Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Vítězným snímkem 40. FAMUFESTu se stal dokument Pochcánek

Vítězným snímkem 40. FAMUFESTu se stal dokument Pochcánek

Vítězným snímkem 40. FAMUFESTu se stal dokument Pochcánek
V neděli proběhlo poslední promítání vítězných filmů v rámci studentského festivalu FAMUFEST.  V pořadí 40. ročník byl rekordní co se týče návštěvnosti a opět veřejnosti představil nejaktuálnější tvorbu studentů a studentek pražské FAMU. Nejlepším filmem se stal Pochcánek režiséra Jana Huška. Veškeré filmy, včetně těch vítězných, jsou již nyní dostupné pro akreditované diváky na online platformě FAMUfilms

 “Jsme neuvěřitelně vděčné v jakém rozsahu letošní ročník proběhl. Měli jsme rekordní účast  kdy během pěti dnů dorazilo přes 4000 diváků. Moc si vážíme všech návštěvníků, kteří nás v letošním roce přišli podpořit.” komentuje Anna Horáková, výkonná ředitelka festivalu. “Máme radost, že letošní program oslovil tolik lidí. Samozřejmě by nic z tohoto nebylo možné bez podpory našich festivalových partnerů a celého organizačního týmu, který na FAMUFESTu pracoval posledního půl roku,” dodává kreativní ředitelka Julie Martinková.

Festival započal ve středu 6. března zahajovacím ceremoniálem, na kterém byl promítnut zahajovací snímek Electra od režisérky Darii Kashcheevy. Na slavnostní zahajovací ceremoniál dorazil a svou řeč přednesl i ministr kultury Martin Baxa či děkanka FAMU Andrea Slováková.

Soutěžilo celkem 99 studentských filmů a hodnoceny byly odbornou porotou v rámci třinácti kategorií. V porotě domácích filmů zasedl např. režisér Adam Sedlák, producent Vojtěch Frič či dokumentární režisérka Jana Počtová. Součástí poroty byl ale i zahraniční host, polský režisér Sebastian Buttny, který je současně profesorem Lodžské filmové školy. Nejlepším filmem letošního ročníku se stal film režiséra Jana Huška Pochcánek, který se zabývá tématem mužství a přechodem z chlapce na muže. Porota cenu za nejlepší film snímku udělila ,,Za moderní a neokázalý přístup k tématu iniciace a problému maskulinity v moderním světě. Za odvážné zapojení publika do nejistého dobrodružství, jehož postupné fáze odhalují nové aspekty problému. Za dovedné balancování na hranici vážnosti a sebeironie, upřímnosti a sebeutváření.”

Vítězné snímky letošního ročníku podle kategorií

 • Nejlepší film – Pochcánek (Jan Hušek, Matěj Paclík)
 • Nejlepší režie animace – Electra (Daria Kashcheeva)
 • Nejlepší režie hraného filmu – Jsme v tom spolu (Anna Wowra)
 • Nejlepší režie dokumentu – Pochcánek (Jan Hušek)
 • Nejlepší kamera – Electra a Bzukot země (Tomáš Frkal)
 • Nejlepší zvuk – Světla (Jiří Gráf, Michael Vaněk)
 • Střih – La reine (Karolína Čejková)
 • Experimentální film – Sluneční stvoření (Šimona Müllerová)
 • Nejlepší realizovaný scénář – Jsme v tom spolu (Anna Wowra, Jakub Haubert)
 • Aramisova cena – Tripujem na chodníku (Radek Barták)
 • Nejlepší nerealizovaný scénář – Spící (Sára Zeithammerová)
 • Nejlepší producentské počiny – Fúrie, Lovci popela, Workshop pro začínajici producenty

Mimo filmů byly oceněny i producentské projekty v rámci Soutěže magisterských projektů Katedry produkce FAMU. Podporu Studia FAMU a Asociace producentů v audiovizi získaly Barbora Smotlachová s filmem Fúrie, Wanda Kaprálová s filmem Lovci popela a Barbora Drtílková s projektem Podpůrná platforma a workshop pro začínající producentky a producenty.

Program tohoto ročníku byl velice rozmanitý, nabídl divákům celou škálu akcí, ať už samotné projekce více než stovky filmů v kině Bio Oko a v divadle Alfred ve dvoře, industry program v Klubu Letka, divadelní představení, výstavy, večery plné hudby a tance v klubu Bike Jesus a Ankali, kde se odehrála i závěrečná afterparty. Významnými hosty letošního FAMUFESTu byli například polská režisérka a absolventka FAMU Agnieszka Holland, grafický návrhář Aleš Najbrt, ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková, nebo Daria Kashcheeva, režisérka snímku Electra, který v sobotu vyhrál Cenu Magnesia za nejlepší studentský film na filmových cenách Český lev.

Jubilejní ročník festivalu se nesl v tématu Sítě. Inspirace vyšla z neuronových sítí v mozku člověka, které reagují na veškeré podněty, včetně umění. Festival se tak zaměřil na smyslové, myšlenkové a především emocionální stavy člověka. Vyzdvihoval emoce, které filmové snímky dokáží v divákovi vyvolat.

Veškeré studentské snímky, včetně vítězných filmů, mohou již nyní diváci nalézt na platformě FAMUfilms. Ty budou dostupné po dobu dvou týdnů a předplatné platformy mají akreditovaní návštěvníci zdarma po dobu jednoho měsíce.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru