Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Se zběsilostí v srdci budou už za týden žít v noci i v plném slunci hrdinové 8. Noir Film Festivalu

Se zběsilostí v srdci budou už za týden žít v noci i v plném slunci hrdinové 8. Noir Film Festivalu

Se zběsilostí v srdci budou už za týden žít v noci i v plném slunci hrdinové 8. Noir Film Festivalu

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda (1948) o milenecké trojici na útěku z vězení bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Americký snímek, který ve spolupráci s jedním z nejuznávanějších hollywoodských kameramanů své doby Johnem Altonem natočil režisér Anthony Mann, bude promítán při atmosférické večerní open-air projekci na hradním nádvoří. Čtyřdenní žánrová přehlídka detektivek, temných thrillerů a pochmurných melodramat potrvá od čtvrtka 20. 8. a do neděle 23. 8.

Úderem čtvrtečního poledne festival odstartuje projekcí československého filmu Konec cesty (1959), který si díky prostředí Tuzexu, v němž se odehrává, vysloužil přezdívku „valutový noir“. Snímek Miroslava Cikána situovaný v zajímavých kulisách stavby přehrady na Mostecku bude promítán v sekci československých noirů společně s tituly jako Kouzelný dům (1939), Tam na konečné (1957) a Náměstí svaté Alžběty (1965). Posledně jmenovaný film přijede na Křivoklát osobně uvést slovenská herečka a patronka letošního ročníku Emília Vášáryová.

Náměstí svaté Alžběty (foto: Margita Skoumalová, zdroj: © Slovenský filmový ústav)

Kromě dalších tří festivalových patronek Vilmy Cibulkové, Lenky Krobotové a Kláry Issové na Křivoklát dorazí i herci Jan Šťastný a Jiří Dvořák, kteří budou ve třech programových blocích předčítat ukázky z mistrovského díla světové krimi literatury, románu Patricie Highsmith Cizinci ve vlaku. Jeho slavnou adaptaci v režii Alfreda Hitchcocka návštěvníci uvidí při páteční open-air projekci na hradním nádvoří. O den později se bude ve stejný čas na tomtéž místě promítat klasický noir Blázni do zbraní (1950), uváděný v hlavní programové sekci Milenci na útěku. V rámci ní festival uvede také klasiky jako Bonnie a Clyde (1969) a Zapadákov (1973) režírovaný Terrencem Malickem.

„Jedním z vrcholů letošního ročníku bude uvedení klasického noiru Sladká vůně úspěchu (1957) s Burtem Lancasterem a Tonym Curtisem v ústředních rolích. Charakterová studie chamtivých novinářů budujících kolem sebe děsivý kult celebrit představila ve své době nejkomplexnější portrét zákulisí Broadwaye a pulsujícího nočního života v New Yorku,“ říká dramaturgyně Noir Film Festivalu Jana Bébarová a dodává: „U příležitosti festivalového uvedení vyjde tento slavný americký debut režiséra Alexandera Mackendricka ve sběratelské Blu-ray edici, který ve spolupráci s NFF vydává společnost Art4Film.“ Součástí disku, jenž bude na Křivoklátě k prodeji s festivalovou slevou, je bonusový dokument Mackendrick – The Man Who Walked Away (1986) a booklet s průvodní esejí Jany Bébarové o historickém kontextu vzniku snímku.

Sbohem buď, lásko má

V poctě další herecké ikoně klasického Hollywoodu, Claire Trevor, festival uvede filmovou adaptaci románu Raymonda Chandlera Sbohem buď, lásko má (1944). „Těžko věřit, že jsme čekali celých osm let, než odpromítáme tuto naprostou noirovou klasiku s brilantním obsazením a geniální kamerou Harryho J. Wilda,“ komentuje druhý člen dramaturgické dvojice NFF Milan Hain. „Z programu bych rád vyzdvihnul i sedmdesát let staré béčko o virové nákaze šířící se velkoměstem Zabiják v ulicích New Yorku (1950). Je patrně ne nejlepší, ale – vzhledem k letošní koronavirové krizi – kuriózně možná nejaktuálnější film v programu.“

Jako půlnoční speciality budou uvedeny hitchcockovské giallo Maria Bavy Dívka, která věděla příliš mnoho (1963) zařazené v sekci italských noirů a kontroverzní Takoví normální zabijáci (1994) Olivera Stonea, jež budou doplněním stěžejní programové sekce Milenci na útěku. Ve Zvláštním uvedení se bude promítat i Nabarvené ptáče (2019), po jehož projekci bude následovat diskuze s režisérem a producentem Václavem Marhoulem. Jakožto dlouholetý příznivec Noir Film Festivalu se Marhoul na Křivoklát vrátí rok poté, kdy o svém filmu se zdejšími diváky debatoval těsně před jeho uvedením na benátském festivalu.

Takoví normální zabijáci

Během čtyř festivalových dní od 20. do 23. 8. se návštěvníci mohou těšit na celkem 44 filmových projekcí filmů ze sekcí Milenci na útěku, Podivné světy Davida Lynche, Zločin podle Patricie Highsmith, retrospektivy společných filmů Anthonyho Manna a Johna Altona či bloků italských a československých noirů. V rámci doprovodného programu budou mít možnost navštívit v pátek 21. 8. představení Gedeonův uzel. Emotivní hru americké dramatičky Johnny Adams o lásce, mateřství a genialitě, v níž vystupují Vilma Cibulková a Alžběta Stanková, na Křivoklát přiveze divadelní spolek SpoluHra.

Kompletní program festivalu, ceny festivalových pasů a vstupenek, tipy na ubytování a další informace jsou k nalezení na festivalovém webu a sociálních sítích (FacebookTwitter, Instagram).

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru