Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Dokumentární Ji.hlava ocenila nejlepší VR film a dnes zve na Ulricha Seidla a na etiku

Dokumentární Ji.hlava ocenila nejlepší VR film a dnes zve na Ulricha Seidla a na etiku

Dokumentární Ji.hlava ocenila nejlepší VR film a dnes zve na Ulricha Seidla a na etiku

V Jihlavě začal šestadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Druhý festivalový den přinesl nabitý filmový program, debaty po filmech a letos poprvé Ji.hlava ocenila nejlepší VR dílo. Diskuse Inspiračního fóra patřily Ukrajině.

Dokumentární Ji.hlava po sedmé nabízí přehlídku virtuální reality a poprvé udělila cenu za nejlepší VR dílo. Z jedenácti titulů vybrala tříčlenná porota snímek s názvem Chybějící obrazy Epizoda 2: Tsai-Ming Liang, sedm poschodí o dětství malajsko-tchajwanského filmaře Tsai Ming-lianga, který patří mezi nevýznamnější tvůrce tchajwanské kinematografie. „Porota oceňuje způsob, jakým se podařilo zachytit emocionálně nabitý osobní příběh a jemně pozvat diváka, aby se stal součástí dobře zpracovaného, pohlcujícího zážitku ve virtuální realitě. Dílo se specifickou poetikou rekonstruuje ztracenou krajinu dětství a uvádí nás do prostoru autorových raných setkání s filmem,“ ocenila porota režisérskou dvojici Kuan-Yuan Lai a Clement Deneux.

Kromě hlavní ceny udělila také zvláštní uznání snímku Z hlavního náměstí brazilského režiséra Pedra Harrese, který zachycuje rozdělenou společnost: obyvatelé města pečují o ty, kteří jsou jim podobní a jsou nevlídní k těm, kteří se od nich liší. „Oceňujeme skvělé řemeslné zpracování a originální estetický přístup tohoto díla, které se až podivuhodnou lehkostí zabývá těžkými tématy,“ uvedla porota, ve které zasedla dánská režisérka Vibeke Bryld, slovenská organizátorka Ĺubica Drangová a vedoucí katedry herního designu na FAMU Andrej Sýkora. Vítězné filmy je až do 30. října možné vidět v sekci Virtuální realita.

Co nabídne festivalový program dnes? Světové premiéry se dočká například snímek Kryštofa Zvolánka s názvem Generace A: Ať si každý dělá, co chce. Portrétní snímek DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen lze zároveň vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů z klubového prostředí. Premiéry se dočká také první česká bromance, tedy film o mužském přátelství. Ten nese název Sami doma. Díky své otevřenosti a všudypřítomné ruční kameře zaznamenali své soužití na pozadí koronavirové pandemie filmař a muzikant Jan Foukal a Albert Romanutti, frontman kapely Bert & Friends

Na programu bude zítra také snímek Sparta rakouského režiséra Ulricha Seidla. Film sleduje čtyřicátníka Ewalda, který před lety opustil rodné Rakousko a teď zkouší začít nanovo v Rumunsku. S partou místních chlapců opravuje zchátralou školu. Navenek nevinné hry jsou záminkou k trávení času s dětmi, které však Ewalda sexuálně přitahují.  „Etické otázky při přípravě letošního programu podtrhla kontroverze kolem nejnovějšího filmu Sparta rakouského režiséra Ulricha Seidla, kterého německý týdeník Der Spiegel nařkl z neetického a možná i trestného chování k dětským hercům během natáčení,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Film jsme se rozhodli uvést, protože tím, že snímek promítneme, může pokračovat diskuse o etické zodpovědnosti filmařů*řek,” komentuje Hovorka. U filmu proběhne debata o dětských právech v České republice, které se zúčastní ředitelka Konsentu Johanna Nejedlová, studentka psychologie Kristýna Bělíková a režisérka Ivana Miloševič Pauerová.

V rámci Ji.hlavy proběhne zítra také první ročník Konference o etice v dokumentárním filmu. Právě zodpovědnost tvůrců*kyň vůči těm, s nimiž pracují, bude jedním z témat konference. U diskusního stolu se sejdou profesionálové a profesionálky z oblasti dokumentární a televizní tvorby a budou se věnovat etickým dilematům souvisejícím s mocí v rámci své práce. V dalším panelu pak vystoupí akademičky a akademici. A chybět nebude ani společná diskuse. Moderovat bude filmová publicistka Jindřiška Bláhová.

V programu nebude chybět ani masterclass. Svou tvůrčí metodu přiblíží kanadská dokumentaristka Jennifer Baichwal. Ta je v Česku dobře známá díky snímkům Antropocén: Epocha člověka (2018) a Umělé krajiny (2006). Letošní Ji.hlava uvede její nejnovější film Do plevele: Dewayne „Lee“ Johnson versus společnost Monsanto, v němž režisérka zachycuje soudní spor pana Johnsona a agrochemické společnosti Monsanto, jejíž herbicid Roundup mu způsobil rakovinu.

Inspirační fórum se bude věnovat digitálním technologiím. Jedním z hostů bude americký odborný novinář Ben Tarnoff. Ten se v debatě s vědkyní Terezou Bartoníčkovou bude ptát, jak z internetu udělat místo, kde vládnou lidé, a ne zisk. Diskutovat se bude také o přesunu lidského života do virtuálního prostoru. 

Další informace také na festivalovém Facebooku a Instagramu a TikToku.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru