Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Prahu opět ovládnou filmy a kultura z Japonska

Prahu opět ovládnou filmy a kultura z Japonska

Prahu opět ovládnou filmy a kultura z Japonska

Už 15. ročník japonského filmového festivalu Eigasai pořádaný tradičně Česko-japonskou společností s podtitulem ZTRÁTY A NÁLEZY bude ve dnech 21. 2. – 27. 2. hostit pražské Kino Lucerna. Letos představí zcela unikátní současné filmy v české premiéře a znovu přinese také oblíbené workshopy, kde si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet nejrůznější ryze japonské dovednosti.

Japonsko je pro návštěvníky již dva roky zavřené. Festival se tak snaží jeho kulturu co nejblíže představit všem zájemcům v České republice. Filmy byly vybírány tak, aby divákům daly především naději, inspiraci, a snad i sílu současnou situaci překonat. Když něco ztrácíme, zároveň s tím k nám přichází naděje to ztracené znovu nalézt. A znovunalezeného si mnohem víc vážíme. Odtud se zrodil motiv letošního festivalu Ztráty a nálezy, který uvede osm filmů.

S hlavní hrdinkou úvodního snímku Kapka lásky (21. 2.) se diváci budou moci do hloubky seznámit s tajemstvím výroby sake, ale třeba si i uvědomit fakt, že tradice nemají na růžích ustláno ani v Japonsku, byť se jedná o tradiční výrobu populárního alkoholu. V romantické komedii Jahodová píseň (22. 2.) zažijí hrdinové opravdové kouzlo svátku Tanabata. Odchod přítele v tento den je před lety rozdělil a náhoda je opět přivede k sobě.

Doma u Moriho (23. 2.) je biografií excentrického umělce, který 30 let neopustil svou zahradu. Developerský projekt vznikající v těsném sousedství ho na chvilku vrátí do každodenní reality normálního člověka, ve které příroda ustupuje moderní době. V hlavních rolích jsou legendární herci Tsutomu Jamazaki, který ztvárnil roli umělce, a Kirin Kiki, pro niž role Moriho ženy byla poslední před její smrtí a obdržela za ni cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. V unikátním časosběrném dokumentu Zrozeni ke slávě (24. 2.) nahlédnou diváci do nitra tradiční kjótské rodiny, připravující čtyřleté syny rodiny Šigejama na první veřejné vystoupení. Hloubka tohoto vhledu zůstává skryta i samotným Japoncům. Nic autentičtějšího a hlubšího z oblasti japonských tradic si už asi ani představit nelze.

Venkovská romance Hotel u jezera (25. 2.) představuje koncept proslulé japonské pohostinnosti „omotenaši“ i mezigenerační vztahy v kulisách současného Kjóta. A jakožto výsledek japonsko-tchajwanské koprodukce poodhaluje těsnou spolupráci těchto dvou zemí, které se opravdu nezaslouženě nedostává oficiální pozornosti Krotitelka duchů (26. 2.) je ukázkou té nejlepší japonské „komediální duchařiny“. Bydlet s duchem není pro běžného člověka nic příjemného, ale hrdinka filmu se za duchy cíleně stěhuje, pomáhá jim, i když ne vždy je to zcela bezpečné.

Japonskou nezávislou hudební scénu představí road-movie Sbohem ústa (27. 2.). Dívčí duo Haru-Leo, s populárními herečkami Mugi Kadowaki a Nana Komatsu v hlavních rolích, se i přes svůj úspěch rozpadne. Diváci mohou na plátně sledovat, jak a proč se to vše stalo, i když obě hudbu milují. Písně z filmu se staly hitem japonských rádií.

Dětskou duši diváka každého věku potěší kultovní anime snímek Můj soused Totoro (26. 2.) z produkce studia Ghibli, který si zájemci budou moci vychutnat na velkém plátně v původním znění. Všechny filmy budou s českými titulky a vyjma Totora půjde o jejich první a ve všech případech dosud jediné uvedení v ČR.

Součástí letošního programu bude JAPONSKÝ DEN v sobotu 26. 2. od 10 do 17 hodin v Galerii Lucerna. Na dílnách tradičních japonských disciplín se budou návštěvníci moci naučit skládat origami, vyzkoušet si psaní kaligrafie štětcem nebo vyrobit si talisman pro štěstí. Většina těchto workshopů bude zdarma. Kvůli omezené kapacitě je nutné si místo rezervovat (email: office@eigasai.cz). Na místě bude i japonské jídlo a pití, ale to si vzhledem k situaci budou muset zájemci odnést s sebou. V prodejní zóně bude možnost pořídit si nějakou maličkost z Japonska na památku.

Filmy jsou v japonském znění s českými i anglickými titulky. Film Hotel u jezera je uveden v japonštině, čínštině a angličtině s českými a anglickými titulky. Film Můj soused Totoro je uveden v japonštině s českými titulky.

Vstupné na jednotlivé filmy je 130 Kč, akreditace na všechny projekce je za 800 Kč, vstupné na film Můj soused Totoro je pro děti do 10 let zdarma.

Kompletní program festivalu a další informace najdete na: www.eigasai.cz

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 958

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru