Režisér District 9 Neill Blomkamp bude hostem festivalu Future Gate
Hlavním hostem letošního festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate, který proběhne v Praze od 15. do 20. září 2021, bude kanadský režisér Neill Blomkamp. Tvůrce celosvětově úspěšných filmů District 9 nebo Elysium představí osobně v pražské části festivalu svou hororovou novinku Demonik a zúčastní se projekcí svých nejznámějších děl. Festival navštíví také režisér Chino Moya, jehož film Utajení bohové bude uveden v hlavní festivalové soutěži, Danielle Kummer, autorka dokumentárního filmu Vetřelec na jevišti, a Marc Fehse, režisér filmu Sky Sharks. Více o programu festivalu na www.futuregate.cz.
Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj 8. ročník v pražském kině Lucerna, poté se přesune do Brna a dalších měst. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese nově i soutěž studentských filmů. Letošní ročník se ponese v postapokalyptickém duchu, reaguje tak pomyslně na koronavirovou pandemii, která už více než rok a půl paralyzuje život celého světa. Ozvěny festivalu se budou konat v Šumperku, slovenských Košicích a Plzni.
Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybírali z přihlášených rekordních 500 filmů. Výsledný výběr 5 titulů je žánrově pestrý a nabídne divákům filmy z celého světa. Zahajovacím filmem festivalu je francouzský snímek Poslední mise záhadného Paula W.R. Ambiciózní, vizuálně podmanivý debut režiséra a scenáristy Romaina Quirota reaguje na klimatické nebezpečí.
Festivaloví hosté
Rodák z jihoafrického Johannesburgu, režisér a scénárista Neill Blomkamp, se ve věku 18 let přestěhoval do Kanady, kde začal svou kariéru výtvarníka vizuálních efektů ve filmu a televizi. Debutoval nenápadným sci-fi snímkem District 9 (2009), kterým upoutal pozornost nejen mezi fanoušky sci-fi a filmovými kritiky, ale i oscarovou porotu. Nominaci ve čtyřech kategoriích sice neproměnil, odnesl si ale Zlatý glóbus za nejlepší scénář. Po mimořádně úspěšném startu natočil velkorozpočtové americké sociální sci-fi Elysium (2013), do kterého obsadil Matta Damona, dva roky poté akční sci-fi Chappie (2015). Po šestileté celovečerní pauze Blomkamp tvoří intenzivní duchařský horor a napínavý sci-fi thriller Demonik (2021). Od roku 2015 vyvíjí experimentální filmy pro své nezávislé studio Oats Studios. Mezi nejvýznamnější díla patří Rakka (2017), Firebase (2017) a Zygote (2017).
„Účast Neilla Blomkampa na festivalu Future Gate je splněním snu. Jsme velmi rádi, že přijede do Prahy s hororovou novinkou Demonik, kterou festival uvádí v hlavní soutěži. Blomkamp nás všechny před 12 lety uhranul fantastickým filmem District 9, jeho dokonalé vizuální zpracování bylo jen třešničkou na dortu skvělého sci-fi filmu s nadčasovou tématikou. Divákům Future Gate nabídneme nejen zmíněné filmy, ale i jeho blockbusterový film Elysium, který svým nápaditým tématem zapadá do dramaturgie letošního ročníku. Blomkamp je inspirující svým filmařských přístupem. Hledá cestu k divákům i skrze krátké filmy. To může být vhodná cesta pro začínající české filmaře, kteří by rádi natáčeli celovečerní žánrové filmy, ale překážkou jsou vysoké produkční náklady, ” říká dramaturg festivalu Filip Schauer.
Na festivalu Future Gate zahájí svou účast projekcí filmu District 9 (15.9.), následující den uvede v hlavní festivalové soutěži nejnovější režijní počin Demonik (16.9.), na jehož realizaci se podílela i česká společnost UPP. Třetí den představí své krátké science fiction filmy (17.9.) a blockbuster Elysium (17.9.). Po všech projekcích bude následovat beseda režiséra s diváky.
V Madridu narozený a v Londýně žijící Chino Moya přistupuje ke své práci multižánrově a kombinuje filmovou tvorbu, fotografii a psaní komiksů. Jeho krátké filmy, hudební videa a reklamy byly soutěžně uvedeny na festivalech po celém světě a získaly několik ocenění, včetně Cannes Lions. Moya režíroval hudební video Digital Witness pro zvěvačku St. Vincent, které bylo v roce 2014 zvoleno časopisem Rolling Stone jako jedno z 10 nejlepších hudebních videí a bylo uvedeno v časopise Times. Kromě své filmové práce Chino Moya právě vydal komiks Flat Filters a jeho poslední fotografická kniha, Monosodium Glutamate, má být vydána na konci roku. Na festivalu Future Gate v Praze a Brně osobně uvede svůj celovečerní debut Utajení bohové.
Danielle Kummer, narozená v severním Londýně, studovala film a média na univerzitě v Kapském Městě v Jižní Africe, posledních 8 let pracuje jako kameramanka a střihačka v Londýně na krátkých filmech a promo videích. Vetřelce na jevišti natočila společně s režisérkou Lucy Harvey, jde o jejich první celovečerní dokumentární film.
Marc Fehse je vystudovaný umělecký režisér se zaměřením na Film & Design. Po dlouholeté práci v hudebním sektoru založil filmovou a designovou agenturu Marctropolis, která se zaměřuje reklamní a hrané filmové projekty (Volkswagen, Siemens, Red Bull, ARD, ZDF, Universal, New Yorker). Mezi jeho vlastní filmové produkce patří „Sex, Dogz a Rock ‚n‘ Roll“, „Spores“, „The Power of Soul“, „Sky Sharks“. K agentuře je připojeno vydavatelství, které úspěšně vydává audio knihy a rozhlasové hry. Marc získal dvakrát Lionel Design Awards a jeho publikační tvorba byla několikrát oceněna jako nejlepší rozhlasová hra roku. Před osmi lety založil žánrový filmový festival „Cinestrange“. Hvězdnými hosty posledních ročníků byli Dario Argento, Joe Dante, John Badham a další.
Festivalová porota
Mezinárodní tříčlenná porota vybere nejlepší snímek z 5 žánrově různorodých filmů: Demonik, Lapsis, Poslední mise záhadného Paula W.R., Utajení bohové a Ve stínech. Porota rovněž rozhodne o nejlepších studentských sci-fi filmech. Členy poroty jsou storyboardista Kurt van der Basch, dramaturg a ředitel kina Aero Jiří Flígl a vědec Jan Lukačevič. Diváci budou hlasovat o vítězi Ceny diváků. Ceny jsou tematicky vyrobené 3D tiskařskou společností Prusa Research.
V prodeji jsou již vstupenky na festivalové filmy. Základní cena je 120 Kč. V nabídce jsou i výhodné permanentky, které zajistí divákům nejen vstup do hlavních sálů, ale i milý dárek. Aktuální informace: na www.futuregate.cz nebo na Facebooku.