Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » 46. Letní filmová škola Uherské Hradiště odhaluje program

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště odhaluje program

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště odhaluje program

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne 46. Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další doprovodné akce. Prodej akreditací a ubytování je nyní spuštěn, nově je v nabídce mecenášská akreditace. Festival oznamuje nového hlavního partnera, jimž se stává investiční společnost Redside.

„Že se Filmovka letos uskuteční, je malý zázrak. Přestože za sebou máme měsíc a půl neuvěřitelného zápřahu, nekonečných změn a nejistot všech možných druhů včetně finančních, Filmovka je téměř připravena. A to nejen díky velkému nasazení celého týmu, ale také díky podpoře našich partnerů, včetně nového partnerství s firmou Redside, ze kterého máme upřímnou radost. Alternativní přístup, který tato firma ve svých aktivitách realizuje, je to, co je nám velmi blízké, stejně jako otevřenost, nadšení a upřímnost. Toto nás spojuje, proto se na novou spolupráci opravdu těšíme,” říká Radana Korená, ředitelka festivalu.

„Investiční společnost Redside poskytuje řešení v oblasti správy alternativních investičních fondů a je dlouhodobě aktivní na poli zelené energie a společenské odpovědnosti. Podpora kultury je pro nás zcela novou zkušeností, prostřednictvím které chceme být oporou výjimečnému festivalu. Kultura je jedním z důležitých pilířů vzdělání, a tedy důležitou investicí do budoucnosti. Letní filmová škola představuje unikátní synergii kultury i vzdělávání prostřednictvím filmu. Na uvolněnou atmosféru v Uherském Hradišti, k němuž máme osobní vztah, se velice těším,” říká Rudolf Vřešťál, předseda představenstva Redside.

„Filmovka je srdcovka a k Uherskému Hradišti za ty roky neodmyslitelně patří. Každé léto se na tu atmosféru, program a všechno další, co k ní patří, moc těším. Tato akce je zkrátka fenomén a já jsem rád, že bude i letos. Od organizátorů vím, že kvůli covidu nás čekají zpřísněné hygienické a bezpečnostní opatření. Chtěl bych požádat všechny účastníky, aby je opravdu dodržovali. Tak, abychom si Filmovku i přesto, že bude letos trochu jiná, všichni v pohodě a klidu užili,“ říká Stanislav Blaha, starosta města.

„Při vědomí, že filmový program bude v souladu s délkou akce omezený, usilujeme o to, aby si zachoval svou kvalitu, pestrost a vyváženost. Návštěvníka LFŠ tedy čeká to, na co je z předchozích let zvyklý: spousta filmových objevů, mimořádných zážitků a především – jejich sdílení,” říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka. 

Diváci se z Uherského Hradiště plynule dostanou přímo do historie i současnosti filmu. „Velká historická retrospektiva představí polského klasika Andrzeje Wajdu – výběr z jeho filmografie provedla jeho osobní i profesní partnerka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, která bude zároveň hostem LFŠ. Blok Současnost nabídne například filmový pohled na Izrael včetně horké novinky Anatomie atentátu mapující přípravy atentátu na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. V rámci bloku Česko/Slovensko představíme např. předpremiéru filmu Žáby bez jazyka a také zlatou éru pražské FAMU v 60. letech minulého století,” dodává Jan Jílek, programový ředitel.

Z hostů na Filmovku dorazí herecká ikona Hanna Schygullová s unikátním Cinekoncertem, scenáristický mistr Vladimír Körner s nesmrtelnou Adelheid, nedávno objevený autorský drahokam českého filmu Bohdan Karásek nebo Slávek Horák, který v Uherském Hradišti uvede festivalovou premiéru filmu Havel. Návštěvníci Filmovky budou mít unikátní možnost zhlédnout livestream Amerikánka a následně se setkat s jeho tvůrci, režisérem Viktorem Taušem a kameramanem Martinem Doubou.

Generálním mediálním partnerem 46. Letní filmové školy je Česká televize. Mezi hlavní mediální partnery festivalu patří nadále Respekt a ČTK, poprvé se v tomto roce přidává Český rozhlas. „Letní filmová škola je jednou z mála letních kulturní akcí v ČR, která ustála koronavirovou krizi. A i přes veškerá stále platná omezení nabídne festival svým návštěvníků nejen kvalitní filmové umění, ale také bohatý doprovodný program, do něhož se letos aktivně zapojil i Český rozhlas, hlavní mediální partner festivalu,“ říká René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu. 

Program 46. Letní filmové školy Uherské Hradiště po sekcích

Historie

Retrospektiva Andrzeje Wajdy, klasika polské kinematografie, představí citlivé přepisy významných děl polských (Reymont, Mickiewicz, Wyspiański, Iwaszkiewicz) i světových literátů (Dostojevský, Bulgakov, Conrad). Wajda se ovšem se stejnou vášní věnoval i mapování složitých historických okamžiků svého národa, čímž tuto historii zároveň i spoluvytvářel.

Sekce Neznámý vojín představí Dannyho Kaye, jednu z největších hvězd poválečné americké komedie. Z filmografie muže, který uměl zpívat, tancovat, hrát, zvládal nejrůznější akcenty a fyzickou komedii, si na LFŠ připomeneme jeho nejlepší snímky, včetně díla s přiléhavým názvem Dvorní šašek.

Příběh jednoho filmu se zaměří na Řím, otevřené město Roberta Rosselliniho, první film nově se ustavujícího italského neorealistického hnutí, patřící ke zlomovým dílům bezprostředně poválečné evropské kinematografie.

Němý film s živou hudbou se tentokrát věnuje Busteru Keatonovi a tváři bez emocí, již ve svých groteskách reprezentoval. Filmy budou postupně doprovázet hudebníci a skupiny Margo, Povodí Ohře, Raw Deal, Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun) a Urbanfailure.

Současnost

Třetím rokem se v sekci Východní přísliby představí žhavá, žánrově a stylově různorodá ochutnávka nových titulů ze zemí někdejšího socialistického bloku. Dojde na filmy jako Věrnost (ruské psychologicko-erotické drama Niginy Sajfullajevové) či FOMO (dravý maďarský debut o youtuberské generaci Z). 

V sekci Půlnoční delikatesy se představí Vulgární auteuři, jejichž tvorba bořila kategorie vysoké a nízké kultury. Na plátně se tak objeví jedny z nejvytříbenějších a nejkreativnějších akčních bijáků a vzdáme hold jejich individualistickým tvůrcům.

Podruhé se na Filmovce v sekci Terra festivalis objeví národní kinematografie, která se v poslední době etablovala na mezinárodní festivalové scéně. Tentokrát byl vybrán Izrael a snímky, jenž se různými způsoby vyjadřují k ožehavé politické i společenské situaci rozdělené země. Na LFŠ promítneme mimo jiné Tel Aviv v plamenech režiséra Sameha Zoabiho či Pracující ženu režisérky Michal Aviadové. Ve Slováckém muzeu bude k vidění tematická výstava Izrael fotografa Karla Cudlína.

Tradiční sekce HOT TV se v tomto roce zabývá filmovou tvorbu, která do hlavní role obsadila právě televizi. Poodkrývat se budou taje amerického zpravodajství či zákulisí toho, jak se natáčí současná quality TV.

Bližší informace o jednotlivých sekcích najdete na webu Letní filmové školy Uherské Hradiště. Denní program bude zveřejněn v půli července.

lfs.cz

@letnifilmovaskola

Akreditace: lfs.cz/akreditace-a-vstupenky

Program: lfs.cz/programove-sekce

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru