Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » 63. BRNO16 zná své vítěze

63. BRNO16 zná své vítěze

63. BRNO16 zná své vítěze

63. ročník Mezinárodního filmového festivalu BRNO16 minulou sobotu večer předal ocenění vítězným filmům. Hlavní cenu udělila pětičlenná mezinárodní porota krátkému filmu Přijdou moji rodiče? režiséra Mo Harawe. 

Porota, ve které letos zasedli Charlie Cockey (předseda), Cecília Bandeira, Matevž Jerman, Bojana Babić a Simona Constantin odůvodnila svůj výběr: „Porota uděluje hlavní cenu filmu pozoruhodnému na všech úrovních – s Bressonovskou strohostí představuje neúprosné rozvíjení tragédie současné i klasické.

Kromě hlavní ceny udělila také Čestná uznání snímkům Kdekoliv, Toothless, Sierra, Neonový fantom, Nebeské trumpety a Strigov.

Krátké filmy mezinárodní soutěže hodnotila také Studentská porota FAV, ve které usedli Kryštof Kočtář, Sára Houzarová, Paulína Longauerová, Viktor Strmiska a Romana Danková. Cenu za snímek Lovecký den převzal režisér, scenárista a kameraman Alberto Seixas.

Rozhodli jsme se vybrat titul ze všech soutěžních filmů pravděpodobně nejkratší, ale pro svůj minimalismus nápadně okouzlující. „Hunting day“ je za jeden den natočená dadaistická hříčka, která na ploše necelých tří minut zdatně snoubí absurdní humor s podmanivým vizuálem analogového filmu. Zrak hlavního hrdiny tušeného kdesi za hledáčkem kamery se upíná k bizarní herecké performanci jediné diváky spatřené postavy díla, jejíž (ne)všední konání v imerzivní atmosférou čišícím okolí polorozbořeného vesnického domu vyústí ve zcela odzbrojující a nápaditý závěr. Vypointovaností a originalitou tohoto finálního „plot twistu“ se nemůže pyšnit dost možná žádný jiný ze soutěžních filmů a bylo to ostatně právě toto féerické vyústění díla, které nás nakonec jednohlasně utvrdilo v jeho právu na cenu studentské poroty.

V soutěži pro autory z České a Slovenské republiky Československá 16 udělila tříčlenná mezinárodní porota ve složení Teresa Vieira (předsedkyně), Pavel Horáček a Jakub Spevák cenu snímku Sestry režisérky Andrey Szelesové: „Formálně i dějově dobře vystavěný film, který má odvahu vyprávět osobní příběh, jenž svou zajímavou zápletkou dokáže v divákovi vyvolat povznášející pocit. Organické a inovativní využití folklorních motivů ukazuje, jak skvěle bylo v celém filmu nakládáno s metaforami.

Svoji cenu udělili také festivaloví diváci prostřednictvím hlasování, a to snímku Poslední dny léta, který režírovala Klaudia Kęska.

Jsme velmi rádi, že po několika letech proběhl ročník bez nejrůznějších omezení, za přítomnosti autorů a autorek z celého světa. Vydařila se také účast hostů a hostek ze spřátelených filmových festivalů,“ komentuje Milan Šimánek, ředitel a dramaturg BRNO16.

Další informace: www.brno16.cz | https://www.facebook.com/BRNO16festival

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 958

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru