Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » DAFilms uvádí přehlídku filmů Radu Judeho a streamovanou diskuzi s režisérem

DAFilms uvádí přehlídku filmů Radu Judeho a streamovanou diskuzi s režisérem

DAFilms uvádí přehlídku filmů Radu Judeho a streamovanou diskuzi s režisérem

Rumunský režisér Radu Jude, jeden z nejzajímavějších současných režisérů s osobitým filmovým stylem a jedinečným smyslem pro humor, sklízí ceny a uznání na filmových festivalech po celém světě. Streamovací portál DAFilms přináší divákům od pátku 16. dubna přehlídku jeho filmů online.

V programu se objeví jeho festivalově úspěšné hrané filmy jako Aferim! nebo hlavní cenou karlovarského festivalu ověnčený Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, nejnovější dokumentární film The Exit of the Trains nebo méně známé krátké filmy. Filmový program doplní i exkluzivní živý stream diskuze s režisérem, který v pondělí 19. dubna od 19 hodin povede argentinská kritička a filmařka Lucía Salas. Debata proběhne v angličtině a bude tlumočena do češtiny. Více informací o živém streamu naleznete zde.

Historická témata a originální osobitý humor

Přehlídka filmů na streamovacím portálu DAFilms nabízí průřez tvorbou Radua Judeho, se zvláštním zaměřením na filmy, v nichž odkrývá zapomenuté, či nepříliš světlé okamžiky rumunské historie. Od pátku 16. dubna se mohou diváci těšit na hrané filmy Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři, Aferim! nebo dokumentární film Mrtvý národ a nejnovější dokument The Exit of the Trains, který uvádí DAFilms exkluzivně společně s jeho krátkými filmy pouze do 30. dubna. Jak odhalil Radu Jude v pozvánce pro diváky DAFilms, tato část jeho tvorby pobouřila část rumunské společnosti. Na webu pravicových extremistů vyšla i nenávistná óda na jeho osobu: „Ty, cinefile, chceš-li vědět, kdo jeho filmy financoval, přej mu odpočinek věčný a zapomeň, co kdy stvořil,“ cituje v pozvánce Radu Jude úryvek z této ódy a dodává: „Abyste mohli zapomenout, co jsem udělal, měli byste nejprve tyto filmy vidět. Až pak na ně můžete zapomenout.“

Tvorba Radua Judeho je spjatá i s českým filmem. Na jeho posledních třech hraných filmech se podílel i český koproducent Jiří Konečný se svou společností endorfilm. Čeští diváci mohli tyto snímky vidět ve zdejší distribuci i na festivalech. Jeho filmy pravidelně uvádí festival Karlovy Vary, kde snímek Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři obdržel Křišťálový glóbus za nejlepší film. Mrtvý národ osobně uvedl režisér v roce 2018 na MFDF Ji.hlava.

Radu Jude patří k režisérům, jejichž tvorbu nelze snadno zařadit. Každý nový titul posunuje jeho filmový styl trochu jiným směrem a je v něčem překvapivý. Těší nás, že diváky můžeme zapojit do dialogu právě s tímto režisérem během plánovaného živého streamu a dále je i seznámit s jeho méně známými dokumentárními nebo krátkými filmy. Navíc si naživo užít jeho originální smysl pro humor,“ říká kurátorka a výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov.

Cesta ke Zlatému medvědu

Radu Jude se již od roku 2009, kdy obdržel cenu Stříbrného medvěda na Berlinale za svůj film Nejšťastnější dívka na světě, zapsal mezi vyhledávané světové tvůrce. S každým následujícím filmem navštívil nejprestižnější světové festivaly. Tato spanilá jízda byla korunována na začátku března letošního roku, kdy za snímek Smolný pich aneb Pitomý porno obdržel na Berlinale hlavní cenu Zlatého medvěda za nejlepší film. Režisér se kromě hraných filmů věnuje i dokumentární tvorbě. V roce 2017 natočil snímek Mrtvý národ odkrývající hrůzy rumunského fašismu a holokaustu. Stylem i tématem na tento počin navázal i jeho nejnovějším dokumentárním filmem The Exit of the Trains. Na základě fotografií v něm rekonstruuje hrůzné činy na rumunských Židech, které se odehrály v roce 1941. Snímek svou světovou premiéru rovněž zahájil na festivalu Berlinale v roce 2020 a následně zaznamenal úspěch i na dalších významných, především dokumentárních festivalech.

Živý stream diskuze s režisérem Raduem Judem bude zdarma dostupný v pondělí od 19. dubna od 19 hodin na facebooku nebo na webu DAFilms v sekci Živě. Diskuze proběhne v angličtině a bude tlumočená do českého jazyka. Během streamu se se svými dotazy mohou zapojit i samotní diváci.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru