Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Český lev oslaví 30. narozeniny s rekordním počtem filmů

Český lev oslaví 30. narozeniny s rekordním počtem filmů

Český lev oslaví 30. narozeniny s rekordním počtem filmů
Ceny Český lev České filmové a televizní akademie (ČFTA) budou v příštím roce po třicáté předány filmovým tvůrcům. Stane se tak v sobotu 4. března 2023 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v přímém přenosu České televize. Akademici začínají hlasovat o nominacích pro ceny ČFTA za rok 2022 dnešním dnem. Nominace budou vyhlášeny 16. ledna 2023 rovněž v přímém přenosu České televize. Slavnostním večerem bude opět provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. Oporou mu bude zkušený tvůrčí tým v čele s režisérem Michaelem Čechem, scenáristou Petrem Kolečkem a scénografem Jaroslavem Holotou. Autory vizuálního stylu Českého lva jsou Jana Krchová a Ondřej Fučík.

„Kulaté 30. výročí oslaví Český lev s rekordním počtem filmů. Akademici z letošní produkce hodnotí celkem 129 snímků i televizních děl, které byly v premiéře uvedeny v letošním roce, a hlasují o udělení cen ve 21 statutárních kategoriích,“ uvádí výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská.

Přes 350 renomovaných filmových profesionálů hodnotí při 30. ročníku Českého lva 47 hraných celovečerních filmů. Z celkem 32 letošních dokumentárních filmů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat. Akademici také posuzují 16 televizních děl uvedených jak na televizních obrazovkách, tak na internetu. Českého lva si v březnu může odnést i některý z 9 animovaných filmů. O sošku usiluje také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 25 přihlášených filmů. Patnáctičlenné prezídium ČFTA pak oceňuje každoročně mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Přímý přenos slavnostního předávání Českých lvů bude opět v rukách zkušeného režiséra Michaela Čecha, který ke slavnostnímu předávání cen uvádí: „Lvi se v přírodě dožívají deseti až čtrnácti let, v zajetí i dvaceti, Českému lvu je letos 30 let. Chceme, aby měl televizně lesklou srst, byl dost rychlý a elegantní. Vtipným scénářem se ho pokusí nakrmit Petr Kolečko a Jiří Havelka, oba se už se mnou o Lva v minulosti postarali a myslím, že s námi byla ta ne vždy přítulná šelma spokojená.  Už se těšíme, až ho vypustíme z klece.“ Jiří Havelka bude v příštím roce moderovat Českého lva podruhé a ke své roli dodává: „Jak říká Michal, Český lev za sebou může mít prakticky i tři životy. Přesto nebo právě proto je na vrcholu sil. Těším se na další setkání s ním při příležitosti oslav jeho kulatin. Těším se, ale zároveň mám respekt, protože Český lev je nevyzpytatelný tvor a sebelepší příprava nezaručuje, že půjde všechno podle plánu. A o to vlastně jde.“

České lvy by nebylo možné realizovat bez podpory stabilních partnerů. Generálním partnerem je dlouhodobě minerální voda Magnesia společnosti Mattoni 1873. Hlavním partnerem je innogy, která patří k významným podporovatelům tuzemské kinematografie. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Do rodiny partnerů náleží i sklárna Rückl, v jejíž dílně vznikají sošky Českého lva.

Stěžejním partnerem Český lvů je společnost Mattoni 1873. „Jsme hrdí na to, že Mattoni 1873 je se svou přírodní minerální vodou Magnesia již dvacet let stabilním partnerem Českého lva. A nikoho tedy již nepřekvapí, že i tentokrát podpoříme mladé tvůrce Cenou Magnesia, aby mohli uskutečnit své kreativní sny,“ uvádí Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Mattoni 1873, která je i spoluorganizátorem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film předávané při Českých lvech.

„V roce 2022 mělo svoji premiéru hned šest snímků, které koprodukovala naše společnost. Veškeré koprodukce jsou součástí úspěšného dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Ten má před sebou 18. sezonu a již mnoho let do něj také patří nádherný slavnostní večer v Rudolfinu. Už teď se těšíme na předávání Českých lvů a věříme, že naše filmy budou zase úspěšné,“ uvedl Martin Chalupský, ředitel komunikace innogy.

Hlavním mediálním partnerem Českých lvů je Česká televize, která zároveň patří k důležitým koproducentům českých filmů. „Stejně jako vstupuje Český lev do svého jubilejního třicátého ročníku, stojí Česká televize systematicky už celých třicet let u vzniku filmů určených na velká plátna. Jen za poslední dekádu jsme v roli koproducenta dali vzniknout více než třem stovkám distribučních premiér a snímky, na nichž jsme se podíleli, uspěly nejen u diváků, ale i u odborné veřejnosti – na Berlinale, v Cannes, v Benátkách i formou nominací na Oscara či Zlatý glóbus,“ bilancuje generální ředitel České televize Petr Dvořák a dále uvádí: „Těší mě, že po dvou složitých covidových letech můžeme navštěvovat kinosály v průběhu celého roku a bez omezení. Jen doposud v nich mělo premiéru pětatřicet našich koprodukčních snímků. Být pevnou oporou českému filmovému průmyslu vnímám zkrátka jako důležitý závazek a věřím, že i přes současnou složitou finanční situaci, která nás nutí k řadě nezbytných úspor, budeme moct v této podpoře pokračovat i nadále.“

Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

PŘEHLED STATUTÁRNÍCH KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV

1) nejlepší celovečerní hraný film
2) nejlepší režie
3) nejlepší scénář
4) nejlepší kamera
5) nejlepší hudba
6) nejlepší střih
7) nejlepší zvuk
8) nejlepší scénografie
9) nejlepší kostýmy
10) nejlepší masky
11) nejlepší herečka v hlavní roli
12) nejlepší herec v hlavní roli
13) nejlepší herečka ve vedlejší roli
14) nejlepší herec ve vedlejší roli
15) nejlepší dokumentární film
16) nejlepší televizní film nebo minisérie
17) nejlepší televizní seriál
18) nejlepší animovaný film
19) nejlepší krátký film
20) mimořádný přínos české kinematografii
21) mimořádný počin v oblasti audiovize

30. ČESKÝ LEV – POSUZOVANÉ CELOVEČERNÍ HRANÉ FILMY

A pak přišla láska…
Andílci za školou
Arvéd
Bandité pro Baladu
BANGER.
Betlémské světlo
Běžná selhání
Buko
Cirkus Maximum
Grand Prix
Hádkovi
Hranice lásky
Idiot
Il Boemo
Indián
Jan Žižka
Kdyby radši hořelo
Když prší slzy
Láska hory přenáší
Mimořádná událost
Největší dar
Oběť
Pánský klub
Párty Hárder: Summer Massacre
Po čem muži touží 2
Poslední závod
Prezidentka
Princ Mamánek
Princezna zakletá v čase 2
Promlčeno
Řekni to psem
Slovo
Spolu
Srdce na dlani
Stínohra
Střídavka
Světlonoc
Tajemství staré bambitky 2
Tři tygři ve filmu: Jackpot
Vánoční příběh
Velká premiéra
Vyšehrad: Fylm
Za vším hledej ženu
Zakletá jeskyně
Známí Neznámí
Zpráva o záchraně mrtvého
Ženy a život

30. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ

8. den války
Adam Ondra: Posunout hranice
Bratrství
Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa
Good Old Czechs
KaprKód
Kunstkamera
Michael Kocáb – rocker versus politik
Naděje až do konce
Planeta Praha
PSH Nekonečný příběh
Síla
Ti, kteří tancují ve tmě
Toyen, baronka surrealismu
Zkouška umění

30. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÉ ANIMOVANÉ FILMY

Carp Xmass
Máma má vždycky pravdu
Misophonia Orchestra
Odpusť
Půlnoční hlídka
Tlačenka: Zabili jsme Ježíše, ať žije Klaus
Tmání
Wunderbaum: Václav
Zuza v zahradách

30. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR KRÁTKÝCH FILMŮ

Bábovka
Barcarole
Casting
Con spiro
Dřevo na příští zimu
Láska, od 9 do 5
Ostrov svobody
Rituály
Vinland
Zkouším si vzpomenout

30. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÁ DÍLA TELEVIZNÍ TVORBY

Devadesátky
Duch
Gumy
Guru
Hořký svět
Chlap
Iveta
Jitřní záře
Král Šumavy: Fantom temného kraje
Marie Terezie – pátý díl
Pět let
Podezření
Pozadí událostí
Případy mimořádné Marty
Stíny v mlze
TBH

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru