Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » 24. Ji.hlava zve na filmy o koronaviru

24. Ji.hlava zve na filmy o koronaviru

24. Ji.hlava zve na filmy o koronaviru

Čtyřiadvacátá Ji.hlava začíná za tři týdny. „Věříme, že festival, navzdory pandemii, proběhne fyzicky. Filmy patří především do kin a možnost osobních setkání považujeme za nenahraditelnou,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Aktuální téma koronaviru se promítne do letošního programu nejen bezpečnostními opatřeními, ale i prvními filmy, které se mu věnují. Ji.hlava uvede například nový snímek čínského umělce Aj Wej-weje CoroNation, který zachycuje izolaci Wu-chanu na začátku letošního roku.

Onemocnění Covid-19 se začalo šířit do světa v prosinci 2019 z čínského města Wu-chan a obrátilo svět naruby. Postihlo společnost i kulturu. „Dnes je víc než zřejmé, že vlivem koronaviru se celá společnost promění a velké změny se dotknou i kinematografie. I proto je pro nás důležité festival uspořádat, podpořit filmaře, kinaře také filmové diváky,“ říká Hovorka. „Už v letošním ročníku uvedeme první filmy, které se koronaviru věnují.“

Diváci uvidí v české premiéře celovečerní snímek čínského umělce a občanského aktivisty Aj Wej-weje. Očekávaný film CoroNation zachycuje dění v čínském Wu-chanu mezi 23. lednem a 8. dubnem letošního roku, tedy dobu nejtěžší karantény. Film přibližuje příběhy „obyčejných“ lidí: jak truchlí po mrtvých, bojují s byrokracií nebo se „jen“ snaží žít. „Aby vláda udržela stabilitu, využívá obrovské množství peněz a lidí jen k tomu, aby mě sledovala a kontrolovala,“ říká ve filmu muž, který se marně snaží získat od úřadů urnu s popelem svého otce. „Proč ale vláda tyhle zdroje raději nepoužije na to, aby nám pomohla?“ ptá se. Aj Wej-wej, který pro Ji.hlavu loni navrhl festivalovou cenu, navazuje snímkem Coronation na svůj film s podobnou tematikou: před sedmnácti lety kriticky zachytil dění okolo epidemie SARS s názvem Jezte a pijte a radujte se (2003).

Cesta kolem domova za 60 dní

Lyričtější zážitek slibuje světová premiéra pásma rumunských filmů Cesta kolem domova za 60 dní, které vznikly letos na jaře. Reflektují izolaci vynucenou pandemií a ukazují, jak je možné vyrovnat se s krizí. Básnivá montáž starých záběrů se střídá s kompilací z veřejných kamer po celém světě nebo se scénami z loutkové pohádky. A dojde i na návštěvu mimozemšťana. „Opuštěné ulice vypadají naprosto stejně jednoho večera v abchazském Suchumi jako v odpolední Bukurešti během celostátní izolace,“ zazní z jednoho filmu.

Koronaviru se věnuje i španělský snímek Mezivládí režisérské dvojice Fernando Gómez-Luna a César Souto Vilanova. Hlavní roli v něm hrají „filmové dopisy“, které si posílají dva přátelé: jeden ve Španělsku, druhý ve Spojených státech amerických. Jejich reálný kontakt nebyl možný, jejich země byly pandemií zasaženy snad vůbec nejsilněji. Uzavřená města, izolace, zmražený sociální i kulturní život. Přátelé se ale rozhodli nerezignovat a přežít krizi aktivně: čilou korespondencí realizovanou ve filmovém médiu.

Mezivládí

Dissipatio italského režiséra Filippo Ticozziho je potom filmovým zamyšlením o čase v době pandemie.  „Během karantény se čas stal něčím zvláštním. Stáli jsme co nejtišší, vyděšení vlastním dechem, zatímco se náš domov proměňoval v království nového druhu času,“ přibližuje režisér film, který se v Ji.hlavě dočká světové premiéry.

Téma koronaviru se odráží také v experimentálním filmu. Sekce Fascinace uvede hybridní snímek Ďábel má jiné plány (2. akt) britského režiséra Guliho Silbersteina, který na ploše čtrnácti minut působí na divákovy smysly a odráží „pandemické“ pocity: strach a paranoiu.

České dokumenty odrážející pandemické téma zařadí do svého programu i divácky vděčná sekce Dokument ČT. Zde nebude chybět nový film Terezy Nvotové New York v čase korony, který je osobitým pohledem na „zastavený“ New York, největší centrum covidové pandemie. Nemocnice v první linii Zuzany Kirchnerové Špidlové a Adama Oľhy pak přibližuje náročnou práci zdravotníků během boje s koronavirem.

New York v čase korony

A co Ji.hlava?

Ji.hlava bude. „Míříme k fyzickému ročníku. Filmy patří především do kin, možnost osobních setkání považujeme za nenahraditelnou. To vše za předpokladu bezpečného prostředí, které společně s ji.hlavskými návštěvníky vytvoříme,“ říká Marek Hovorka. „Samozřejmě letos počítáme s menším počtem diváků, ale na situaci se dá dívat i opačně: letošní Ji.hlava nabídne návštěvníkům dostatek míst i u těch filmů a diskusí, na které se možná v minulých letech těžko dostávali. Výsledkem bude jedinečný a soustředěný zážitek, čirá inspirace,“ říká.

Inspirační fórum s využitím digitálních technologií

Také přípravy Inspiračního fóra, které letos proběhne už po desáté, neustávají. Návštěvníci se opět mohou těšit na šest dní debat a diskusí. „V případě Inspiračního fóra využijeme digitálních technologií, abychom diváky a hosty propojili s těmi řečníky, kteří do Česka kvůli pandemii nemohou přijet,“ říká Hovorka.

Jaká témata Inspirační fórum nabídne? Diskutovat se bude o potenciálu afrického kontinentu, o tom, jak nasytit lidstvo, o vlivu inteligentních technologií, o ženách v církvi nebo o tom, co se stane, když přestaneme používat „jazyk krize“. Mezi hosty nebude chybět americká profesorka Jessica Fanzo, která je odbornicí na výživu i imunologii a prostřednictvím svého dvacetiletého výzkumu hledá cesty, jak zamezit hladu v rozvojových zemích. Vystoupí také jihoafrická filozofka Ndoni Mcunu, ředitelka neziskové organizace Black Women in Science, jež podporuje africké vědkyně. Americký novinář Peter Tinti, který se ve své práci zaměřuje na lidská práva a organizovaný zločin, se bude věnovat migraci. Na téma inteligentních technologií promluví rakouský sociolog a filozof managementu Harald Katzmair, který je předním odborníkem v oblasti aplikované analýzy sociálních síti. Digitálnímu kapitalismu se pak bude věnovat německý sociolog Philipp Staab.

24. MFDF Ji.hlava proběhne 27. října –1. listopadu 2020. Více informací naleznete na webu MFDF Ji.hlava, na festivalovém facebooku nebo  instagramu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru