Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Vítězné filmy My Street Films: od parkouru k sexuálnímu obtěžování

Vítězné filmy My Street Films: od parkouru k sexuálnímu obtěžování

Vítězné filmy My Street Films: od parkouru k sexuálnímu obtěžování

Osmý ročník soutěže krátkých dokumentárních filmů My Street Films Award odhalil vítězné filmy pro rok 2021. Nejlepším filmem porota vyhlásila Vesnickej asfalt režiséra Petra Žemly o vztahu dvou bratrů, které spojuje společná vášeň k parkouru. Další oceněné filmy i letos podávají svědectví o palčivých problémech české společnosti. Začínající filmaři se nebáli zpracovat náročná témata o problému sexuálního obtěžování, dopadu klimatických změn na jednotlivce nebo odcizení matky a dcery. Vítězné filmy byly poprvé k vidění na velkém plátně na MFDF Ji.hlava.

Vítězný film Vesnickej asfalt zachycuje vztah dvou bratrů, které kromě rodinného pouta pojí i společná vášeň k parkouru. Přestože najdou způsob, jak se tomuto městskému sportu věnovat v omezených podmínkách na vesnici, společný koníček je v ohrožení ve chvíli, kdy starší z bratrů odchází za studiem do města. “S jednomyslnou radostí chceme udělit první cenu Petru Žemlovi za Vesnickej asfalt. Snímek lyricky a nevtíravě ukazuje příběh dvou bratrů-parkouristů, který je vystavěn s mimořádným citem pro přítomný okamžik, ale i kontext, v němž se odehrává,“ shrnuje porota důvody pro udělení hlavní ceny.

V letošní tříčlenné porotě zasedl hudebník Martin Kyšperský, novinář Pavel Sladký a režisérka a lektorka My Street Films Viola Ježková. Pro syrovost a otevřenost filmu Spojení se porotci rozhodli ocenit druhou cenou režisérku Marii Sieberovou, za originální zpracování celospolečenského problému sexuálního obtěžování potom režisérku Kateřinu Wieckovou za film Žínky. Kromě třech hlavních cen se porota rozhodla udělit i Zvláštní uznání režisérskému tandemu Elišce Plíhalové a Markétě Slané za jejich snímek Ooh, That’s Okay, který posouvá formát vlogu a nebojí se přinášet osobní svědectví o světě, jehož problémy jsou na jednoho člověka až příliš velké.

Dvě ocenění a workshopy s českými dokumentaristy

Novinkou tohoto ročníku je ustanovení studentské poroty. K udělení ceny organizátoři pověřili pětici studentek z oblasti filmových nebo mediálních studií. Ze všech přihlášených filmů se studentská porota rozhodla ocenit film Spojení. „Snímek tematizuje přerušení spojení, k němuž občas dochází nejen mezi radiopřijímači, ale také v mezilidských vztazích. Autorka efektivně využívá filmové řeči k analýze vlastního vztahu s matkou, čímž si k ní zároveň hledá cestu,“ zní odůvodnění porotkyň.

Dvěma cenami oceněný snímek Spojení měla režisérka možnost realizovat v rámci workshopů My Street Films. S námětem na krátký film se do něj každoročně mohou přihlásit zájemci z široké veřejnosti. Vybraní uchazeči tak mohou za pomoci předních českých dokumentaristů realizovat a konzultovat své filmy ve všech fázích vývoje. „Neměla jsem v plánu vytvořit tolik osobní film, původně byl námět především o mámě, která je nadšenou radioamatérkou a hrdou tramvajačkou. Zásadní roli pro vývoj filmu měla moje lektorka Marika Pecháčková, která mi věnovala velkou péči, za kterou moc děkuji. Za přínosnou konzultaci pak vděčím hlavně střihači Adamu Brothánkovi. Moc si cením také spolupráce v naší skupině, ve které jsme si předávali upřímné zpětné vazby a vzájemně se motivovali,“ říká oceněná filmařka a účastnice workshopů Marie Sieberová. Úspěšné realizaci krátkých dokumentárních snímků v rámci workshopů letos dále napomáhali Ivo Bystřičan, Adam Oľha, Klára Tasovská, Martin Dušek nebo Tereza Reichová.

Zvyšující se zájem o workshopy a účast v soutěži

Stejně jako v minulém roce i letos organizátoři zaznamenali zvyšující se zájem o účast na workshopech i vyšší počet přihlášených filmů do samotné soutěže My Street Films Award. „Ze 117 zaslaných námětů bylo letos vybráno 24 námětů, které dostaly možnost rozvinout se s lektorským vedením v pozoruhodné filmy, které otevírají škálu angažovanosti. Vznikaly filmy velmi osobní až intimní, o vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka, umírání, repatriaci zesnulých, ale i o mezigeneračním traumatu či jinak komplikovaných vztazích v rámci rodiny,“ hodnotí letošní ročník Viola Ježková, lektorka a vedoucí programu My Street Films.

„Přes všechny těžkosti, které s sebou přinesla pandemie v uplynulém období, nás těší, že stále více lidí reflektuje tato osobní i celospolečenská témata skrze film. Z osobního se stává politické, je úžasné sledovat, s jakou energií se začínající filmaři pouštějí do těchto problémů dnešního světa a že My Street Films jim u toho může být průvodcem,“ dodává vedoucí projektu Diana Tabakov.

Vítězné filmy na MFDF Ji.hlava a v kině Pilotů

Všechny čtyři oceněné filmy byly v premiéře k vidění na právě skončeném Mezinárodním filmovém festivalu Ji.hlava. Tyto i další filmy vytvořené na workshopech My Street Films budou dále k vidění v doprovodném festivalovém online programu, který startuje 31. října na webových stránkách MFDF Ji.hlava. Ve dvou dramaturgických blocích budou pak uvedeny všechny filmy z letošních workshopů 16. listopadu v kině Pilotů. Během programu My Street Films: 2021 v krátkých filmech budou osobně představeni všichni autoři i lektoři během společné diskuze, kterou povede Viola Ježková.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 702

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru