Interaktivní publikace Na obzoru vtahuje čtenáře do studia vizuálních fenoménů dneška
Interaktivní publikace Na obzoru. Nové tváře a hlasy ve vizuální kultuře vznikla na základě vysokoškolské výzvy platformy Fresh Eye Call for Papers Interactive s cílem představit vybrané práce studentů a čerstvých absolventů vizuálně-teoretických a tvůrčích oborů.
Na obzoru čtenářům/divákům představuje formou ukázek, video teaserů a myšlenkových map mezioborové výzkumné projekty zaměřené na nejrůznější aspekty studia obrazů. V ebooku své místo našly práce:
Adaptace komiksu: Analýza filmu Ghost World (2001) a jeho komiksové předlohy Hany Šormové,
Problematika diskurzu filmového stylu v televizi Kláry Feikusové,
Connected Bodies: The First-Person Perspective and Empathy Markéty Hrehorové,
Filmy o běhání: žánrový kontext a vybrané příklady z české produkce Františka Válka,
Úvod do deep mappingu — politická moc map a alternativní záznamy krajiny Barbory Müllerové
a jako zvláštní ocenění poroty navíc i projekt Missing Studies Jana Stuchlíka a Josefa Gečnuka.
Publikaci rámuje rozhovor teoretičky vizuální kultury a dramaturgyně platformy Fresh Eye Andrey Průchové Hrůzové s odbornicí na fanouškovská studia a zároveň předsedkyní poroty soutěže Call for Papers Interactive Ivetou Jansovou. V rozhovoru nazvaném Mimo mustr analyzují některé společné rysy prací vybraných do publikace a na obecnější úrovni se věnují otevřeným otázkám a výzvám, s nimiž se v rámci univerzitního systému jakožto pedagožky dlouhodobě potýkají.
Publikace Na obzoru. Nové tváře a hlasy ve vizuální kultuře je zdarma dostupná na webových stránkách Fresh Eye na www.fresh-eye.cz.