ledgard, který v oblasti velkých afrických jezer vytvořil koncept letišť pro nákladní drony využitelných pro humanitární potřeby nebo jihoafrická filozofka Ndoni Mcunu, zakladatelka neziskové organizace Black Women in Science, jež podporuje africké vědkyně. Bude se také debatovat o neviditelných algoritmech (V rytmu algoritmů): k tématu promluví například rakouský sociolog a filozof managementu Harald Katzmair, který je předním odborníkem v oblasti aplikované analýzy sociálních síti. Diskutovat se bude i o náboženství a církvi v souvislosti s postavením žen (Nábo-ženství) nebo o tom, jak přetavit krizový moment v příležitost k hledání nových řešení (Time out). „Marek Orko Vácha pak promluví o tom, jak udělat v těchto nejistých časech krok do neznáma,“ říká Swadoschová. Celé fórum bude přenášené z Horáckého divadla v Jihlavě.

A co Ji.hlava dětem?

Čtyřiadvacátá Ji.hlava nezapomíná ani na děti. Interaktivní stream, který bude Ji.hlava dětem vysílat z Kina Dukla od 27. 10. do 1.11., nabídne každodenní rozcvičky a rozhovory (třeba o tom, co je dokumentární film nebo filmový festival), ale také čtení a divadla. „Děti budou mít možnost se do streamu živě zapojit,“ přibližuje program Šimon Bauer, ředitel Centra dokumentárního filmu, který se na programu podílí. „Na děti a rodiče čekají pravidelné ranní rozcvičky se Sokolem, debatní program Po-hádky současného světa, zajímaví hosté, loutková divadla, nahlédnutí do on-line výtvarných dílen a tvůrčích workshopů, filmová kouzla, výlety za zvířaty, uměním a řemesly a na závěr dne autorská čtení z dětských knih Pavla Bezděčky,“ říká Bauer. Celý program lze dohledat na ji-hlava.cz/detem.

24. MFDF Ji.hlava proběhne 27. října – 8. listopadu. Cena akreditace je 350 Kč (lze zaplatit i více. Z každé akreditace festival věnuje 60 % filmařům a rozdělíme je spravedlivě podle toho, jak bude který film sledovaný). Pro diváky mimo území České republiky bude velká část filmového programu zpřístupněna prostřednictvím portálu DAFilms.com (cena jednotlivého streamu bude 2–4 EUR). Další informace na www.ji-hlava.cz a také na festivalovém Facebooku a Instagramu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 991

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru