Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Jiří Mádl a Judit Bárdos míří Naganským expresem na Ostrov svobody

Jiří Mádl a Judit Bárdos míří Naganským expresem na Ostrov svobody

Jiří Mádl a Judit Bárdos míří Naganským expresem na Ostrov svobody

V pondělí 30. 8. dopoledne proběhla v Leteckém muzeu v Kunovicích první klapka krátkého snímku Ostrov svobody. V konverzačním dramatu odehrávajícím se v roce 1983 na palubě letadla Iljušin 62 mířícího z Prahy do Havany ztvárňují hlavní role Jiří Mádl a Judit Bárdos. Celý film se kompletně natáčí v letadle Tupolev 154M – „Naganském expresu“, na jehož palubě slavili čeští hokejisté olympijské zlato při návratu ze zimních olympijských her v japonském Naganu v únoru 1998. Naganský expres je součástí muzejní expozice na kunovickém letišti. Tým filmařů jej bude obývat až do soboty 4. září.

Ostrov svobody je ambiciózní absolventský a doktorský audiovizuální projekt, jenž vzniká na ateliéru Audiovizuální tvorby při Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v režii Petra Januschky, který je zároveň autorem scénáře, a pod vedením výkonného producenta Františka eF. Horváta.

Jiří Mádl a Judit Bárdos v Ostrovu svobody ztvárňují dva mladé lidi před třicítkou, Jindřicha a Evu, kteří se v roce 1983 potkávají na zájezdovém letu Československých aerolinií z Prahy do Havany. Oba vzpomínají na pionýrský tábor, kde se ve třinácti letech poznali a jejich stará náklonnost rychle ožívá. Škádlí se a polemizují o tom, co je skutečné dobrodružství a opravdová svoboda a každá odpověď, pohled či letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

„Jedním z důvodů, proč jsem se vždy rád ke scénáři vracel, byla pro mne neodolatelně podmanivá atmosféra dobového létání. Časů, kdy byly kabiny plné cigaretového kouře, lety potřebovaly spousty mezipřistání a pro všechny se jednalo o životní zážitek. Z vězení komunismu se člověk na chvíli dostal do kontaktu s ‚velkým světem‘,“ komentuje tvůrčí záměr svého snímku režisér Petr Januschka, absolvent magisterského studia scenáristiky a režie na ateliéru Audiovize FMK UTB ve Zlíně, kde nyní pokračuje v doktorském studiu.

„Uzavřenost filmu v jedné lokaci mi umožňuje i ve studentských podmínkách dodržet věrohodnou historickou stylizaci a přivést tak tento jedinečný svět k životu. Za pomoci důkladných konzultací s bývalou letuškou Československých aerolinií Elvírou Mandlíkovou se do scénáře podařilo otisknout maximální hodnověrnost – od znění hlášení, přes postupy letušek až po podobu jídla a uniforem.“

„Studentky a studenti pracují na snímku již více než tři roky. Samotná fáze výroby byla vzhledem k pandemické situaci v roce 2020 dvakrát přesunuta. Pro studentský snímek neobvykle dlouhá fáze vývoje a preprodukce se projevila na vysoké kvalitě a dobové věrnosti celého projektu. Scénář konzultovali vysoce kvalifikovaní dramaturgové z řad interních pedagogů, externistů i nejvíce oceňovaných dramaturgů veřejnoprávní televize,“ uvádí výkonný producent snímku František eF. Horvát.

Ostrov svobody získal koprodukční podporu České televize, NF FILMTALENT Zlín či IS Produkce a podporu dalších významných partnerů jako statutárního města Zlín, BUMERANG FILM s.r.o. či zeroin s.r.o.

V Leteckém muzeu v Kunovicích bude filmový štáb natáčet do soboty 4. září, poté se přesune do Zlína na postprodukční práce. Do mezinárodní a české festivalové distribuce má Ostrov svobody v plánu vyrazit v průběhu roku 2022. Vzhledem ke koprodukční dohodě s Českou televizí je plánované uvedení i v rámci jejího vysílání. 

„Věřím, že náš dlouho připravovaný́ film může být divácky atraktivním dílem, které složité téma nezjednoduší a na jehož konci zvítězí, i přes všechny následky, láska. A to nikoli nad svobodou, ale spolu s ní,“ uzavírá svůj komentář Petr Januschka.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru