Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Godard, Noé, Dupieux a Turner v programu Marienbad Film Festivalu

Godard, Noé, Dupieux a Turner v programu Marienbad Film Festivalu

Godard, Noé, Dupieux a Turner v programu Marienbad Film Festivalu

Od čtvrtečního odpoledne 8. 7. do nedělního večera 11. 7. nabídne Marienbad Film Festival plnohodnotný program ve dvou sálech bývalého mariánskolázeňského hotelu Lesní mlýn. Vedle současné experimentální filmové tvorby z celého světa přinese i české exkluzivní předpremiéry celovečerních filmů. Uvede psychedelický mokument Lux Æterna provokatéra Gaspara Noého a nejnovější bizarní snímek Moucha v kufru od stálice francouzské komedie Quentina Dupieuxe. Prodej lístků a akreditací probíhá přes síť GoOut.

Páteří programu bude opět sekce Forum Marienbad cílící na aktuální filmovou tvorbu v oblasti experimentu narace a formy z celého světa vybranou na základě mezinárodní výzvy. „Ačkoliv jsme letos vypsali open call na poslední chvíli, přihlásil se nám rekordní počet filmů. Z celkových 176 jsme do programu Marienbadu zařadili 12 českých a 9 zahraničních projektů. Promítneme snímky od německých, řeckých, amerických nebo španělských tvůrců,” sdělil dramaturg sekce Tomáš Vobořil.

Sekce bude obsahovat blok věnovaný průřezu tvorby audiovizuálního umělce a filmaře Vladimíra Turnera, promítne hypnotický snímek Lúa Vermella španělského režiséra Loise Patiña. Uvede i snímek Bílá na bílé slovenské režisérky Viery Čákanyové. Ta si při svém pobytu na polské antarktické stanici, kde v roce 2017 natáčela dokumentární esej FREM, vedla videodeník. Záběry z každodenní rutiny na stanici v něm kontrastují s lyrickými scénami člověkem neposkvrněné antarktické přírody, jež autorka doplňuje svými komentáři a myšlenkami, vyprovokovanými osamělostí ledem pokryté krajiny. Snímek vyhrál cenu Opus Bonum (Nejlepší světový dokumentární film 2020) na MFDF v Jihlavě. Kromě těchto celovečerních programů doplní devět bloků této sekce i krátké filmy.

Sekce Theatre Electrique je poskládaná z novinek současné filmové tvorby v oblasti experimentu formy a narace.

Otevře ji česká distribuční premiéra nejvtipnějšího snímku loňských Benátek Moucha v kufru. Nejnovější bizarnost režiséra Quentina Dupieuxe, který je v hudebním světě známý jako Mr. Oizo, vypráví příběh dvou prostých přátel, kteří v kufru ukradeného vozu najdou uvíznutou obří mouchu, kterou se, s vidinou balíku peněz, rozhodnou vycvičit. Divoká a surrealistická road-movie je příběhem o přátelství, velkých snech a ještě větších katastrofách, které se daly do pohybu po nalezení obrovské mouchy.

Drzý film Lux Æterna francouzského provokatéra Gaspara Noého, který uvidí čeští diváci také v předpremiéře, vznikl na objednávku značky Saint Laurent. Noé si přizval k projektu dvě herečky, Charlotte Gainsbourg a Béatrice Dalle, které si v průběhu natáčení vyprávějí čarodějnické příběhy. Lux Æterna je čtvrtým zhmotněním mezinárodního uměleckého projektu SELF pod záštitou Anthonyho Vaccarella, kreativního ředitele Saint Laurent.

Sekci Theatre Electrique uzavře nestor autorského filmu Jean-Luc Godard, umělec, pro kterého film je formou, která představuje vlastní umění. Festival uvede jeho esejistický snímek Kniha obrazů, který je nápadně prodchnutý bezmála hororovou atmosférou. Snímek, v němž se mísí zpravodajské titulky, malby, často digitálně zkreslené úryvky z klasických hollywoodských filmů i brutální youtubová propaganda ISIS, poukazuje především na odcizení a makroagrese současného světa.

Kromě této francouzské stezky hlavního programu bude uveden film Entre perro y lobo (Hodina mezi psem a vlkem) španělské režisérky Irene Gutiérrez Torres, který byl ve světové premiéře představen na Berlinale 2020 v sekci Forum. Další tituly budou ještě oznámeny.

Festival nejen offline

I přes to, že je současná pandemické situaci stále trochu nepřehledná, zdá se, že šestý ročník festivalu proběhne v normálním režimu a nebude se muset uchýlit k on-line řešení. Právě online audiovizuální platforma Kino Soumraku, kterou organizátoři festivalu spustili koncem loňského roku, bude sloužit jako doplňkový kinosál pro ty diváky, kterým se nepodaří na festival dostat.

Bývalá ROH zotavovna Lesní mlýn

Marienbad Film Festival promění na čtyři dny bývalý hotel Lesní mlýn, který za minulého režimu sloužil jako zotavovna ROH a následně dlouhodobě chátral. Objekt v roce 2018 odkoupili manželé Pavel a Jana Kučeraví z Prahy, kteří mají v úmyslu navrátit hotelu původní krásu. V průběhu festivalu se divákům otevře místní oranžérie, velký sál, kabaret a kavárna.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru